7 wyjątkowych książek dla maluchów 0-2

7 wyjątkowych książek dla maluchów 0-2

Korzyści, które wynikają z obcowania z książką, nie sposób przecenić. To dlatego warto się nimi otaczać, a w świat fantazji, słów i fikcyjnych przyjaciół wprowadzać dzieci od najmłodszych lat. Na kontakt z książkami nigdy nie jest za wcześnie. Dlaczego warto czytać maluchom i przegladać z nimi książeczki? Jakie są ciekawe, warte uwagi nowości książkowe dla starszych niemowlaków i maluchów do 2. roku życia?

Dlaczego warto czytać maluchom?

Czytanie wzbogaca słownictwo dziecka i jego wiedzę o świecie, ale także uwrażliwia, pomaga rozwijać empatię i umiejętność wczuwania się w emocje innych.

Wspólne czytanie to także okazja do tego, by pobyć z mamą lub tatą. Dzieci - niemowlaki, maluszki, ale i starszaki, przedszkolaki i uczniowie pierwszych klas - którym rodzice czytają, czują się ważne i kochane. To pozwala budować silną więź i wzmacniać w dziecku poczucie jego wartości.

Zobacz 7 wyjątkowych książek dla dzieci wybranych przez naszą redakcję

1. Jano i Wito w sklepie

Tytuł: Jano i Wito. W sklepie
Seria: Jano i Wito
Autor:  Wiola Wołoszyn
Wydawnictwo:  Mamania
Liczba stron: 24

O czym jest ta książka? Jano i Wito razem z tatą jadą na zakupy. Najpierw muszą przygotować listę potrzebnych rzeczy, a później wszystkie je odnaleźć w sklepie. Chłopcy dowiadują się, co to znaczy, że owoce są sezonowe, co oznaczają cyferki na jajkach i dlaczego tak ważne jest, aby nie biegać po sklepie.

„Jano i Wito w sklepie” to książka, która nie tylko pomoże rodzicom robić zakupy razem z dziećmi, ale też wyjaśni najmłodszym, jak należy zachowywać się w sklepie. Jest pozycją z nowej serii z uwielbianymi przez dzieci bohaterami, którzy mierzą się z wyzwaniami dnia codziennego.

2. Pucio robi porządek

Tytuł: Pucio robi porządek
Seria: Pucio
Autor: Marta Galewska-Kustra
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Liczba stron: 28

Autorka książki, Marta Galewska - Kustra, jest pedagogiem dziecięcym, pedagogiem twórczości, logopedą oraz doktorem nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Na swoim koncie ma nie tylko książeczki dla maluchów, ale i publikacje poświęcone twórczemu rozwojowi dzieci i młodzieży.

W pokoju Pucia i Misi panuje niezły bałagan! Bez pomocy taty chyba nie uda się z nim rozprawić! Tylko jak znaleźć chęci do sprzątania, jeśli przy okazji znajduje się dawno zagubione zabawki, którymi natychmiast trzeba się pobawić? Absolutnie nie można tego odkładać na później… Ta część przygód Pucia w zabawny sposób pokazuje, że sprzątanie ma sens, i inspiruje maluchy do utrzymywania porządku.

3. Jadzia Pętelka. Gdzie jest leniwiec?

Tytuł: Jadzia Pętelka. Gdzie jest leniwiec?
Seria: Rodzina Pętelków
Autor: Barbara Supeł
Wydawnictwo Zielona Sowa
Liczba stron: 16

Jadzia zapodziała gdzieś swoją ukochaną maskotkę leniwca! Na pewno chętnie pomożesz w jego poszukiwaniach, prawda?

"Jadzia Pętelka. Gdzie jest leniwiec?” to książka wyszukiwanka, która zapewni świetną zabawę, a przy okazji pomoże dziecku ćwiczyć orientację przestrzenną oraz nazywanie przedmiotów. Zabawa z dużymi, wieloelementowymi ilustracjami rozwinie także jego spostrzegawczość.

„Jadzia Pętelka. Gdzie jest leniwiec” to interesująca książka aktywizująca i wyszukiwanka. Na każdej rozkładówce znajduje się krótki wierszyk oraz wskazówki, jak odnaleźć leniwca, którego bohaterka uwielbia (i często gubi).

4. Gdzie się schował kotek? Akademia mądrego dziecka. Zabawa w chowanego

Tytuł: Gdzie się schował kotek? Akademia mądrego dziecka. Zabawa w chowanego
Seria: Akademia mądrego dziecka
Autor:  Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: Harper Collins Polska
Liczba stron: 10

Gdzie się schował kotek? to kartonowa książeczka, która ma duże, filcowe i wytrzymałe klapki, które odporne są na ciągnięcia małych rączek. Na każdej stronie znajdują się barwne ilustracje z pytaniem: gdzie się schował jednorożec, smok, syrenka czy wróżka?

Za każdym razem maluszek otwiera miękką, filcową klapkę i znajduje odpowiedź - postać. Na ostatniej stronie szukamy naszego czytelnika, zadając mu pytanie: „A gdzie ty jesteś?” Pod ostatnią klapką znajdziemy lusterko: „Tutaj jesteś”!

Seria książeczek Zabawa w chowanego to bardzo dobry pomysł na wspólne spędzenie czasu z maluchem. Otwieranie dużych, filcowych klapek ćwiczy mała motorykę, a barwne ilustracje stymulują zmysł wzroku. Dodatkowo czytając ćwiczymy zdolność skupiania się u dziecka.

5. Kolory. Czy to pasuje?

Tytuł: Kolory. Czy to pasuje?
Seria: Czy to pasuje?
Autor: Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: Wydawnictwo Wilga
Liczba stron: 18

"Czy to pasuje?" Czerwony czy zielony? Dopasuj do siebie połówki uroczych ilustracji i przekonaj się sam.

Każda strona książeczki jest przecięta na pół - i zapewni świetną zabawę. Rozwijaj wyobraźnię, ćwicz koncentrację, wzbogacaj słownictwo i poznawaj świat.

6. Cudowne dzieci

Cudowne dzieci
Autor: Emily Martin Winfield

Tytuł oryginalny: Wonderful babies
Wydawnictwo:  Mamania
Liczba stron:  24

Oryginalna kartonowa książka Emily Winfield Martin, autorki "Kiedy na Ciebie patrzę” i "Wyśnionych zwierząt” to doskonała, wartościowa rozrywka dla małych dzieci. Dlaczego?

Śpiące, zadowolone, nieśmiałe, głodne – ile dzieci, tyle nastrojów! Ta urocza książka oddaje różnorodność dziecięcych usposobień, a dzięki prostemu tekstowi i urokliwym ilustracjom podbija serca zarówno rodziców, jak i najmłodszych czytelników.

To urocza, ciepła, wzruszająca i pięknie ilustrowana książka, która rozwija nie słownictwo najmłodszych dzieci, ale także ich empatię, umiejętność rozpoznawania emocji, potrzeb i uwrażliwiająca na innych. Pokazuje bowiem, że każde dziecko jest wyjątkowe i... cudowne.

7. Babcia. Książeczka z okienkami

Tytuł:  Babcia. Świat maluszka
Autor: Ginger Swift
Wydawnictwo:  Wydawnictwo Olesiejuk
Liczba stron: 12

"Babcia" to pięknie ilustrowana książeczka z okienkami i rymowanymi opowiastkami, która uczy i bawi. Zachęca najmłodsze dzieci do nauki mowy. Wspierają rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowe. Zacieśnia więzi między maluchami a dorosłymi.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: