Jak oszczędzac na przyszłość dziecka?

Jak oszczędzac na przyszłość dziecka?

Odkładanie pieniędzy z myślą o potrzebach i marzeniach dzieci to priorytet wielu rodziców. Jak zabezpieczyć przyszłość dziecka? Istnieją różne sposoby oszczędzania pieniędzy na start syna czy córki w dorosłe życie. Jedno jest niezmienne - warto zacząć z dużym wyprzedzeniem, a i robić to systematycznie, wybierając najlepsze rozwiązanie finansowe.

Dlaczego oszczędzanie dla dziecka jest ważne?

Oszczędzanie pieniędzy dla dziecka jest ważne, ponieważ znacznie ułatwia start w dorosłość, a i sprawia, że rodzice mają zdecydowanie spokojniejsze głowy. Dlaczego?

Zgromadzone środki są istotną poduszką finansową, pozwalającą zabezpieczyć przyszłość syna czy córki: umożliwiają pójście na studia (pieniądze można przeznaczyć na pomoce naukowe, czesne czy czynsz, gdy dziecko będzie studiować w innym mieście), założenie swojego biznesu, zakup pierwszego samochodu, a nawet mieszkania.

Jak oszczędzać pieniądze dla dziecka?

Odkładając pieniądze dla dziecka warto korzystać z różnych rozwiązań, które oferują banki i towarzystwa ubezpieczeniowe. Zbieranie funduszy, poprzez gromadzenie ich w kopercie czy przysłowiowej skarpecie, nie jest ani bezpieczne, ani rozsądne. Nie chroni pieniędzy, także przed utratą wartości, ani nie pozwali ich pomnożyć.

Sposób oszczędzania bądź lokowania środków, czyli wybór odpowiedniej formy odkładania określonych sum, jest bardzo ważny. Jednak by zgromadzony dla dziecka kapitał miał realne znaczenie, kluczowe jest także regularne odkładanie środków i to przez dłuższy czas. By osiągnąć sukces, ważny jest zatem wybór optymalnego narzędzia finansowego, ale także systematyczność i to, by przedsięwzięcie rozpocząć odpowiednio wcześnie.  

reklama

Gdzie oszczędzać pieniądze na przyszłość dziecka?

Sposobów, by zgromadzić kapitał dla dziecka, jest sporo. Oszczędzanie na strat w dorosłość syna czy córki możliwe jest zarówno przy wykorzystaniu konta w banku, jak i polisy oszczędnościowej.

Najpopularniejsze rozwiązania to:

  • konto oszczędnościowe,
  • lokata bankowa,
  • polisa posagowa,
  • obligacje skarbowe,
  • ubezpieczenie na życie.

Jak oszczędzać dla dzieci - konto oszczędnościowe

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest konto oszczędnościowe, które działa podobnie jak książeczka oszczędnościowa dla dziecka.

Zaletą rozwiązania jest możliwość wpłacania i wypłacania środków w dowolnym momencie oraz to, że pieniądze są gromadzone w bezpiecznym miejscu i pracują (konta są oprocentowane, więc do zebranych sum doliczane są odsetki).

Trzeba jednak pamiętać, że oprocentowanie środków na koncie osobistym jest zwykle bardzo niskie, przez co kapitał z biegiem czasu realnie i tak traci na wartości.

reklama

Jak oszczędzać dla dziecka - lokata bankowa

Inną propozycją oszczędzania dla dziecka jest lokata bankowa, która umożliwia gromadzenie kapitału, jednak w odróżnieniu od konta oszczędnościowego, jest terminowa, zakładana na określony czas.

Oznacza to, że wpłacone na lokatę środki zostają zamrożone, nie można nimi dysponować, na przykład wypłacić czy dopłacić jakiejś sumy (wiązałoby się to z zerwaniem lokaty oraz utratą odsetek).  

Lokaty są dostępne w każdym banku. Różnią się między sobą oprocentowaniem, wysokością wpłaty minimalnej, okresem kapitalizacji i innymi czynnikami. Przy wyborze warto prześledzić ranking lokat bankowych.

