Ile powinien jeść noworodek karmiony piersią

Ile powinien jeść noworodek karmiony piersią

Opieka nad noworodkiem, a zwłaszcza żywienie, spędzają sen z powiek wielu młodym rodzicom. Niejedna mama karmiąca piersią zastanawia się, ile powinien jeść noworodek, by się najadał, przybierał na wadze, a także rósł i rozwijał się prawidłowo. Nie jest to tak proste, jak w przypadku dzieci pijących mleko z butelki. Jak często karmić dziecko w pierwszych tygodniach życia? Czy budzić malucha na karmienie?

Ile powinien jeść noworodek?

Noworodek ma malutki żołądek, dlatego po porodzie wypija niewiele, bo około 20 ml mleka. Siara, czyli pierwszy pokarm, jest bardzo odżywcza, więc by zaspokoić głód, wystarczą jej małe ilości. Ponieważ nie może najeść się na zapas, a pokarm mamy jest trawiony szybciej niż mleko modyfikowane, maluszek je bardzo często.

- Po narodzinach żołądek dziecka jest wielkości jego piąstki. Po tygodniu ma rozmiar moreli, a po 2 tygodniach - dużego jajka kurzego.

Po narodzinach zdrowe, urodzone o czasie dziecko potrzebuje około 90-95 kcal na kilogram masy ciałana dobę (pod koniec miesiąca będzie to 120 kcal na kilogram masy ciała). Ponieważ z każdym dniem zapotrzebowanie kaloryczne rośnie, ilość spożywanego przez niemowlę pokarmu stopniowo wzrasta. I tak:

  • w 3 dobie swojego życia dziecko zjada zaledwie 25 ml pokarmu,
  • w 7. dobie życia noworodek podczas jednego karmienia może wypijać nawet 60-70 ml mleka,
  • w 14. dobie życia dziecko w czasie karmienia może wypijać nawet 100 ml i więcej,

pod koniec 1. miesiąca życia noworodek będzie potrzebował około 600-700 ml mleka na dobę. Jego żołądek nie pomieści większej ilości mleka.

Ponieważ nie widzisz ilości mleka, jaką noworodek wypija podczas karmienia piersią, postaraj się zaufać swojemu ciału i dziecku. Pamiętaj, że normy to przybliżone liczby, bo każde dziecko jest inne, każde rozwija się w swoim tempie i każde ma inny apetyt.

Jak karmić noworodka? Pierwsze karmienie

Pierwsze karmienie dziecka piersią powinno odbyć się najszybciej jak to możliwe, najlepiej maksymalnie do dwóch godzin od porodu. Optymalnym momentem na rozpoczęcie karmienia piersią jest czas pomiędzy 20 a 50 minutą po porodzie. Wówczas noworodek jest najbardziej gotowy do ssania.

Pierwsze karmienie jest ważne, ponieważ inicjuje proces laktacji: piersi otrzymują sygnał do produkcji pokarmu. Później im częściej będziesz karmiła piersią, tym więcej mleka będziesz produkować i karmienie stanie się łatwiejsze. Dodatkowo karmienie przyspiesza obkurczanie się macicy.

reklama

Jak często karmić piersią noworodka?

Chyba wszystkie mamy zastanawiają się, Ile razy na dobę karmić noworodka piersią. Dla pediatrów odpowiedź jest oczywista: maluszka trzeba karmić tak często i tak długo, jak się tego domaga.

- WHO zaleca, aby mleko matki stanowiło wyłączny pokarm w pierwszych 6 miesiącach życia niemowlęcia i było podawane „na żądanie”, czyli tyle, ile dziecko chce i jak często potrzebuje.

Pierwsze w życiu karmienie tuż po narodzinach zaspokaja głód na kilka godzin. Od 2 doby noworodek mógłby się z piersią nie rozstawać (robiąc sobie przerwę na sen). Dlaczego tak się dzieje?

Po pierwsze dziecko nie potrafi jeszcze długo ssać. Po drugie na początku karmienia pokarm jest bardziej wodnisty. Nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania energetycznego. Sytuacja zaczyna się stabilizować po kilku dniach. Po trzecie w pierwszym miesiącu niemowlęta muszą często ssać pierś, aby zainicjować i rozwinąć laktację mamy. To przekłada się na jej efektywność w przyszłości. Po czwarte pamiętaj, że maluszek pragnie częstego (najchętniej nieustannego) kontaktu z mamą.

Karmienie na żądanie pomaga uporać się z takimi problemami, jak "za mało" oraz "za dużo" pokarmu. To może oznaczać, że przystawisz malucha do piersi co godzinę, ale również, że dziecko zachowuje 2-3 godzinne przerwy między posiłkami.

Noworodek karmiony butelką również je na żądanie, ale ponieważ mleko modyfikowane jest bardziej kaloryczne, dzieci nie domagają się go tak często jak mleka z piersi.

Kilkudniowy niemowlak powinien być karmiony co 1,5-2 godziny, nie tylko w ciągu dnia, ale i w nocy. W sumie jest to od 8 do 12 karmień na dobę (ważne, by noworodek przyjmował mleko nie rzadziej, niż co 3 godziny). Niektóre noworodki domagają się karmienia częściej i nie ma w tym nic niepokojącego.

Nie dawaj dziecku do picia wody czy herbatek i nie dokarmiaj mlekiem modyfikowanym przez 6 pierwszych miesięcy życia.

Jak długo trwa jedno karmienie?

To, jak długo trwa karmienie, zależy od wielu czynników, między innymi:

  • wieku dziecka: noworodek może potrzebować 20 minut przy każdej piersi, starsze dziecko około 5-10 minut,
  • tempa przepływu mleka matki: czy jest wolne, czy szybkie,
  • prawidłowego przystawiania do piersi,
  • czy dziecko od razu zaczyna ssać,
  • czy niemowlę jest śpiące lub zainteresowane innymi rzeczami.

Przypadku noworodka jedno karmienie powinno trwać nie krócej, niż 20 minut (po 10 minut na każdą pierś). Z czasem liczba karmień będzie się zmniejszać.

Czy budzić noworodka na karmienie?

Wiele świeżo upieczonych mam zastanawia się także, czy budzić noworodka na karmienie. Okazuje się, że tak. W pierwszych dniach po urodzeniu to bardzo ważne. Dlaczego?

W tym okresie maluszki mało jedzą, przez co tracą nawet 10 procent masy urodzeniowej. By waga nie spadła poniżej przyjętej przez lekarzy normy, noworodek musi być karmiony nie rzadziej niż co 3-4 godziny, także w nocy. W 2 miesiącu życia tak restrykcyjne pilnowanie pór karmienia nie będzie już konieczne.

Regularne karmienie jest także ważne w przypadku noworodków, które mają żółtaczkę fizjologiczną w pierwszych dobach życia. Mleko pozwala na usuwanie z krwi nadmiaru bilirubiny. Maluchy należy wybudzać do karmienia także po to, by nie dopuścić do odwodnienia.

reklama

Jak sprawdzić, czy karmione piersią dziecko się najada?

Kobiety, które karmią swoje dzieci piersią bardzo często zastanawiają się, czy dziecko je tyle, ile powinno (w przypadku karmienia butelką łatwo to sprawdzić) i martwią się, że maluszek się nie najada. Jak to sprawdzić?

Noworodek karmiony piersią je tyle, ile powinien, jeśli:

  • po karmieniu wypluwa pierś. Podczas każdego karmienia pozwól dziecku ssać jedną pierś tak długo, jak tego chce. Potem przystaw je do drugiej i zobacz, czy spróbuje ją chwycić. Najedzone niemowlę samo puści pierś, może od razu zasnąć. Przy kolejnym karmieniu najpierw podaj dziecku przeciwną pierś.
  • spokojnie zasypia,
  • brudzi kilka pieluszek w ciągu doby (zwykle od 6 do 8),
  • prawidłowo przybiera na wadze (w pierwszych trzech – czterech miesiącach życia minimalny oczekiwany przyrost masy wynosi średnio 150 g na tydzień).

Głodny noworodek cmoka, wierci się, a wzięty na ręce odwraca główkę w kierunku piersi. Inne sygnały to oblizywanie warg, otwieranie ust, ssanie dłoni lub obracanie główki z otwartą buzią (zwane „odruchem szukania”). Najczęściej głodne niemowlę jest niespokojne i pobudzone.

A waga noworodka? Nie martw się, jeśli w okolicach 3 doby maluszek straci na wadze. To spadek fizjologiczny (wspomniane 10 procent urodzeniowej masy ciała). Po tym czasie waga powinna zacząć rosnąć. Niemal wszystkie dzieci ponownie osiągają masę urodzeniową pomiędzy 10. a 14. dniem życia. Jeśli tak się dzieje, to sygnał, że maluch otrzymuje mniej pokarmu, niż potrzebuje jego organizm – nie najada się.

Jak przystawić noworodka do piersi?

Podczas karmienia należy pamiętać, by przystawiać „dziecko do piersi, a nie pierś do dziecka”. Jak to zrobić?

