Seks w ciąży

Podczas prawidłowo przebiegającej  ciąży możecie z partnerem cieszyć się seksem. Stosunki płciowe w żaden sposób nie wpływają negatywnie na przebieg ciąży. 

Trymestry seksu

W pierwszym trymestrze ciąży pobudliwość seksualna i zadowolenie uzyskane z życia seksualnego są bardzo różne. U kobiet, które są w ciąży po raz pierwszy, pojawiają się nieznane dotychczas zmiany samopoczucia oraz dolegliwości, które często ograniczają swobodę współżycia, np. bolesne piersi.

W drugim trymestrze ciąży ochota na seks u przyszłych mam zazwyczaj rośnie. Dzięki wysokiemu poziomowi hormonów płciowych, progesteronu i estrogenu, organizm kobiety tak jakby cały czas jest się w fazie okołoowulacujnej. Systematycznie wzrasta również poziom oxytocyny, która sprzyja wzrostowi pożądania. Oprócz zmian hormonalnych, które sprawiają że ochota na seks rośnie, mocniej ukrwione narządy rodne są bardzo wrażliwe, co sprawia że pieszczoty są intensywniej przeżywane.
W drugim trymestrze kobieta wycisza się emocjonalnie. Cześć pań przestaje obawiać się zajścia w ciążę, inne kobiety uspokajają się, bo w końcu są w upragnionej ciąży.

W trzecim trymestrze ciąży częstotliwość współżycia płciowego przeważnie spada. Przyszła mama zaczyna więcej myśleć o porodzie, o tym jakie będzie dziecko. Poza tym kobieta jest coraz bardziej osłabiona i czuje się mniej atrakcyjna, a duży brzuch nie ułatwia znalezienia dogodnej pozycji.
Pod koniec trzeciego trymestru, pod wpływem działania hormonu laktacyjnego, który jest teraz produkowany w dużych ilościach, popęd płciowy może się znacznie obniżyć.

Co czuje dziecko?

Maleństwo jest doskonale chronione przez mięśnie macicy, pęcherz płodowy i płyn owodniowy. W szyjce macicy jest czop śluzowy, który chroni przed infekcjami. Dziecko jest więc w pełni bezpieczne. Podczas stosunku może odczuwać przyjemne kołysanie, spowodowane delikatnymi skurczami podczas orgazmu.
Przyspieszona akcja serca i aktywniejsze ruchy dziecka w czasie stosunku i po nim, są spowodowane procesami hormonalnymi, a nie tym, że maluch się boi.

Dlaczego ona nie ma ochoty?

Przyszła mama często miewa nudności, źle się czuje i jest senna, jej piersi mogą być bardzo wrażliwe i bolesne. Rosnący brzuch, czasami pojawiające się obrzęki, rozstępy, sprawiają że kobieta czuje się nieatrakcyjna. Poza tym przyszła mama skupia swoje myśli na dziecku, próbuje zrozumieć cud poczęcia, wyobraża sobie jak dziecko się rozwija w jej brzuchu, jakie ono będzie… Obawia się nowych wyzwań, tego czy będzie dobrą matką. Czasem właśnie przez to trudno jej być "doskonałą" kochanką. Jednak z czasem kobieta oswaja się z myślą, że staje się matką i ochota na seks powraca. 

Są też kobiety, dla których macierzyństwo jest pewnego rodzaju misją. Gdy już zajdą w ciążę, nie są zainteresowanie współżyciem seksualnym. Seks nie jest im już potrzebny, bo mają to, na co czekały. Ich myśli skupione są całkowiecie na dziecku.

Dlaczego on nie ma ochoty?

Wielu mężczyzn czuje się niepewnie w nowej sytuacji. Bycie ojcem to wielka odpowiedzialność i większość panów potrzebuje czasu, aby się oswoić z tym faktem.
Na początku większości mężczyzn boi się, że zrobi krzywdę partnerce i dziecku, że doprowadzi do poronienia. W późniejszym okresie ciąży, kiedy ruchy maleństwa są już wyczuwalne, mają wrażenie obecności „kogoś trzeciego” w sypialni.
Niektórzy mężczyźni nie potrafią patrzeć jednocześnie na kobietę jako na partnerkę seksualną i matkę ich dziecka. Poza tym mogą czuć się odtrąceni i zazdrośni. Przyszłą mamę wszyscy pytają jak się czuje, ona natomiast bardzo dużo mówi i myśli o dziecku – to sprawia ze partner czuje się odsunięty na drugi plan.

Czy uprawianie seksu przyspiesza poród?

Aktywność seksualna, szczególnie pieszczoty piersi, uwalnia oksytocynę – hormon wywołujący i podtrzymujący akcję porodową. 

Męskie nasienie zawiera prostaglandyny, które przyspieszają „dojrzewanie” i rozwieranie szyjki macicy. Ale przy prawidłowo rozwijającej się ciąży, na takie ilości prostaglandyny, jakie są w spermie, szyjka staje się wrażliwa dopiero po 38 tygodniu ciąży.

3 – 4 tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu orgazm może wywołać skurcze przepowiadające, zwane skurczami Braxtona-Hocksa, które mogą trwać nawet do 30 min. Nie są one jednak w stanie wywołać akcji porodowej. Cześć ginekologów uważa, ze stosunek płciowy może pomóc w rozpoczęciu porodu przy ciąży przenoszonej.

Kiedy lekarz może zakazać lub ograniczyć współżycie?

- jeśli kobieta kiedyś już poroniła
- jeśli dochodzi do powtarzających się plamień lub krwawień
- kiedy poprzednia ciąża zakończyła się porodem przedwczesnym
- gdy pękł pęcherz płodowy
- jeśli ciąża jest zagrożona
- kiedy występują/nawracają infekcje dróg rodnych
- jeśli łożysko jest nieprawidłowo umiejscowione
- jeśli kobieta jest w ciąży mnogiej

Wygodne i bezpieczne pozycje w czasie ciąży

Współżyjąc w okresie ciąży należy ostrożnie dobierać pozycje. Szczególną uwagę trzeba zwrócić, aby partner nie uciskał brzucha i piersi kobiety. Na początku ciąży, jeśli nie zastrzeżeń lekarskich, dopuszczalna jest każda pozycja. W miarę rozwoju ciąży wygodne będą pozycje:

"Na jeźdźca"

Pozycja, w której kobieta siedzi na leżącym na plecach partnerze, zwrócona twarzą do niego. Jest ona wygodna dla obojga partnerów – brzuch przyszłej mamy nie jest uciskany, a kochankowie mają możliwość porozumiewanie się. W tej pozycji kobieta może kontrolować głębokość penetracji, poruszając się w górę i dół. Odmianą tej pozycji są:

Pozycja na jeźdźca siedząca – kobieta siada na kolanach mężczyzny.

"Na jeźdźca" odwrócona – w tej pozycji kobieta również siedzi okrakiem na leżącym partnerze, ale jest zwrócona do niego tyłem. Partner ma możliwość pieszczenia pośladków kobiety. Ta pozycja jest polecana pod koniec ciąży.

Pozycja tylna boczna

Kobieta leży na boku, mężczyzna leży się na tym samym boku za partnerką. Pozycję tylną można stosować przez cały okres ciąży. Brak kontaktu wzrokowego rekompensuje możliwość pieszczot pleców, pośladki oraz delikatnego masażu piersi partnerki. Aby ułatwić mężczyźnie wsunięcie od tyłu członka do pochwy, partnerka może unieść nogę. Jeśli partner wsunie udo pomiędzy uda kobiety, będzie bardziej pobudzać jej łechtaczkę.

Pozycja tylna

Kobieta klęczy np. opierając się o brzeg łóżka, mężczyzna klęka za nią. Kobieta może też przyjąć pozycję kolankowo – łokciową, podkładając pod brzuch poduszkę.

Pozycja klasyczna

Klasycznie, ale mężczyzna nie leży na partnerce, a opiera się na łokciach lub wyprostowanych rękach (w zależności od zaawansowania ciąży). Kobieta może nogami objąć biodra mężczyzny.

"Kąt prosty"

Pozycja szczególnie wskazana pod koniec ciąży, gdyż nie powoduje ucisku brzucha i piersi kobiety. Partnerka leży na plecach z lekko rozsuniętymi i ugiętymi w kolanach nogami, stopy opiera za pośladkami partnera. Mężczyzna osłania jej pośladki zagiętymi nogami i łagodnie wprowadza członek, ma też możliwość swobodnego pieszczenia jej piersi i ud. W tej pozycji partnerzy mogą mieć kontakt wzrokowy, co ułatwia okazywanie sobie nawzajem uczuć.

UWAGA:

  • pieszczoty piersi, a szczególnie brodawek, pobudzają wydzielanie oksytocyny- hormonu przyspieszającego poród;
  • prostaglandyny zawarte w nasieniu działają rozluźniająco na szyjkę macicy, ale dopiero od około 38 tygodnia;
  • jeśli kobieta poczuje ból podczas stosunku lub wystąpi plamienie/krwawienie, należy przerwać współżycie i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub położną;
  • seks oralny, gdzie stroną czynną jest mężczyzna, nie jest wskazany. Może się zdarzyć, że w okolice łożyska dostanie się powietrze i spowoduje zagrożenie ciąży;
  • w całym okresie ciąży nie należy stosować "zabawek", które miałyby być wprowadzone do pochwy – w najlepszym przypadku może się to skończyć infekcją.


Elżbieta Skorowodko
położna

 

 

Uważasz, że ten tekst jest wart przeczytania? Poleć go znajomym:
Oceń:
Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 4.4 z 5. 261 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.
reklama
blog comments powered by Disqus

Niezbędniki w dziale ciąża