reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zespół downa

Dołączył(a)
14 Grudzień 2018
Postów
3
Dziewczyny,
Byłam na badaniach prenatalnych i okazało się, że jest duża szansa że dzieciątko będzie miało zespół downa. Wiem, że to tylko założenie ale z każdym badaniem wychodzi większe prawdopodobieństwo.. nie chodzi o to, że nie chcę tego dziecka - wręcz przeciwnie, czekamy na nie z mężem, bo nie usunelibyśmy go za nic w świecie.
Mam 28 lat, prawdopodobieństwo związane z zespołem downa to 1:146. Obliczenia wynikają z wymierzenia kości nosowej przez lekarza. Nie zrobiłam amniopunkcji, bo mimo wszystko trochę boję się, że mogłabym stracić dzidziusia, a jeśli okazałoby się zdrowe to plułabym sobie w twarz, że to zrobiłam...
Byłam dziś o swojej pani dr i tam z obliczeń wynikało, że główka jest mała i wygląda na 21tc, brzuszek(tułów) pokazuje 23tc, a badanie kości udowej 22tc. Trochę czytałam na temat zespołu downa i wyczytałam, że: „Głowa jest zwykle mniejsza niż przeciętnie, a tył głowy jest a tył głowy jest często spłaszczony. Wpływa to na jej okrągły wygląd. Miękkie miejsca (ciemiączka) są zwykle większe niż u ogółu dzieci i czasami można znaleźć dodatkowe miękkie miejsce pośrodku głowy. Dzieje się tak dlatego, że dziecko rośnie wolniej i kości czaszki potrzebują dłuższego czasu, aby się ze sobą zrosnąć.
Kończyny dolne i górne są krótkie w stosunku do długości tułowia”

Dziewczyny, czy któraś miała podobnie. Proszę podnieście mnie na duchu, bo mimo wszystko chcę wierzyć, że to dziecko jest zdrowe..:( dodam, że będzie to chłopczyk.
 
reklama
U moich dzieci też zawsze były rozbieżności +/- 2tyg i wszystkie zdrowe. Zupełnie bym się tym nie sugerowała (chyba ze lekarza zaniepokoi coś konkretnego) i nie czytała za wiele niesprawdzonych źródeł.
 
Dwa lata temu znajoma miała podobną sytuację. Lekarze orzekli, że to zespół downa. Zasugerowali nawet aborcję ( było to wcześniej niż u Ciebie). Zdecydowała się urodzić, bo długo czekali na drugiego synka. Urodził się w 100% zdrowy 10/10. Skonsultuj to może jeszcze z innym lekarzem?
 
To bardzo ciężka sytuacja dla każdej mamy która słyszy coś takiego tyle że Ty i tak zdecydowałaś się urodzić maleństwo za co wielki szacunek. Mnie to nie dotyczy bo u mnie każde badania wyszły wzorowo jednak znam przypadek gdzie ryzyko wynosiło bodajże 1:50 A więc jeszcze więcej a dzidzia 100 % zdrowa niestety zwykle badanie prenatalne nigdy nie powie nam czy dziecko jest zdrowe czy chore tylko oceni ryzyko ja też nie wiem czy moje dziecko nie urodzi się chore chociaż ryzyko wynosi 1:20000 I takie przypadki się zdarzały tak samo twoje dzieciątko może się urodzić zdrowe czego bardzo życzę. Tak jak mówię znam przypadek kiedy ryzyko wynosiło jeszcze więcej niż u Ciebie a dzidzia jest zdrowa. Życzę zdrówka dla was.
 
Ja cię mogę pocieszyć co do tego ze główka jest mniejsza bo u mojej córki zawsze główka była sporo mniejsza niż brzuszek i kość udowa a urodziła się zupełnie zdrowa. Po prostu ma drobna główkę do tej pory. Trzymam mocno kciuki za synka i wierze ze będzie zdrowy
 
Moja koleżanka do samego porodu żyła z przekonaniem, że urodzi córeczke z zespołem Downa. Podejrzenia opierały się na za małej kości nosowej. Kilka miesięcu temu urodziła zdrowe dziecko, także głowa do góry:) na forach jest dużo postów kobiet, które miały podejrzenie i rodzily zdrowe dzieci. Dodatkowo często przy tej wadzie genetycznej są inne np. Wady serca
 
2 tyg różnicy to normalne. Nikt nie rozwija się idealnie książkowo. Martwić się o to można jeśli różnice wynoszą powyżej 4 tyg. Jeśli nie chcesz robić amniopinkcji zrób test sanco lub harmony. Dają 99.9% pewności i są nieineazyjne
 
reklama
Kochana, a ja Ci napisze od innej strony... Jestem pedagogiem i pracuje z dziećmi niepełnosprawnymi, między innymi z ZD. Nawet jeśli urodzi się z abberacją chromosomową (a oczywiście życzę Ci zdrowego malca) to odpowiednia terapia od samego początku daje genialne efekty! Dzieciaki mówią i funkcjonują bardzo dobrze! Oczywiście przejawiają cechy typowe dla ZD ale są bardzo, bardzo kochane, łatwo się z nimi pracuje, są empatyczne i mają w sobie mnóstwo cudownych uczuć. Także kochaj je, dbaj i walcz o jego przyszłość. :) jeśli będziesz chciała porozmawiać kiedyś cos więcej o ZD to pisz śmiało.

BTW, ja jestem w 21tc i chociaż u mnie szansę wyszły bardzo małe córka też ma pewne rozbieżności, to całkiem możliwe, że jeszcze wszystko się wyrówna.
 
reklama
Do góry