reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Chodzenie w bucikach po domu

Dołączył(a)
1 Luty 2023
Postów
5
Witam.
Czy dwulatka powinna chodzić w butach po mieszkaniu? Kiedyś jej zakładaliśmy z żoną ale córka sobie je sama szybko ściągała więc po jakimś czasie machnęliśmy trochę ręką. W żłobku ma zakładane buty i tam chodzi cały dzień, po domu jakoś nie chciała a teraz w sumie już nawet nie zakładamy jej. Spotkałem się ostatnio ze zdaniem, że takie małe dzieci powinny kategorycznie chodzić w butach nawet po domu bo inaczej źle kształtuje się stopa. Czy to prawda? Pytałem kolegi, który ma dwójkę dzieci i mówi, że u niego chodziły na bosaka albo w skarpetkach (czyli jak moja córka) i nic nie działo się potem złego. Zacząłem się nad tym ostatnio zastanawiać więc będę wdzięczny za każdą odpowiedź.
 
reklama
Fizjoterapeuci uważają, że dzieci w domu mogą chodzić boso lub w skarpetkach antypoślizgowych. Każde obuwie ogranicza pracę mięśni, które znajdują się w stopie, a u dzieci one są nadal w fazie rozwoju. Nie ma potrzeby ograniczać ruchomości stóp wkładając kapcie.
 
Na bosaka niech śmiga w domu :) do żłobka też proszą nie zakładać butów, dopóki dziecko nie zacznie chodzić :) nie ma co męczyć takich małych stópek :)
 
Fizjoterapeuci uważają, że dzieci w domu mogą chodzić boso lub w skarpetkach antypoślizgowych. Każde obuwie ogranicza pracę mięśni, które znajdują się w stopie, a u dzieci one są nadal w fazie rozwoju. Nie ma potrzeby ograniczać ruchomości stóp wkładając kapcie.
W antypoślizgowych też? Ja się spotkałam ze stwierdzeniem, że przez ten rodzaj skarpetek dziecko jest mniej uważne kiedy chodzi 🤔
 
Moja córka po domu chodziła i nadal chodzi na boso a ma już 7 lat.
Pediatra i ortopeda i fizjo chwalą nas za to.
Gabi jak była mała chodziła też boso po podwórku, ogródku, wszędzie gdzie mogła o oczyścisz jak było ciepło. Zdarzyło się, że chodziła na bosaka po chodniku czy asfalcie. Wiadomo trzeba uważać żeby nic się nie wbiło w nóżki.

Teraz mam syna i tak jak siostra długo butów nie doświadczy.
Fakt że dzieci mam wrześniowe więc na jesień buty to konieczność żeby nóżki nie marzły, ale gdy tylko pogoda pozwała to na boso 😉
 
My z Synkiem chodziliśmy do fizjoterapeuty. Według tego co mówiła najlepiej na bosaka. Mój Synek nawet gdy mu założę skarpetki to zaraz je sobie ściąga bo w sumie tak jak ja kocha chodzić na bosaka :)
 
W antypoślizgowych też? Ja się spotkałam ze stwierdzeniem, że przez ten rodzaj skarpetek dziecko jest mniej uważne kiedy chodzi 🤔
Moi znajomi fizjo mówią, że antypoślizgowe skarpetki są ok. Najlepsze są gołe stopy, bo są dużo bardziej antypoślizgowe. Nie mam poczucia, że zwykłe skarpetki uczą dzieci większej uważności, może tylko częściej takie dzieci się wywracają ;)
 
Boso, tak radzą i fizjo i ortopedzi. Na IG jedna Pani ma bardzo fajne konto, jest fizjoterapeutka, ale zapomniałam nazwy, bosa stopa to najlepsze dla dziecka :)

Chociaż ostatnio neurolog kazała zakładać dziecku w domu stabilne kapcie za kostkę w domu.. 🤦‍♀️
 
reklama
Do góry