reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Żywienie dziecka w 2 i 3 roku życia

Ostatnio zastanawiałam się czy moja córcia je to co powinna, czy we właściwych ilościach i proporcjach. Zawsze miałam wątpliwośc co do ilości, ponieważ mała była grubaskiem. Nigdzie natomiast nie mogłam znaleźc poradników żywieniowych na 2 i 3 rok życia dziecka. Napisałam więc do NESTLE, GERBERA z pytaniem o prawidłowe odżywianie malucha. Poniżej wklejam odpowiedzi, które otrzymalam. Może któraś z Was też miała takie rozterki?Może komuś to pomoże?
Pozdrawiam

Szanowna Pani,
- przede wszystkim proszę pamiętać, że siatki centylowe, sugerowane objętości posiłków... nie należy traktować jako bezwzględny kanon. Każde dziecko ma prawo rozwijać się własnym torem a clue tkwi w tym by był zauważalny (i satysfakcjonujący) postęp i co oczywiste nie następowała regresja (maluch ma iść w swoim rozwoju cały czas do przodu);
- oceniając rozwój fizyczny dziecka bierze się pod uwagę nie tylko ciężar i wysokość ciała, ale i typ budowy (atletyczny:asteniczny), wysokość i budowę ciała rodziców, preferencje dietetyczne, aktywność ruchową etc.;
- w wieku poniemowlęcym dziecko może pić nieodtłuszczone mleko krowie (np. UHT 3,2%), jednakże ostatnio wielu pediatrów skłania się do opinii, że modyfikowane mleka dla tej grupy wiekowej są cenną propozycją żywieniową (m.in. producent czuwa nad doborem surowca, wzbogaca w witaminy, zmienia skład białkowy, poprawia stosunek wapnia do fosforanów...);
- jednym z najważniejszych "przykazań" w zdrowym odżywianiu jest uwzględnianie w diecie surowych warzyw i owoców, wybór produktów jak najmniej przetworzonych, myślenie proekologiczne;
- na podstawie treści zapytania wnioskuję, że lęka się Pani o prawidłowość odżywiania swojej córki. Zachęcam do przeprowadzenia szczegółowego tygodniowego zapisu diety (liczba, skład, wielkość posiłków) i przedstawienia go do oceny w lokalnej poradni dietetycznej dla dzieci lub lekarzowi wyspecjalizowanemu w problematyce żywieniowej.

Z powazaniem
dr Kamil Hozyasz
pediatra (NESTLE)


Szanowna Pani,

Dziecko w 2. roku życia powinno nadal otrzymywać mleko modyfikowane, w ilości około 2 szklanek dziennie.
Niestety, nie dysponujemy szczegółowymi zaleceniami żywieniowymi dla 2 i 3 latków. Przesyłamy natomiast ogólne zalecenia oraz przykładowe jadłospisy. Mamy nadzieję, że będą pomocne w ustaleniu diety dla Emilki.

Pozdrawiam,

Ewa Szczębara
Centrum Informacji
Alima-Gerber S.A.
Tel. 0 801 13 66 66

POZOSTALE ZALECENIA WKLEIŁAM NA 3 STRONIE TEGO WĄTKU!!!!!!!!!
 
reklama
Dzięki MamoEmilki, tylko żeby moja córcia zechciała cokolwiek zjeść to z przyjemnością będę jej robiła, bo jak na razie to ona na śniadanie pije tylko kakao a obiadów to wcale nie je :no:
 
CUDEF dzieci są jak widać różne. Ja już nie mam pomysłów co gotować mojej małej - ona wcina wszystko - ostatnio polubiła cukinię. Ogólnie lubi wszystko oprócz pieczywa...

Kolejnym mamusiom też wysłałam...
 
reklama
Do góry