Według specjalistów konto oszczędnościowe jest dobrym rozwiązaniem dla rodziców, którzy planują systematycznie odkładać jakąś kwotę na przyszłe potrzeby dziecka. Lokatę warto wybrać, gdy rodzice posiadają większą sumę na starcie oszczędzania.

Jak oszczędzać dla dziecka - polisa posagowa

Inną możliwością gromadzenia kapitału dla dziecka jest wykupienie polisy posagowej, która pozwala na oszczędzanie, ale i ubezpieczenie. Jest to bowiem produkt, który łączy w sobie funkcje oszczędnościowe i ubezpieczeniowe. Na czym to polega?

Rodzice wpłacają systematycznie pewne kwoty (ich minimalna wysokość jest określona w umowie). Jednocześnie polisa posagowa jest ubezpieczeniem, które chroni od niespodziewanych zdarzeń (chorób czy operacji). W przypadku śmierci rodziców świadczenie jest wypłacane jednorazowo lub w systematycznie, do końca umowy.

reklama

Jak oszczędzać dla dziecka - obligacje skarbowe

Obligacje skarbowe to produkt, który oferuje wiele rozwiązań: od obligacji krótkoterminowych (3-miesięcznych) po rodzinne obligacje zawierane na 6 lub 12 lat.

Dzięki temu można realizować swoje cele oszczędnościowe (tak krótkoterminowe, jak i długoterminowe) oraz chronić kapitał przed inflacją korzystając z tzw. obligacji inflacyjnych.

Jak oszczędzać na przyszłość dziecka - ubezpieczenie oszczędnościowe

Wartym uwagi rozwiązaniem, które umożliwia systematyczne gromadzenie kapitału dla dziecka jest ubezpieczenie oszczędnościowe. Stanowi ono połączenie dwóch produktów: ochronnego, zapewniającego wypłatę świadczenia w razie śmierci i oszczędnościowego, który pozwala na gromadzenie dodatkowych środków.

Jak to działa? Rozwiązanie obejmuje ubezpieczenie na życie i dożycie, a dzięki długoterminowemu planowi pozwala na zabezpieczenie przyszłości dziecka w kwestii finansów. Co istotne, istnieje możliwość rozszerzenia ubezpieczenia adekwatnie do indywidualnych potrzeb i możliwości.

Jakie są zalety takiego rozwiązania? Przede wszystkim to ochrona zgromadzonych środków przed inflacją. Co również istotne, wypłata oszczędności nie podlega przy tym opodatkowaniu 19-procentowym podatkiem od zysków kapitałowych. Warto zdecydować się przy tym na jak najdłuższy okres ubezpieczenia. Pieniądze dla dziecka są wypłacane jednorazowo lub ratalnie.   

Choć miesięczna składka ubezpieczenia oszczędnościowego nie jest dużym obciążeniem dla budżetu (wynosi np. 125 zł miesięcznie), pozwala na zgromadzenie poważnego kapitału. Warto mieć na uwadze premie roczne i premię końcową, które także powiększają wartość gromadzonych środków.

Warto pamiętać, ze najkorzystniejsze warunki można uzyskać przy ubezpieczeniu na 20 lat lub dłużej. Minimalny okres ubezpieczenia wynosi 10 lat, przy czym maksymalnie ubezpieczenie może trwać do ukończenia przez dziecko 26. roku życia.

Oszczędzanie dla dziecka – co wybrać?

Na co się zdecydować, chcąc oszczędzać pieniądze na przyszłość dziecka? Aby przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem, trzeba przede wszystkim przeanalizować swoje możliwości, także określić wysokość wpłat i ich częstotliwość. By wybrać najlepszy sposób oszczędzania, należy także zapoznać się z profilem dostępnych opcji, czyli różnych produktów bankowych.

Co radzą specjaliści? Według nich należy unikać produktów finansowych, które wiążą się z dużym ryzykiem lub nie zapewniają wysokiego poziomu ochrony kapitału. Tym samym najlepiej rozważyć opcje, które cechują się przewidywalnością stopy wzrostu, ale i wysokim bezpieczeństwem.

I jeszcze jedno. Kluczową zasadą oszczędzania dla dzieci jest uporządkowanie swoich finansów. Warto więc zacząć więc od spłaty kredytów i poukładania budżetu domowego.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: