Ból piersi przed okresem a wczesna ciąża

Ból piersi przed okresem a wczesna ciąża

Odróżnienie bólu piersi we wczesnej ciąży, od tego który związany jest z okresem, może być trudne, bo najczęściej doświadczamy podobnych objawów. Co więcej, część kobiet twierdzi, że o ile przed menstruacją cierpiały z powodu bólu piersi, to nie wystąpił on w ciąży.


Jak mogą boleć piersi na początku ciąży, a jakie objawy wskazują na ból piersi przed okresem?

Cykliczny ból piersi przed okresem jest częstym objawem napięcia przedmiesiączkowego i nie stanowi on powodu do niepokoju. Pojawia się w tzw. fazie lutealnej cyklu, czyli po owulacji, a przed rozpoczęciem menstruacji.
 



O bolesność piersi podejrzewa się nadmiar estrogenu lub prolaktyny oraz niedobór progesteronu podczas fazy lutealne, jak również o cykliczny ból piersi może być powodowany zatrzymywaniem płynów i metabolizmem tłuszczów w organizmie. Zwykle występuje on na 5–10 dni przed rozpoczęciem miesiączki i zanika wraz z jej rozpoczęciem.


Piersi przed okresem są obolałe, wrażliwe na dotyk, czasem możesz mieć poczucie, że biust jest ciężki, tkliwy. Część osób skarży się na ostre, wręcz promieniujące dolegliwości bólowe. Zdarza się, że ból piersi jest na tyle dotkliwy, że wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. 


Ból piersi może być również oznaką wczesnej ciąży. Według americanpregnancy.org zmian w piersiach możesz doświadczyć już w pierwszych dwóch tygodniach ciąży. Często jest to pierwszy objawem wskazującym, że zostaniesz mamą. Jeśli podejrzewasz, że to prawda, koniecznie wykonaj test ciążowy. Czasami ból piersi może towarzyszyć ci aż do porodu, na szczęście, w większości przypadków ustępuje po pierwszym trymestrze.


Według dr Roberta Atlasa - ginekologa- położnika i kierownika Kliniki Położnictwa i Ginekologii Mercy Medical Center, ból piersi spowodowany miesiączką będzie trwał tylko kilka dni i zniknie, gdy rozpocznie się krwawienie. Natomiast w ciąży wzrasta poziom progesteronu i można oczekiwać, że ból będzie trwał przez pierwsze 12 tygodni.

reklama

Ból piersi przed okresem a ciąża - co mówią mamy

"W pierwszej ciąży miałam nieregularne cykle, od 26 do 33 dni. Z testem czekałam do 34dc, żeby mieć pewność, ale to, co od razu zwróciło moją uwagę, to właśnie bolesność piersi - jak nie miałam biustonosza, to myślałam, że się wścieknę z bólu. W drugiej ciąży w ogóle mnie nie bolały".

"Mnie bolały całe, takie jakieś ciężkie mi się wydawały, nie mogłam się na brzuchu położyć".

"Mocno mnie nie bolały, natomiast czułam jakbym miała tam kamienie, taki inny rodzaj bólu. Robiłam test po 3 dniach i były nieziemsko mocne kreski."

"Generalnie nie bolą mnie, czasami pobolewają, ale na pewno nie jest to ból, o którym czasami wspominacie. Za to wydają się pełniejsze, sutki ciemniejsze, ale innych zmian nie widzę.

Jak jeszcze zmieniają się piersi na początku ciąży? Jakich spodziewać się objawów?

Początek ciąży jest okresem, kiedy burza hormonalna wpływa na cały organizm kobiety. Nie inaczej dzieje się z piersiami, które nie dość, że większość z nas bolą, to zaczynają się zmieniać. W hjaki sposób.

  • Już we wczesnej ciąży możesz zauważyć na nich niebieskie żyłki, które są bardziej widoczne, ze względu na zwiększony przepływ krwi
  • W szybkim czasie pojawi się różnica w wielkości piersi. Bolesność związana jest z ich powiększeniem i gromadzeniem większej ilości warstw tłuszczu pod tkanką piersiową. Częstym okresem, kiedy jest to zauważalne jest 6-8 tydzień ciąży. Uwaga, czasami biust powiększa sie dopiero po porodzie!
  • Możesz zauważyć ciemnienie sutków (melasma), spowodowane zwiększoną produkcją melaniny przez łożysko.
  • Niektóre z nas skarżą się na swędzenie sutków i piersi, co jest związane z rozciąganiem skóry, w miarę ich wzrostu.
  • Małe guzki (brodawki Montgomery’ego) wokół twoich otoczek mogą stać się bardziej zauważalne. Ich zadaniem jest nawilżenie i uelastycznienie brodawki oraz otoczki.

Jak radzić sobie z bólem piersi przed okresem jak i na początku ciąży

  • Noś w tym czasie podtrzymujący stanik, najlepiej bez fiszbin, które mogą wbijać się w skórę i powodować większy ból. Polecane są staniki na grubych ramiączkach, o zabudowanych miseczkach, które odpowiednio podtrzyma biust.
  • Możesz spróbować spać w staniku, bo posłuży on jako bariera, chroniąc pierś przed otarciami o pościel lub ubranie,
  • Możesz zastosować zimne lub ciepłe kompresy, sprawdź, które z nich zmniejszają twoje dolegliwości. Przypominam, że z domowych sposobów świetnie sprawdzają się rozbite liście kapusty, trzymane przez jakiś czas w zamrażalniku. Pamiętaj, żeby nie przykładać ich bezpośrednio na skórę, tylko owiń je najpierw w czystą ściereczkę.
  • Czasami działa ciepły prysznic, powodując rozluźnienie mięśni klatki piersiowej
  • Jeśli pojawia się ból piersi przed okresem i jest trudny do zniesienia, możesz sięgnąć po środek przeciwbólowy, pamiętaj jednak, że jeżeli podejrzewasz, że przyczyną może być ciąża - najpierw umów się do lekarza i wykonaj test lub badanie z krwi - beta HCG
  • Jeśli objawy wskazują na ciążę od początku zadbaj o skórę piersi stosując odpowiednie preparaty lub nawilżając ją oliwką.

Kiedy ból piersi może nas niepokoić i warto zadać pytanie u lekarza?

Najczęstszą przyczyną dolegliwości są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety (hormony sprawiają także, że zmieniają się piersi, a nawet sutki we wczesnej ciąży). Bóle piersi (mastalgia) są bardzo częstą dolegliwością. Piersi bolą 50%-70% kobiet w wieku 18-44 lat, przy czym aż 8% uważa, że bóle są nie do zniesienia, a 15% pacjentek potrzebuje leczenia. 



(...) Lekami pierwszego rzutu są NLPZ stosowane ogólnie lub miejscowo w postaci żelu oraz siemię lniane. Leki drugiego rzutu to: bromokryptyna, kabergolina, tamoksyfen i danazol. Terapię nimi ograniczają jednak uciążliwe działania niepożądane. Inne sposoby, takie jak: przyjmowanie witamin, V. agnus, zmiana diety czy ograniczenie spożycia kawy, nie mają rekomendacji jako działania przynoszące efekt przeciwbólowy. 1

Kiedy zadać pytanie lekarzowi?

Jeśli karmisz piersią lub niedawno przestałaś, możesz być narażona na zablokowanie kanaliku mlecznego. Najczęstszymi objawami jest miejscowy obrzęk i guzek (uwaga, każdy guzek wymaga konsultacji), miejscowy, często kłujący ból, niewysoka gorączka (około 38 ) lub jej brak, problem z wypływem pokarmu.

Zdarzyć się może, że nie leczone uszkodzenie brodawek lub zastój pokarmu prowadzi do zapalenia piersi. Twój organizm zareaguje wysoką temperaturą (powyżej 38,4 ° C). Możesz mieć uczucie podobne do pojawiającej się grypy. Twoje piersi zrobią się zaczerwienione, obrzęknięte i tkliwe. Czasami tworzy się twardy naciek i ropień. Z pewnością taka sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji lekarza, abyś dostała receptę na antybiotyki.

Przyczyną jest niedostateczne opróżnianie kanalików oraz kontakt z bakteriami (najczęściej to gronkowiec złocisty) , które mają dostęp do gruczołu sutkowego przez mikro urazy piersi, które powstają podczas karmienia dziecka. Uwaga, jeśli w drugim tygodniu połogu dostaniesz gorączki, może ona sugerować infekcję nawet bez widocznych zmian. 


Zapalenie sutka występuje również u młodych kobiet, które nie są mamami. Za główne ryzyko uważane jest palenie papierosów, ale również zaburzenia czynności tarczycy, niepożądane działanie leków przeciwnadciśnieniowych, piercing sutków czy zakażenie gruczołów łojowych i potowych. Pozapołogowe okołoprzewodowe zapalenie sutka objawia się bólem nie związanym z cyklem hormonalnym, wyciekiem z brodawki, guzem zapalnym lub ropniem. Pacjentkom zaleca się antybiotykoterapię.

Kolejną przyczyną, kiedy bolą piersi mogą być torbiele (cysty). Piersi nieustannie się zmieniają podczas cyklu, a cześć z nas ma bardziej grudkowatą budowę piersi, która bywa bardziej podatna na tworzenie się torbieli. Są to guzki wypełnione płynem i można je wyczuć w różnych częściach piersi. Zwykle nie przekraczają 5 centymetrów wielkości,można je swobodnie przesuwać między palcami i pamiętaj, że ich wielkość może się zmieniać wraz z cyklem. Przed menstruacją powiększają się i mogą powodować ból piersi.

Bywa, że kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną skarżą się początkowo na ból piersi. Dodatkowo towarzyszy temu obrzęk i nadwrażliwość na dotyk. Lekarze, w takiej sytuacji proponują, żeby poczekać i poobserwować, czy nie pojawiają się inne, niepożądane działania. Jeśli jednak dolegliwości nie mijają, wtedy warto rozważyć zmianę tabletek na inne lub w ogóle zmienić rodzaj antykoncepcji

Pamiętaj, że ból piersi rzadko łączy się z rakiem, chociaż w bardzo rzadkich przypadkach może tak się zdarzyć. Natomiast bolesność nie związana z ciążą i cyklem, pojawienie się zmian na piersiach, np. wydzieliny, zmian skórnych, zgrubień jest wskazaniem do jak najszybszej wizyty u ginekologa i przeprowadzania diagnostyki, miedzy innymi wykonania usg piersi.

A jeśli chodzi o sprawdzenie, czy zaszłaś w ciążę, czy zbliża ci się okres - najlepszym wyznacznikiem jest zrobienie testu, najlepiej sprawdź beta HCG.

Bibliografia

  1. 1. Bóle piersi związane i niezwiązane z cyklem miesiączkowym, dr n.med. Barbara Grzechocińska; Ginekologia po Dyplomie 2018/06
  2. Early Signs of Pregnancy. American Pregnancy Association
  3. Pozapołogowe zapalenie sutka. Przyczyny i leczenie
  4. Ból piersi we wczesnej ciąży - wypowiedzi mam na forum babyboom.pl

Ocena: z 5. Ocen:

Ten tekst nie ma jeszcze oceny. Dodaj swoją!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: