reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zasiłek dla samotnej matki ?!

Witam,
w listopadzie urodzi się moje maleństwo, już wiem, że będziemy tylko we dwójkę. Tato zobowiązał się płacić alimenty, ale żyć z nami nie będzie. Teraz pracuję, po porodzie, ze względu na studia i dziecko pracę zostawię. Zameldowana będę w moim domu rodzinnym. Czy mogę liczyć na jakąkolwiek pomoc państwa jako samotna matka? Jak wyglądają takie starania? Czy mogę zacząć już teraz?
 
reklama
od panstwa dostaniesz zasilek rodzinny tj 68zl.
i ewentualnie co wyszarpiesz od mopsu w postaci zasiłków celowych. ale ciezko bedzie bo mieszkasz z rodzicami i beda brac pod uwage tez ich zarobki

tyle
nie rzucaj pracy. lepiej grzecznie popros pracodawce o przedłużenie umowy. wówczas pójdziesz na urlop wychowawczy i z mopsu dostaniesz 400zl.

przed urodzinami dziecka raczej nic nie dostaniesz,
po urodzeniu becikowe (mozna sie starac jak urodzisz)
 
Na 3 m-ce przed porodem ojciec dziecka też może Ci płacić alimenty.
Z tymi świadczeniami to nie jest takie proste- nie będziesz samotną matką tylko będziesz sama wychowywać dziecko, dla mops-u samotna matka to taka gdy nie ma alimentów albo ma wpisane że ojciec nieznany. A Twój dzidziuś ojca ma. Musisz się przygotować na mnóstwo papierkowej roboty.
Z uczelni będzie ci się należało też takie niby becikowe- sprawdź ile w Twojej uczelni się dostaje. U mnie to było np. 600zł.
 
z tego co pamiętam jutka z ojcem dziecka nie są małżeństwem. wiec jutce alimenty się nie nalezą. wogole niema jutka szans na alimenty dla siebie.
jedynie na utrzymanie w okresie okołoporodowym. ale wpierw ojciec dziecka to dziecko musi uznać za swoje.

jutka może iść do usc z ojcem dziecka i ojciec dziecka może uznać dziecko nawet nienarodzone.
jeżeli ojciec dziecka tego nie zrobi, to sąd. a tam oczekiwanie na pierwsza rozprawę (nawet i pol roku) potem uprawdopodobnienie ojcostwa, potem ewentualna jakąś śmieszną kwota na utrzymanie w okresie okołoporodowym. oczywiście przed sądem będzie musiała mieć dowody na co i ile ( i dlaczego tyle) udowodnić

w praktyce jest tak ze zanim się doczeka tej pierwszej rozprawy to kobieta zdąży urodzić, a nawet jeśli się uda w ciąży to sady b. często odraczają sprawę do momentu urodzenia się dziecka (i badan dna)

obyś jutka miała dobrych rodziców co ci pomogą, bo na państwo nie ma co liczyć.

co do pomocy z mops. jeśli mieszkasz w domu z rodzicami i masz możliwość wydzielenia kuchni łazienki (nawet prowizorycznej) to wtedy z dzieckiem możesz być traktowana jako odrębne gospodarstwo. ale pracownik z mopsu i tak pójdzie na wywiad do twoich rodziców, czy mogą ci pomoc
 
Ostatnia edycja:
Jak ja bym sobie babeczki bez Was poradziła? No rodzice pomogą na tyle, na ile pomagają teraz. To starcza, żeby utrzymać mnie... Z dzidzią będzie problem, ale muszę się wziąć w garść i szukać rozwiązań. Stypendium uczelniane, może z tym wychowawczym się uda. No nic, "w kupie siła" :)
 
jutka ja jeszcze sporo od caritasu dostałam. może popytaj. ja zrobiłam tak, ze poszłam do nich i powiedziałam ze potrzebuje rzeczy dla dziecka, że będę samotną matką. i oni popytali wśród znajomych, co pozbierali to mi dali.
 
witam wszystkich.jestem młodą mamą szukam wszędzie pomocy i moze tu ktos mi doradzi co mam dalej robić.wychowuje córkę samotnie ojciec jedynie płaci alimenty ani jej nie odwiedza ani nie uczestniczy w naszym zyciu.czy przysluguje mi prawo do zasiłku dla samotnej matki zaznaczam ze dostaje 300zl alimentów,rodzinne i kuroniówke która konczy mi się we wrześniu,do tego moja córka ma wadę wzroku w lewym oku i nosi okularki ma oczko zaklejane specjalnym plasterkiem długo trwałe leczenie nas czeka już nie wspominam o wadzie postawy i rehabilitacji kręgosłupa.mam pytanie czy należy mi się jakiś zasiłek opiekuńczy gdzie się z tym udać bardzo proszę o radę.
 
witam wszystkich.jestem młodą mamą szukam wszędzie pomocy i moze tu ktos mi doradzi co mam dalej robić.wychowuje córkę samotnie ojciec jedynie płaci alimenty ani jej nie odwiedza ani nie uczestniczy w naszym zyciu.czy przysluguje mi prawo do zasiłku dla samotnej matki zaznaczam ze dostaje 300zl alimentów,rodzinne i kuroniówke która konczy mi się we wrześniu,do tego moja córka ma wadę wzroku w lewym oku i nosi okularki ma oczko zaklejane specjalnym plasterkiem długo trwałe leczenie nas czeka już nie wspominam o wadzie postawy i rehabilitacji kręgosłupa.mam pytanie czy należy mi się jakiś zasiłek opiekuńczy gdzie się z tym udać bardzo proszę o radę.
zasilek dla samotnej matki ci sie nie nalezy,bo masz alimenty na dziecko
mozesz starac sie o zasilek w mopsie
jest zasilek opiekunczy czy opiekunczy, nie wiem ktory jest wlasciwy,aby go dostac musisz miec orzeczenie o stopniu niepelnosprawnosci dziecka,moze zapytaj pediatry o to-musisz doczytac przez google, tu cos znalazlam Zasiłek pielęgnacyjny 2012 - Zasiłki - Pomoc Społeczna - Wieszjak.pl
 
zasilek dla samotnej matki ci sie nie nalezy,bo masz alimenty na dziecko
mozesz starac sie o zasilek w mopsie
jest zasilek opiekunczy czy opiekunczy, nie wiem ktory jest wlasciwy,aby go dostac musisz miec orzeczenie o stopniu niepelnosprawnosci dziecka,moze zapytaj pediatry o to-musisz doczytac przez google, tu cos znalazlam Zasiłek pielęgnacyjny 2012 - Zasiłki - Pomoc Społeczna - Wies
zjak.pl

Bardzo jestem wdzięczna za link na tą stronę już wiem na czym stoje i gdzie za tym iść.a tylko jeszcze jedno dziecko pewnie będzie badane przez lekarza z komisji zus i on wystawia zaświadczenie o stopniu niepełnosprawności tak?
 
reklama
Jak złożysz wniosek wraz z zaświadczeniami w Miejskim Ośrodku Niepełnosprawności i stawicie się na komisję to będzie tam lekarz, ale chyba nie z ZUS-u, bo w naszym mieście był z DSK. On ocenia czy dziecku należy się niepełnosprawność.
Zaświadczenie pobierz u pediatry, okulisty, lekarza rehabilitacji, jeśli jesteście pod opieką neurologa to też. Mów, że starasz się o niepełnosprawność. Najlepiej pójść na wątek wcześniaków i popytać dokładniej, bo wielce prawdopodobne, że tam znajdzie się ktoś z podobną sytuacją zdrowotną co Twoja córka. Jeśli jest alergiczna to też pobierz takowe zaświadczenia.
Jak już będzie orzeczenie to do MOPS-u trzeba złożyć o zasiłek pielęgnacyjny.
Do zasiłku pielęgnacyjnego (chyba 153 zł) jest dodatek zasiłek rehabilitacyjny 60 zł. Jeśli w MOPS-ie o nim nie powiedzą - upomnij się, bo należy się. To tak w razie czego.
 
Do góry