  • Palce twoich dłoni powinny znajdować się poza otoczką brodawki. Nie ściskaj piersi, a jedynie delikatnie ją podtrzymuj.
  • Pierś powinna być podtrzymywana od spodu czterema palcami, a kciuk ułożony na piersi tak, aby utworzyć literę C lub U (w zależności od ułożenia dziecka). Nie pochylaj do dziecka, a jedynie podnieś je do odpowiedniego poziomu.
  • Dotykając brodawką górnej wargi dziecka, tuż pod noskiem, zachęć je do szerokiego otwarcia buźki. Kiedy buzia jest otwarta, a języczek opuszczony w dół, nasuń malucha na pierś tak, by chwytając ją objął ustami całą brodawkę wraz z większą częścią otoczki.
  • Wargi dziecka w trakcie ssania powinny być wywinięte na zewnątrz (na tzw. „glonojada”): dolna warga obejmuje większą część otoczki niż górna, a bródka i nosek dotykać piersi (nie ma obawy jeśli nosek „zapada się” w pierś – maluch i tak będzie mógł swobodnie oddychać).

W trakcie ssania powinnaś słuchać przełykanie przez dziecko pokarmu. Po około 10 przełknięciach może maluch zrobić pauzę, by nabrać sił na kolejne łyki mleka. To naturalne.

Jeżeli słyszysz cmokanie w trakcie ssania, odstaw maluszka od piersi przez ostrożne wsunięcie małego palca w kącik jego ust i ponownie przystaw go poprawnie do piersi.

Podczas karmienia maluszek powinien być ułożony w myśl zasady „brzuszek do brzucha” (jego brzuszek powinien być zwrócony do ciebie (wyjątkiem jest pozycja spod pachy), a jego ciało powinno być ułożone w jednej linii (ucho, ramię, przedramię, bioderko) tak, by w trakcie karmienia nie odchylał tylko główki w stronę piersi (co może wywoływać u maluszka problemy natury trawiennej).

Ważne jest także, aby główka, plecy i pośladki dziecka były podtrzymywane, dzięki czemu dziecko może się czuć bezpiecznie przy piersi.

Jak karmić piersią noworodka?

Pozycje do karmienia są różne, dzięki temu można wybrać idealną, dostosowaną do sytuacji i upodobań mamy. Jakie są techniki karmienia?

Można karmić maluszka:

  • w pozycji klasycznej,
  • w pozycji krzyżowej,
  • w pozycji spod pachy (tzw. pozycja futbolowa),
  • w leżeniu na wznak,
  • w pozycji leżeniu na boku,
  • w pozycji na stojąco.

Prawidłowe techniki karmienia piersią są ważne, ponieważ wpływają na efektywność i komfort karmienia, zapobiegają wielu problemom. Odpowiednio przystawione do piersi dziecko dobrze opróżnia pierś, najada się i zdrowo rośnie, a i pobudza u mamy laktację po porodzie. Karmienie jest efektywne i komfortowe, a także satysfakcjonujące.

reklama

Najczęstsze problemy z karmieniem piersią

Karmienie piersią, zwłaszcza na początku, nie zawsze jest proste. Zdarza się, że pojawiają się różne problemy i przeszkody. To najczęściej:

  • boleśnie poranione brodawki (to typowa dolegliwość na początku karmienia piersią, co sprawia, że trudno jest karmić noworodka),
  • wklęsłe i płaskie brodawki,
  • nawał pokarmu,
  • zastój pokarmu i zapalenie piersi,
  • niedobór pokarmu,
  • niechęć dziecka do ssania piersi.

Jak sobie pomóc? Nie jest dobrym pomysłem, by bez konsultacji z lekarzem zacząć karmić noworodka butelką i mlekiem modyfikowanym. Warto zawalczyć o laktację. Co robić?

Można czytać artykuły, które podpowiadają, jak pokonać trudności z karmieniem piersią, a i prosić o wsparcie położną czy doradcę laktacyjnego. Przede wszystkim należy jednak zachować spokój oraz zadbać o pozytywne nastawienie.

Przystawiaj dziecko do piersi, gdy tylko pojawią się sygnały, że jest głodne. Karmienie spokojnego niemowlęcia zazwyczaj jest łatwiejsze.

Dlaczego warto karmić piersią?

Karmienie piersią to naturalny sposób żywienia niemowląt, który przynosi im wiele korzyści. To naturalna odpowiedź organizmu mamy na potrzeby małego dziecka. Jest ważne, ponieważ umożliwia mu spożywanie pokarmu, który przygotowała dla niego sama natura.

Mleko matki to najzdrowszy, najbardziej wartościowy i najlepiej przyswajalny pokarm dla niemowląt. Jego fenomen związany jest z unikalnym składem, który sprawia, że zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe dziecka. Żadna sztuczna mieszanka nie jest w stanie odtworzyć jego unikatowych właściwości, zwłaszcza jego właściwości immunologicznych, przeciwzapalnych, enzymatycznych, hormonalnych oraz stymulujących procesy rozwoju komórek i układów.

To dlatego WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) i inne autorytety w dziedzinie żywienia zalecają wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka. Można je kontynuować tak długo, jak tego pragną matka i dziecko, do końca 1. czy 2. roku życia dziecka, a nawet dłużej.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: