reklama
Strona 4 z 4 Pierwszy 34
31. do 40. z 40
 1. #31
  GADUŁA
  Avatar aniahaven
  Zarejestrowany
  02-2008
  Skąd
  Breda
  Postów
  4 766

  Domyślnie Odp: Ważne informacje dla Mam w Holandii

  W Holandii można otrzymać dodatek na dziecko/dzieci tzw. Kindgebonden budget.
  Dodatek ten jest przyznawany na dziecko/dzieci do 18 roku życia.
  Jakie warunki należy spełniać?
  - należy być zatrudnionym u holenderskiego pracodawcy
  - otrzymywać zasiłek rodzinny tzw. kinderbijslag z holenderskiego urzędu SVB
  Dodatek ten jest uzależniony:
  - od wieku dziecka/dzieci
  - Twoich dochodów oraz dochodów Twojego partnera fiskalnego.
  Dodatek na dziecko/dzieci za rok 201
  Jeżeli nie otrzymałeś jeszcze tego dodatku, można wystąpić do holenderskiego urzędu podatkowego z wnioskiem o przyznanie dodatku za rok 2011 w terminie do 31.03.2011 r.
  Aktualnie można również wystąpić z wnioskiem o dodatek na dziecko/dzieci za rok 2012. Wniosek ten można składać do 31.08.2013 r.
  Składając wniosek o dodatek na dzieci,dodatek ten jest wypłacany zaliczkowo czyli z góry. W tym przypadku, należy pamiętać o tym, iż po zakończeniu roku, urząd wyda jeszcze decyzję tzw.ostateczną, z której będzie wynikać iż urząd nadpłacił/niedopłacił dodatek i wówczas może nastąpić wyrównanie tego dodatku, czyli urząd zwróci niedopłacony dodatek lub też poprosi o zwrot nadpłaconego dodatku.

 2. reklama

 3. Dziękuję Ayni dziękuje za post
 4. #32
  GADUŁA
  Avatar aniahaven
  Zarejestrowany
  02-2008
  Skąd
  Breda
  Postów
  4 766

  Domyślnie Odp: Ważne informacje dla Mam w Holandii

  HOLENDERSKI ZASIŁEK RODZINNY /KINDERBIJSLAG O zasiłek można się starać, jeśli pobyt w Holandii związany jest z: czasowym wykonywaniem tam pracy; podjęciem pracy u pracodawcy holenderskiego; prowadzeniem własnej działalności w tym kraju. W Holandii zasiłek wypłacany jest kwartalnie, tj. 5 stycznia, 5 kwietnia, 5 czerwca i 5 października każdego. Wszystkie dzieci do 16 roku życia mają prawo do otrzymania zasiłku rodzinnego. Dzieci w wieku od powyżej 16 roku życia do 18 roku są uprawnione do zasiłku pod warunkiem, że się uczą. Kwota wypłaty zasiłku rodzinnego Kinderbijslag, jest zależna od wieku dziecka. Należy się jednak za te kwartały, w czasie których osoba wnioskująca o zasiłek przebywała w pracy w Holandii pierwsze 14 dni każdego kwartału czyli 02-14 stycznia , 01-14 kwietnia , 01-14 lipca oraz 01-14 października. Istnieje możliwość otrzymania zasiłku rodzinnego za miesiąc drugi i trzeci danego kwartału, ale decyzje podejmuje urząd. Zasiłek przysługuje też na dziecko, które nie mieszka w domu rodzinnym. W tym przypadku kwota zasiłku jest zróżnicowana i zależy od indywidualnej sytuacji, potrzeb oraz dodatkowych kosztów wynikających z utrzymania dziecka. Można otrzymać zasiłek także na dziecko adoptowane lub przysposobione. Ważne: zasiłek rodzinny można pobierać tylko w jednym kraju UE.
  Osoby, które pobierają go w Polsce mogą starać się o zasiłek w Holandii, jednak po otrzymaniu decyzji pozytywnej będą musiały oddać całość zasiłku pobranego w Polsce (tylko za ten okres, który został przyznany w Holandii, tak by uniknąć podwójnego pobierania świadczeń). O zasiłek rodzinny można się postarać w holenderskiej kasie rodzinnej tzw. SVB. Na stronie SVB - SVB home, można pobrać stosowne dokumenty. Jednak bezpieczniej zlecić to specjalistom. Nasi specjaliści udzielą Państwu odpowiedzi na wszelkie pytania i pomogą w złożeniu odpowiednich dokumentów. W Holandii zapewniona jest też pomoc dla młodych osób z upośledzeniem. Wysokość zapomogi kształtuje się w przedziale 26,87-59,06 euro. Rodzice dziecka niepełnosprawnego mogą też otrzymać kwartalnie zasiłek w wysokości 202,68 euro. Wypłata jest wolna od podatku. Aktualne zwroty zasiłku rodzinnego od 1 stycznia 2010 r.
  (wszystkie kwoty podane są w euro).
  Dzieci urodzone po 1 stycznia 1995 roku.
  Wiek dziecka Kwota
  0 - 5 lat 194,99 euro na dziecko kwartalnie
  6 - 11 lat 236,77 euro na dziecko kwartalnie
  12 - 17 lat 278,55 euro na dziecko kwartalnie
  Dzieci urodzone przed 1 stycznia 1995 roku.
  Liczba dzieci od 14 do 17 lat
  1 278,55 euro kwartalnie
  2 313,25 euro kwartalnie
  3 324,81 euro kwartalnie
  4 350,23 euro kwartalnie
  5 365,47 euro kwartalnie
  6 375,64 euro kwartalnie

 5. #33
  Umm Adam
  Avatar Ayni
  Zarejestrowany
  01-2012
  Skąd
  NL
  Postów
  3 259
  Wpisów do bloga
  9

  Domyślnie Odp: Ważne informacje dla Mam w Holandii

  Independer.nl – Vergelijk autoverzekering, zorgverzekering en andere verzekeringen - strona internetowa z oferta wszystkich ubezpieczycieli w Holandii. Nalezy podac date urodzenia swoja badz wszystkich czlonkow rodziny, aby porownac ceny oraz zawartosc pakietow roznych ubezpieczycieli.
  Strona podawana kiedys przez Iskierke, mozna porownac oferte ubezpieczenia zdrowotnego - zorgverzekering ,
  ubezpieczenia samochodu- autoverzekering
  oraz inne ubezpieczenia.

  Jesli chodzi natomiast o ubezpieczenie zdrowotne , mozna otrzymac za nie czesciowy zwrot z urzedu skarbowego w zaleznosci od zarobkow jest on mniejszy badz wiekszy. Taka sama sytuacja ma sie w wypadku dodatku do mieszkania / hipoteki .

  Aby wprowadzic dane oraz wstepnie przeliczyc mozliwe ulgi/dodatki, ktore urzad wyplaca comiesiecznie na konto, nalezy zalogowac sie na stronie urzedu skarbowego swoim identyfikatorem DigID

  Toeslagen

  Jesli ktos nie jest w posiadaniu DigID lepiej sobie go wyrobic, bo jest przydatny przy skladaniu wniosku o zasilek dla dzieci, badz tez zasilek dla bezrobotnych oraz w innych rzadowych instytucjach
  aby utworzyc DigID nalezy odwiedzic strone https://digid.nl/aanvragen i postepowac zgodnie z instrukcjami. 6. Dziękuję aniahaven dziękuje za post
 7. #34
  Umm Adam
  Avatar Ayni
  Zarejestrowany
  01-2012
  Skąd
  NL
  Postów
  3 259
  Wpisów do bloga
  9

  Domyślnie Odp: Ważne informacje dla Mam w Holandii

  Broszura z zagadnieniami z zakresu ciazy i macierzynstwa w Holandii oraz prawem pracy. Prawa i przywileje zwiazane z ciaza i macierzynstwem/karmieniem piersia podczas pracy :

  http://www.borstvoeding.com/files/Zw...iligwerken.pdf

  broszurka w jezyku holenderskim niestety, w razie czego mozna przetlumaczyc przez Google Translator. Moze komus sie przyda. 8. #35
  GADUŁA
  Avatar aniahaven
  Zarejestrowany
  02-2008
  Skąd
  Breda
  Postów
  4 766

  Domyślnie Odp: Ważne informacje dla Mam w Holandii

  Drogie Forumowiczki...

  Uprzejmie prosimy o niekomentowanie wklejanych tutaj linkow i informacji co ulatwi nam prace a wam szybka lekture... Dziekuje

 9. #36
  Fan(ka)
  Zarejestrowany
  04-2011
  Skąd
  Haga/Kraków
  Postów
  925

  Domyślnie Odp: Ważne informacje dla Mam w Holandii

  Jeśli któraś z Mam stoi przed trudnym wyborem szkoły dla swojej pociechy, polecam te 4 strony. Prezentują roczne zestawienia osiągnieć szkoły, wystawione noty szkole za poszczególne elementy edukacji, procent uczniów którzy potem wybierali studia wyższe oraz zestawienie procentowe stanu etnicznego szkoły (ile miejscowych ,a ile obcokrajoców, wraz z wyszczególnieniem np. ilu Polaków).

  Scholenkaart.nl - Scholen in Nederland
  10.000scholen.nl, alle scholen in Nederland vergelijken op 10.000scholen.nl
  http://scholenwijzer.nl/
  Home | Onderwijsinspectie.nl

 10. Dziękuję clauditka, AnnaJ007 dziękuje za post
 11. #37
  Fan(ka)
  Zarejestrowany
  04-2011
  Skąd
  Haga/Kraków
  Postów
  925

  Domyślnie Odp: Ważne informacje dla Mam w Holandii

  Jeśli któraś z Mam będzie potrzebowała oficjalnego zaświadczenia (np. w Polsce) o tym jakie szczepienia przeszło jej dziecko tutaj w Holandii, to należy zadzwonić do RIVM's office, a oni już wysyłają papier pocztą na adres domowy.

  tel: (031) 793 418 238

  Home - Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu

 12. reklama

 13. Dziękuję AnnaJ007 dziękuje za post
 14. #38
  Fan(ka)
  Zarejestrowany
  04-2011
  Skąd
  Haga/Kraków
  Postów
  925

  Domyślnie Odp: Ważne informacje dla Mam w Holandii

  Ostatnio edytowane przez Iguana_ : 30-09-2012 - 21:44

 15. #39
  Początkująca(y)
  Zarejestrowany
  11-2012
  Postów
  15

  Domyślnie Odp: Ważne informacje dla Mam w Holandii

  Cytat Napisał(a) Iguana_ Zobacz post
  Garść informacji dla mam w sprawie przedszkoli i przed-przedszkoli

  Speel-o-theek
  - miejsce dla dzieci od 0 do 2 roku życia, forma zabawy
  , dzieci bawią się zabawkami z innymi dziećmi, oswajają już z językiem, oswajają z innymi, pod opieką swoich rodziców, mam. Nie jest to obowiązkowe, ale bardzo fajna sprawa szczególnie dla dzieci obcokrajowców, aby uczyć już wcześnie dziecko języka holenderskiego. Bezpłatne, płaci się przeważnie jedynie za napoje dla rodziców.

  Czasem Speel-o-theeka to tylko wypożyczalnia zabawek.

  Peuterspelzaaal - od 2 roku życia, 4 godziny 3 razy w tyg, dzieci zostają same z nauczycielem, grupy głównie 15 osobowe i 2 nauczycieli, forma zabawy, ale już bez opieki rodziców.

  Voorschoool - od 2,5 roku życia, 4 godziny dziennie 4-5 razy w tyg, super sprawa dla nas emigrantow gdyż oni realizują już jakiś program, z głównym naciskiem na język holenderski - trzeba mieć list polecający od lekarza (z consultatie biuro).

  Jeśli chodzi o zapisanie się to im wcześniej tym lepiej bo listy oczekujących długie jak to w Holandii!!!


  Kinderopvang - czyli klasyczne przedszkola. Droga sprawa, jeśli obydwoje rodziców pracuje urząd zwraca część kosztów, natomiast jeśli jeden rodzic to niestety trzeba pokryć wszystko (ok 1000 EUR za miesiąc, jeśli wysyła się dziecko na 5 pelnych dni).
  Czesc Jguana_ jakos ciezko mi jest sobie wyobrazic zeby, ten klub Speel-o-theek bylby dobrym miejscem do zabaw z innymi dziecmi nawet jak dla takiego maluszka jak moj +4 msc. Przeciez takie malenstwo to jeszcze bawic sie samo z innym dzieckiem nie umie no mowic chyba tez raczej nie potrafi... Moj jedynie cos tam jeczy, nawet na bok jeszcze sie nie przewroci. 16. #40
  Początkująca(y)
  Zarejestrowany
  11-2012
  Postów
  15

  Domyślnie Odp: Ważne informacje dla Mam w Holandii

  Natomiast zajecia na basenie, jak najbardziej jestem za +
  W okolicy Zaandamu:

  Zwembad Zaangolf
  Wezelstraat 1b
  1541 LZ Koog a/d Zaan
  Temperatura wody ma 33 stopnie
Strona 4 z 4 Pierwszy 34

Zasady pisania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  
Dołącz do nas