Psychiczne potrzeby dziecka

Psychiczne potrzeby dziecka

Wbrew pozorom noworodek też ma swoje potrzeby psychiczne.Wydawać by się mogło, że jedyne o co należy dbać w początkowych tygodniach życia dziecka to jego nakarmiony brzuszek, spokojny sen oraz regularne a jednak...

Potrzeba bezpieczeństwa i miłości

Pierwszy miesiąc życia jest okresem przystosowania się do  nowych warunków. Przez dziewięć miesięcy dziecko przebywało w bezpiecznym świecie brzuszka mamy. Z dala od hałasu, ostrego światła, w idealnej temperaturze, nie skrępowane ubrankami, mając kontakt z matką 24 godziny na dobę.

Moment porodu był pierwszym szokiem, jaki przeżyło. Przeciskanie się przez kanał rodny, działanie sił powodujących jego wypychanie, okresy mniejszego dotlenienia organizmu są czynnikami stresorodnymi. Nowo narodzone maleństwo zalewa strumień światła. Samodzielne podjęcie funkcji oddychania, różnorodność dźwięków, bodźców, a wreszcie potrzeba samodzielnego pobierania i trawienia pokarmu otwiera  nowy rozdział jego życia. 

Pomoc, jaką  możemy okazać  maleństwu w tej trudnej wędrówce, to mądra stymulacja  w zakresie rozwoju  bio-psycho-społecznego. Po pierwsze  bliskość i ciepło tak matki, jak i ojca; uczy poczucia bezpieczeństwa oraz buduje zaufanie do otaczającego  świata.  Uczy  prawidłowych relacji emocjonalnych; radzenia sobie z lękiem i stresem.

Przytulanie, głaskanie, delikatne kołysanie, rozmawianie z maleństwem, czy też delikatne masowanie jego ciałka sprawiają mu ogromną przyjemność.

W pierwszym okresie życia dziecka  to dzięki dotykowi przekazujesz informacje twojemu maleństwu. Dzięki twoim delikatnym ruchom rąk, dziecko odczuwa przyjemność, rozwija się  w nim poczucie miłości i bezpieczeństwa… Mało tego, masaż doskonale je rozwija.

Wystarczy, że w pomieszczeniu ogrzanym do temp. 22°C, rozbieranego maluszka delikatnie natrzesz  ogrzaną w dłoniach oliwką. Czule i delikatnie głaszcząc główkę, klatkę piersiową, plecki, rączki  i nóżki dziecka  zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Żywienie, czyli potrzeba odżywiania

Noworodek ma  jeszcze słaby układ nerwowy, słabo rozwinięte mięśnie żuchwy; jada więc z przerwami, dużo odpoczywa i często dopomina się o karmienie. Jeśli urodziło się malutkie, drobne, staraj się, aby czas karmienia został w pełni wykorzystany.

Podczas karmienia stwórz atmosferę  ciepła, pełną  spokoju aby czas posiłku kojarzył się dziecku z  dużą przyjemnością. Jednocześnie obserwuj jak często się dopomina o pokarm. Dziecko przegładzane stopniowo oducza się dopominać o pokarm, słabnie i zapada w sen próbując wyrównać  duże straty energetyczne.  Na pewno nie jest szczęśliwe!

reklama

Potrzeba czystości

Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, jakie wykonujemy u dziecka uczą je od początku nawyków higieny. Czas kąpieli, przewijania może być również czasem wspólnej zabawy.

Jak rozwijać umiejętności komunikacyjne

czyli potrzeba komunikowania się noworodka z rodzicami

Nawet noworodek potrzebuje kontaktu z otoczeniem! Wyraźnie sygnalizuje to… płaczem. Posłuchajcie i nauczcie się rozpoznawać płacz waszego  skarbu. Zawsze należy skontrolować przyczynę  płaczu ( Kolka? Przepuklina? Ból  brzuszka?) Krzyk,  wysoki - głośny płacz; może być objawem choroby, sygnałem że coś go boli.

Płacz  złości - zwykle  falujący (narasta i opada z przerwą na nadsłuchiwanie) noworodek informuje o potrzebie kontaktu z rodzicem, rozdrażnieniu, niezadowoleniu. Należy przytulić i  ukoić dziecko przez spokojną  rozmowę, cichą kołysankę, sprawdzić pieluszkę czy ewentualnie nakarmić  dziecko i spokojnie położyć  je do łóżeczka. 

Płacz z  głodu - poprzedza zazwyczaj  przeciąganie  się  noworodka, ssanie piąstek,wiercenie się  w łóżeczku i szukanie piersi . Nakarm malucha, poświęć  mu chwilę na czułą rozmowę, pomasuj plecki, przytul a na pewno  będzie szczęśliwe. Potrzeba kontaktu  to także rozmowa z dzieckiem które uczy się rozpoznawać rodziców i otoczenie, to zabawa i muzykoterapia  przy łagodnych dźwiękach spokojnej muzyki gdy nie śpi. Muzykoterapia relaksuje dziecko oraz uczy je obcować ze światem dźwięków.

Pamiętajcie,  że zaspokajanie psychicznych  potrzeb dziecka jest bardzo ważne, jednak wszystko należy dozować rozsądnie. Jeśli zbombardujecie noworodka nadmiarem bodźców, na pewno je zmęczycie ! Każdy musi mieć czas na  zabawę, odpoczynek i sen - po to, by nowe doświadczenia, z którymi się spotyka, były przyjemne i łatwe do zrozumienia.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: