Działalność gospodarcza a ciąża i macierzyństwo

Działalność gospodarcza a ciąża i macierzyństwo

Prowadzisz własną działalność gospodarczą, ale planujesz być bądź jesteś mamą? Jako właścicielka firmy również masz wiele praw. Zobacz, na co możesz liczyć.

Przede wszystkim musisz pamiętać o opłaceniu w ZUS wszystkich składek. Oprócz obowiązkowych składek społecznych i zdrowotnej musisz także zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i opłacać z tego tytułu dodatkową składkę.

Tylko w takim wypadku idąc na zwolnienie lekarskie otrzymasz zasiłek chorobowy, a po urodzeniu dziecka – zasiłek macierzyński.

Jeżeli wcześniej nie miałaś prawa do ubezpieczenia chorobowego (wygasa po 30 dniach), prawo to nabywasz po 90 dniach od zgłoszenia i opłacania składki chorobowej. Wprawdzie prawo do zasiłku macierzyńskiego nabędziesz w ten sposób od razu, ale jeżeli nie będziesz miała przepracowanego przynajmniej jednego pełnego miesiąca (z opłaconymi w pełnej wysokości składkami) – otrzymasz go w najmniejszej możliwej wysokości.

Wysokość zasiłku chorobowego i macierzyńskiego

Wysokość zasiłku chorobowego, czy też później – macierzyńskiego jest uzależniona od zadeklarowanej wysokości dochodów, a tym samym – wysokością opłaconych składek. Jeżeli twoja firma funkcjonuje dłużej niż rok – podstawa wymiaru zasiłku jest obliczana jako średnia z ostatnich 12 miesięcy, dla działalności funkcjonujących krócej – z całego okresu prowadzenia DG.

Teoretycznie – wiedząc, że jesteś w ciąży możesz założyć DG, zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego i za jeden pełny miesiąc zapłacić składki od najwyższej możliwej podstawy. Ta podstawa jest waloryzowana kwartalnie, ogłasza ją ZUS. Wprawdzie składki od tej wysokości będą również bardzo wysokie (powyżej 4 tysięcy), ale jeżeli w kolejnym miesiącu pójdziesz na zwolnienie lekarskie – spadną znacząco (ubezpieczenie społeczne jest wyliczane tylko za dni przepracowane). W ten sposób podstawą wymiaru urlopu macierzyńskiego, obliczoną jako średnia z pełnych miesięcy będzie tylko ten jeden miesiąc z opłaconymi wysokimi składkami. Warto? Z pewnością, jest tylko jeden poważny problem. Ta furtka w prawie jest już bardzo znana. Powstaje wiele działalności gospodarczych, których tak naprawdę jedynym celem jest właśnie wysokość zasiłku macierzyńskiego.

Oznacza to także, że bardzo szczegółowo przygląda się im także ZUS. Mając podejrzenia, że DG została zarejestrowana tylko dla nabycia uprawnień do wysokiego zasiłku, jej działalność może być sprawdzana i kwestionowana. Pamiętaj też o tym, że w praktyce obowiązuje tu domniemanie winy – to ty będziesz musiała udowodnić, że faktycznie prowadziłaś działalność.    

reklama

Działanośc gospodarcza a urlop macierzyński i wychowawczy

Wszystkie inne zasady urlopu macierzyńskiego, w tym podział urlopu pomiędzy matką i ojcem dziecka jest taki sam jak dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Zdecydowanie gorzej jest natomiast z urlopem wychowawczym. Prowadząc własną DG i chcąc dłużej opiekować się dzieckiem, w chwili obecnej jesteś skazana niestety na siebie samą. Wprawdzie po urlopie macierzyńskim możesz zawiesić DG, ale maksymalnie na 24 miesiące (urlop wychowawczy może trwać 3 lata).

Pojawia się także problem ubezpieczenia. Za ten okres nie płacisz składek społecznych, co wpłynie kiedyś na wysokość twojej emerytury. No i nie możesz zapomnieć o ubezpieczeniu zdrowotnym – tu zarówno ty, jak i dziecko może zostać zgłoszone do ubezpieczenia przez członka rodziny. Są jednak szanse, że wkrótce się to zmieni. Trwają prace rządowe zmierzające do wprowadzenia rozwiązania, gdy tak jak w przypadku pracowników etatowych, składki na ubezpieczenie społeczne za matki na urlopie wychowawczym będą finansowane z budżetu państwa.

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: