reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Czy połówkowe może wykonywać tylko lekarz prowadzący? Czy 22 tydzień to ostatni moment na to?

Dołączył(a)
15 Maj 2023
Postów
4
Witam, bijemy się z myślami co do badania połówkowego.
Od początku ciąży nie możemy doprosić się od lekarza prowadzącego żadnych merytorycznych informacji(nigdy nawet nie wspomniał o istnieniu usg połówkowego, ale na szczęście jest internet). O ile mi wiadomo badanie połówkowe wykonywane jest między 18 a 22 tyg. ciąży (ja jutro zaczynam 21 tydzień). Idąc na wizytę na NFZ niecały tydzień temu liczyłam, że takie badanie zostanie wtedy wykonane. Zamiast tego lekarz nie był w stanie wskzać płci dziecka tłumacząc się słabym sprzętem, a pod koniec wizyty zapytał tylko czy już się zdecydowaliśmy jakie połówkowe będziemy robić(2d/3d..). Mając już z wielu względów dość tego lekarza nie wdawałam się w dyskusję. Nie dociekałam nawet, czy nie jest w stanie w tym gabinecie zrobić połówkowego, bo po wcześniejszej części rozmowy nie chciałam na siłę robić tam badania - by nie zrobił tego "byleby było".
Problem jest taki: lekarz wie, że już raz byłam prywatnie u innej lekarki. Chciałam zapisać się do niej na połówkowe, ale jak usłyszała nazwisko prowadzącego to stwierdziła, że on robi takie badanie (może miala na myśli jego prywatny gabinet) a ona raczej robi swoim stałym pacjentkom. Małe miasto, ewidentnie się znają, a ja serdecznie podziękuję płacić jeszcze za jego usługi prywatne. Planuję więc jechać do innego miasta, ale czy: inny lekarz niż prowadzący może wykonać badanie na NFZ? A jeśli już skończy się na badaniu prywatnie to czego oczekiwac-dostanę zaświadczenie z info dla lekarza prowadzacego? I czy 22 tydzień to ostatnia szansa na połówkowe, a może chociaż kilka dni nie zrobi różnicy jeśli nie uda mi się nigdzie szybko wcisnąć na wizytę?
 
reklama
Badanie połówkowe to jedno z 3 wykonywanych w ciąży badań prenatalnych. Lekarz na NFZ badania połówkowego nie przeprowadzi jeśli nie ma wskazań do refundacji (bodajże wiek, wady u poprzednich dzieci itp.).
Prowadziłam ciąże na NFZ ale wskazań do refundowanych badań nie miałam i nie miałam oporów, żeby znaleźć lekarza prywatnie z dobrym sprzętem i certyfikatem.
Warto się tylko zorientować, czy lekarz którego wybierzesz ma certyfikat FMF tylko na 1 badanie prenatalne czy na 2 prenatalne (połówkowe) też bo to dwa różne certyfikaty.

Z takiego usg dostaniesz protokół z dokładnymi wymiarami malucha, informacjami o narządach wewnętrznych (pod katem ewentualnych zmian), przepływach w pępowinie i ocenę łożyska.
 
Badanie połówkowe to jedno z 3 wykonywanych w ciąży badań prenatalnych. Lekarz na NFZ badania połówkowego nie przeprowadzi jeśli nie ma wskazań do refundacji (bodajże wiek, wady u poprzednich dzieci itp.).
Prowadziłam ciąże na NFZ ale wskazań do refundowanych badań nie miałam i nie miałam oporów, żeby znaleźć lekarza prywatnie z dobrym sprzętem i certyfikatem.
Warto się tylko zorientować, czy lekarz którego wybierzesz ma certyfikat FMF tylko na 1 badanie prenatalne czy na 2 prenatalne (połówkowe) też bo to dwa różne certyfikaty.

Z takiego usg dostaniesz protokół z dokładnymi wymiarami malucha, informacjami o narządach wewnętrznych (pod katem ewentualnych zmian), przepływach w pępowinie i ocenę łożyska.
Przykre jest to, że właśnie takich info od lekarza nigdy nie otrzymałam, a jako że to pierwsza ciąża to też nie przewidzieliśmy takiego biegu zdarzeń. Szkoda, bo przez to ciężko się umówić na sensowną wizytę w tak krótkim czasie. No ale będziemy kombinować ile się da 🙃
 
Przykre jest to, że właśnie takich info od lekarza nigdy nie otrzymałam, a jako że to pierwsza ciąża to też nie przewidzieliśmy takiego biegu zdarzeń. Szkoda, bo przez to ciężko się umówić na sensowną wizytę w tak krótkim czasie. No ale będziemy kombinować ile się da 🙃

W jakim mieście szukasz? Może ktoś będzie miał kogoś godnego polecenia
 
Przykre jest to, że właśnie takich info od lekarza nigdy nie otrzymałam, a jako że to pierwsza ciąża to też nie przewidzieliśmy takiego biegu zdarzeń. Szkoda, bo przez to ciężko się umówić na sensowną wizytę w tak krótkim czasie. No ale będziemy kombinować ile się da 🙃

Mogl was poinformowac, ze wgl takie badanie istnieje, ale nie jest ono obowiazkowe i zazwyczaj dodatkowo platne, wiec pewnie wyszedl z zalozenia, ze albo wiecie o tym badaniu, albo skad sie dowiecie. W dobie internetu kazdy wszedzie szpera i czyya rozne i formacje.
Zawsze lekarza prowadzacego mozesz zmienic. To raz. A dwa to ja tez nie robilam ani pretnatalnego I trymestru, ani polowkowego u swojego ginekologa, tylko u genetyka, ktory sie tylko tym zajmuje. Moj lekarz dodatkowo robil mi na polowe ciazy takie dokladniejsze usg, ale po swojemu, nie wg wytycznym FMF.
 
Przykre jest to, że właśnie takich info od lekarza nigdy nie otrzymałam, a jako że to pierwsza ciąża to też nie przewidzieliśmy takiego biegu zdarzeń. Szkoda, bo przez to ciężko się umówić na sensowną wizytę w tak krótkim czasie. No ale będziemy kombinować ile się da 🙃
Może masz niedaleko jakieś większe miasto ?
Poszukaj wtedy na portalu znanylekarz.pl tam masz cenniki, opinie i terminarze lekarzy :)
 
reklama
Mogl was poinformowac, ze wgl takie badanie istnieje, ale nie jest ono obowiazkowe i zazwyczaj dodatkowo platne, wiec pewnie wyszedl z zalozenia, ze albo wiecie o tym badaniu, albo skad sie dowiecie. W dobie internetu kazdy wszedzie szpera i czyya rozne i formacje.
Zawsze lekarza prowadzacego mozesz zmienic. To raz. A dwa to ja tez nie robilam ani pretnatalnego I trymestru, ani polowkowego u swojego ginekologa, tylko u genetyka, ktory sie tylko tym zajmuje. Moj lekarz dodatkowo robil mi na polowe ciazy takie dokladniejsze usg, ale po swojemu, nie wg wytycznym FMF.
Na pewno będziemy starać się zmienić, dlatego już wcześniej szłam prywatnie na konsultację. Chcieliśmy doczekać tylko finalizacji ślubu pod koniec miesiąca, bo nijak nie sądziłam, że lekarz prowadzący pominie tak istotne informacje jak brak możliwości wykonania tego badania na miejscu. Niestety mało który poradnik wymienia co można załatwić na NFZ, a co już wymaga prywatnej wizyty.
 
Do góry