reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wyniki testu obciążenia glukozą 50g

Może to i nie miejsce na to ale mam małe pytanko i może któraś z was będzie wiedziała o co chodzi...
Albowiem dostałam wezwanie z zus-u że na podstawie art. 59 ust. 1 oraz art. 60 u.p.ś.(Kontrolę prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich)wzywają mnie na komisję. Dobrze rozumiem, że zus sprawdza, czy aby na pewno zwolnienie było mi należne, czy może źle wystawione. Czy może zakład pracy poprosił o kontrolę(zatrudniają pow 20 osób)
 
reklama
O kontrolę mógł poprosić zakład pracy, jak również sam ZUS lubi takie rzeczy kontrolować.
Dawniej było tak, że każdy kto przebywał na zwolnieniu dłużej niż 6 m-cy z automatu dostawał wezwanie, efektem czego były korytarze zapchane od ciężarnych w 8 i 9 m-cu, ktore wchodziły do gabinetu na 3 minuty, bo ZUS stwierdzał, że faktycznie są w ciąży :)

Jeśli chodzi o cukrzycę, to w 26 tc robiłam badanie z 50g glukozy i wyszła mi potężna cukrzyca. Od razu dostałam skierowanie do kliniki na kopernika. Tam przemiła pani doktor z katedry chorób metabolicznych przeprowadziła ze mną wywiad i stwierdziła, że najprawdopodobniej badanie jest nieważne bo:
1) miałam pobierane 1 raz z żyły (bo przy okazji robilam inne badania), a po godzinie z palca i to nie jest miarodajne
2) badanie na glukozę powinno być TYLKO z żyły 2 razy
3) dzień wcześniej powinnam nie jeść minimum 14 godzin (a ja zjadłam kolację o 20.30, o 6.30 byłam na badaniach)
4) dzień wcześniej miałam stresika i płakałam
5) badanie 50g glukozy nie jest miarodajne

Efekt: 2 dni ścisłej diety, 15 godzin głodóweczki i po badaniu 75 g glukozy wyszło, że jesteśmy zdrowi :) hurrraaa!!!

Także pamiętajcie: tylko badanie z żyły! z palca jest niemiarodajne, bo naczynia kapilarne mogą nie filtrować krwi jak należy, co więcej - glukoza może być dlużej własnie "na końcach" ciała
 
Hej Dziewczyny!
Ja mam następującą sprawę, dostałam skierowanie na badanie po obciążeniu glukozą 75g po 2 godzinach. Lekarz powiedział,że mam wypić w domu a po 2 godzinach iść pobrać krew. Czy to dobrze? Bo z tego co czytałam najpierw pobiera się przed wypiciem glukozy a potem po. Sama już zgłupiałam. I tak w ogóle jak rozpuścić tą glukozę? w jakiej ilości wody?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
Natalia21 - ten Twój lekarz to jakiś ... idiota zwyczajnie.
1/ Pierwsze badanie na czczo !!!!
2/ potem pijesz 75 g glukozy - musisz kupić w aptece, jeśli są wieksze opakowania - poproś panią o odmierzenie -u mnie Pani od pobierania rozpuściła mi to świństwo - mniej więcej w szklance wody, można dodać sok z cytryny ale i tak zabił mnie ten smak :-(
3/ po godzinie od wypicia pobierają Ci krew - pierwszy raz
4/ po DWÓCH godzinach od wypicia - drugi raz
Za każdym razem MUSZĄ Ci pobrać krew z żyły !!!!!
Dopiero wtedy są wyniki miarodajne.
Pobranie krwi w 2 godzinie NIC nie powie nt. Twej cukrzycy !!! bądź nietolerancji glukozy!!!
Ogólnie: po pierwszej godzinie cukier Ci podskoczy, po drugiej powinien spaść.
Bez pierwszej wartości lekarz - żaden lekarz - nie potrafi określić jak reaguje Twój organizm na obciążenie glukozą!!!

Poza tym - pomysł żebyś poszła do domu i jeszcze w tym domu siedziała sama - nie jest pomysłem dobrym !!!! Lepiej jak weźmiesz książkę, gazetę i będziesz siedziała sobie w przychodni albo ktoś Ci będzie towarzyszyć, różnie możesz zareagować na ten "syropek".
 
Ostatnia edycja:
jest dokładnie tak jak misia napisała. Musisz iść na czczo, krew pobiera się z żyły. Pijesz ten syropek (ja sama sobie rozpuściłam w połowie butelki 0,5 czyli w 250 ml tą glukozę, woda o temp pokojowej, mdli jak pijesz bleeeee) i siedzisz i czekasz w bezruchu. Oczywiście możesz iść do toalety czy poczytać gazetę, ale chodzi o to żebyś nie chodziła do domu, z domu do przychodni bo prędko spalisz cukier i wyniki będą niemiarodajne. Twój lekarz to głupek skoro kazał Ci iść do domu. Poza tym po glukozie różnie się reaguje, jedna przysypia, inna ma mdłości, lepiej jak się jest blisko gabinetu. Ja zasypiałam a córcia w brzuchu wariowała bo dostała dawkę cukru :D Po 1h i po 2 h pobierają krew, po dwóch h musisz mieć max wynik 140 , powyżej to nietolerancja glukozy, pow 180 cukrzyca. Ja miałam 142, dostałam skierowanie do diabetologa, glukometr, dietkę i było ok.
 
Dlaczego wprowadził Cię w błąd ? Bo jest idiotą, bo jest niedouczony !!!!
Jak napisała Beata26 - wszelka aktywność fizyczna - a spacer do domku jest taką aktywnością spowoduje spalenie cukru i wyniki nie bedą miarodajne!!! Poza tym, mnie też po 50 wyszedł za wysoki cukier i oprócz tzw. krzywej cukrowej - bo tak nazwywa się popularnie to badanie miałam nakaz zrobienia sobie hemoglobiny glikowanej, która daje obraz jak Ci się te cukry wahały przez ostatnie tygodnie - tego np. wymagał mój diabetolog.
 
a ja po tescie obciazenia 75g nastepujace wyniki: na czczo-64 [obnizona deczko], po 1h 137 a po 2h 160. co prawda w 2h powinna spasc, ale lekarz powiedzial ze norma jest do 180 ale dla pewnosci dal skierowanie do diabetologa.
 
reklama
martusia dobrze że Ci dał skierowanie do diabetologa i sam nie miesza i nie leczy Cię. Nie pamiętam już swoich wyników ale właśnie w drugiej godzinie cukrier powinien spadać a normy inne są dla ciężarnych a inne dla normalnych. Przejdź na dietę - bez cukru, słodyczy, owoców, jedz pełny przemiał i rzeczy o niskim indeksie glikeminczym i szybko się umów na wizytę u diabetologa.
 
Do góry