reklama

Jak zapewnić maluszkowi bezpieczny sen?

Najważniejsze czynniki zapewniające spokojny i bezpieczny sen niemowlaka, to ubranko, miejsce snu, temperatura powietrza w pokoju, oraz przede wszystkim – pewność że jesteś blisko!

Nocne ubranko, czyli piżamka, powinno być wygodne i odpowiednio do pory roku ciepłe, najlepiej bawełniane, żeby skóra dziecka mogła swobodnie oddychać. Piżamka nie powinna mieć ciasnych gumek i ściągaczy, nie powinna być za szeroka ani za obcisła. Dla niemowląt jako piżmaka idealnie spisuje się zestaw body+pajacyk, dla starszych dzieci – 2 częściowa piżamka (jeśli jest chłodno, to można założyć pod bluzę piżamy koszulkę). Nie zakładajmy dzieciom do snu w mieszkaniu czapki, chyba ze jest naprawdę zimno w pomieszczeniu.

Kołderka, powinna być lekka, z oddychającego „tworzywa”, w bawełnianej poszewce. Dla malutkich dzieci kołderka nie jest konieczna – noworodkom lepiej się śpi, gdy są zawinięte w rożek lub kocyk. Unikajmy dawania dzieciom poduszek do spania, ale jeśli już dajemy, to tylko płaskie i cienkie. Jeśli dziecko śpi niespokojnie i mocno się wierci, rozkrywając się przy tym, warto zaopatrzyć się w specjalny śpiworek do snu.

Dla bezpieczeństwa snu bardzo ważny jest też materac, na jakim śpi dziecko – nie powinien on być zbyt miękki. Szczebelki łóżeczka czy kołyski osłoń ochraniaczem, żeby uchronić maleńka główkę przed ewentualnym poobijaniem.
Kładź dziecko do snu w pozycji na boku. Ale jeśli dziecko potrafi już samo zmieniać pozycję, to nie zmuszaj go do spania na boku – ty będziesz sfrustrowana a nie dziecko nie uśnie. Mówi się że spanie na brzuszku zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej, ale nie zostało to ostatecznie udowodnione. Mój syn, odkąd nauczył się przewracać na brzuszek, śpi tylko i wyłącznie na brzuszku. I na nic się zdają moje próby układania go na boku czy pleckach.
Pamiętaj też o wietrzeniu pokoju przed spaniem! Temperatura do snu powinna wynosić ok 19-20 stopni Celsjusza. Jeśli warunki pogodowe sprzyjają, pozostaw na noc uchylone bądź rozszczelnione okno.

Jeśli Twoje dziecko lubi zasypiać ze smoczkiem, przytulanką, pieluszką, przy Twoim śpiewie, w ciemności lub przy lampce – w miarę rozsądku i możliwości uwzględniaj jego potrzeby.
Nie zapomnij powiedzieć maluszkowi dobranoc, zapewnić go o swojej miłości i bliskości, i że jutro rano znowu się zobaczycie :-)

Elżbieta Skoworodko-położna

reklama
blog comments powered by Disqus

Blog