reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Beta hcg

Nie wiem bo ku** nie byłam jeszcze .. masakra 🤦‍♀️
No ale to nie trzeba być, wystarczy mieć choć odrobinę logicznego myślenia. Znasz kogoś, kto 3 razy dziennie codziennie badał krew w ciąży? Szczerze wątpię
Progesteron wydala się skokowo (google stoi otworem, wystarczy poczytać) i jeden niski wynik zupełnie o niczym nie świadczy
 
reklama
No ale to nie trzeba być, wystarczy mieć choć odrobinę logicznego myślenia. Znasz kogoś, kto 3 razy dziennie codziennie badał krew w ciąży? Szczerze wątpię
Progesteron wydala się skokowo (google stoi otworem, wystarczy poczytać) i jeden niski wynik zupełnie o niczym nie świadczy
Ale gdzie napisałam że 3 razy dziennie .. 🤦‍♀️🤷‍♀️ krew pobiera się co miesiąc co da za różnice dołączenie do niego progesteronu .. bo może był gdzieś taki przypadek .. nikt nie zna wszystkich przebiegów ciąży kazdej kobiety . Nie mam więcej pytań.
 
Ale gdzie napisałam że 3 razy dziennie .. 🤦‍♀️🤷‍♀️ krew pobiera się co miesiąc co da za różnice dołączenie do niego progesteronu .. bo może był gdzieś taki przypadek .. nikt nie zna wszystkich przebiegów ciąży kazdej kobiety . Nie mam więcej pytań.
Ale po co co miesiąc badać progesteron? Co ci to da? Do czego ci to potrzebne?
 
Ale gdzie napisałam że 3 razy dziennie .. 🤦‍♀️🤷‍♀️ krew pobiera się co miesiąc co da za różnice dołączenie do niego progesteronu .. bo może był gdzieś taki przypadek .. nikt nie zna wszystkich przebiegów ciąży kazdej kobiety . Nie mam więcej pytań.
Bo tak jak powiedziałam, po 8, max 12 tygodniu nie ma progesteron żadnego znaczenia, może nawet wynosić 0. Łożysko przejmuje utrzymywanie ciąży.
A skoro progesteron wydziela się falami, to trzeba by go było badać codziennie kilka razy, a nie raz na miesiąc, by zobaczyć jego faktyczny poziom i tylko na tej podstawie ocenić, czy jest wysoki czy niski.
To że komuś wyszedł 13, to nie oznacza nic. Gdyby zrobił za 7 godzin znowu, to równie dobrze mógłby mieć 18 (w prawidłowej ciąży) jak i 8 (przy spadającej/nieprawidlowo rosnącej becie).
I skoro po 8/12 tygodniu jego poziom nie ma żadnego znaczenia dla ciąży, po co ktoś miałby go badać całą ciążę co miesiąc?
 
A ja znam lekarzy, ktorzy niektórym pacjentkom każą badać przez całą ciążę co 2 tygodnie, może później co 4 tygodnie. Ale takie badania mają sens, jeśli lekarz zamierza coś na ich podstawie diagnozować i zalecać.
 
A ja znam lekarzy, ktorzy niektórym pacjentkom każą badać przez całą ciążę co 2 tygodnie, może później co 4 tygodnie. Ale takie badania mają sens, jeśli lekarz zamierza coś na ich podstawie diagnozować i zalecać.
Progesteron?
Ale po co jak po 3 miesiącu ciąży nie ma znaczenia, bo łożysko przejmuje jego funkcje?
 
Progesteron?
Ale po co jak po 3 miesiącu ciąży nie ma znaczenia, bo łożysko przejmuje jego funkcje?
Progesteron jest potrzebny do rozwoju ciąży. Nie może być równy 0. Gdy łożysko się już wykształci, to ono go produkuje (i to tak dużo, że nawet we krwi ciężarnej poziom rośnie a stężenia przy łożysku i w krążeniu matka-dziecko są wyższe niż w jej krwi). Wcześniej tę funkcję ma ciałko żółte. Dlatego przy niedomodze lutealnej suplementuje się progesteron do tego plus minus trzeciego miesiąca - zakładając, że niedomoga jest problemem ciałka żółtego i przestanie mieć znaczenie, gdy dominującą rolę przejmie łożysko.

W II i III trymestrze przy powikłaniach ciążowych też się podaje progesteron i ci lekarze dobieraja dawkę i drogę podania na podstawie wyniku. Nie mam z tym osobistego doświadczenia, bo mi dawano dawkę w ciemno i zwiększano jak się coś działo niepożądanego, a potem zmniejszano dopóki nie wracały objawy.
 
reklama
Progesteron?
Ale po co jak po 3 miesiącu ciąży nie ma znaczenia, bo łożysko przejmuje jego funkcje?
Na początku ciąży ciałko żółte produkuje progesteron. Po 12 tc gdy łożysko jest już rozwinięte to ono przejmuje jego funkcje. Ale progesteron nadal jest przez nie produkowany. To nie jest tak, że ten hormon zanika i go nie ma. On sie utrzymuje całą ciążę. Być może lekarze zalecają jego badanie aby sprawdzić działanie łożyska.
 
Do góry