reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

L4, ZUS, becikowe, urlop macierzyński

Cyntia85

Fanka BB :)
Dołączył(a)
28 Lipiec 2013
Postów
4 044
Jeśli ktoś ma pytania lub chce podzielić się swoją wiedzą w temacie, to zapraszam tutaj :-)
 
reklama
O, to ja dodam pierwszą informację. Dziś się czegoś nauczyłam. Może ta informacja komuś wyjaśni podobną sytuację.

Jeśli w ciągu ostatnich 3 miesięcy przed dostaniem zwolnienia lekarskiego byłyście na chorobowym, to podstawa będzie liczona za tamto chorobowe - nie będzie liczona na nowo. Czyli średnia pensji z ostatnich 12 miesięcy będzie dotyczyć 12 miesięcy sprzed tego poprzedniego zwolnienia. Niektórym to się opłaci, niektórym nie. Mnie się nie opłaciło, no ale nie miałam na to wpływu..
 
To moze teraz ja mam umowe na zastepstwo poki dziewczyna nie wroci z wychowawczego tj do maja 2015 i termin mi sie nie zmienia nie mam umowy do porodu ale dalej na zastepstwo do maja nawet jak ona wroci ja pozostaje w stosunku pracy i nie moga umowy zerwac dopiero po maciezynskim mam do wyboru albo rok 80% albo pol roku 100% i drugie pol 60% ... nad tym to sie zastanowie jeszcze nie wiem co lepsze... pozniej nalezy mi sie zasilek dla bezrobotnych
 
Jakiś czas temu pisałam, że byłam na rozmowie kwalifikacyjnej i że nie przywiązuje do tego większej wagi, a tu niespodzianka! Dzwoni do mnie ten gość i mówi, że ciąża mu zupełnie nie przeszkadza i chętnie mnie przyjmie na pół etatu. Ucieszyłam się, ale nie wiem jak to będzie dalej? Co na to urzędnicy z ZUS? Niepokoję się tym, bo czytałam, że kobiety czasami kombinują z umowami, żeby tylko L4 dostać. Może ktoś powie mi czy to dobry pomysł?
 
Maniek - chcesz pracować czy od razu chcesz iść na zwolnienie? Póki masz szanse, to zarabiaj :-) Dziecko kosztuje. Każdy grosz się liczy. Jak Ci zabraknie pieniędzy w którymś momencie, to Państwo Ci niewiele pomoże.. A ten pracodawca to nie jest nikt z rodziny?
 
Maniek jeśli rzeczywiście będziesz pracowała to nie masz się czego obawiać. Najwyżej przyjdzie kontrola, w czasie której trzeba będzie wykazać, co robiłaś, na czym polegały Twoje obowiązki itd.
 
Maniek, pewnie i ciebie i pracodawcę skontrolują, ale jeśli będziesz faktycznie pracować, to nie ma się czego bać - trzeba będzie udowodnić, że pracujesz naprawdę, a jeśli tak będzie, to przecież nie będzie z tym problemu.
Moja koleżanka zmieniała pracę w 3 czy 4 msc ciąży (pracodawca o tym wiedział oczywiście) i nie miała żadnych problemów.
 
Maniek - chcesz pracować czy od razu chcesz iść na zwolnienie? Póki masz szanse, to zarabiaj :-) Dziecko kosztuje. Każdy grosz się liczy. Jak Ci zabraknie pieniędzy w którymś momencie, to Państwo Ci niewiele pomoże.. A ten pracodawca to nie jest nikt z rodziny?
Chce pracować tak długo jak będzie to możliwe, a że to praca biurowa to raczej krzywdy sobie nie zrobię. Tym bardziej jest mi to na rękę, że mam na uczelni przyznaną IOS. Tak się złożyło, że wcześniej szukałam i nie mogłam nigdzie trafić pracy, a teraz proszę bardzo ciąża i praca. Najbardziej zastanawia mnie jak wygląda taka kontrola i jak mam niby udowodnić, że pracuję.
 
Hej :) a co jeśli 3 stycznia 2014 r. skończył mi się urlop macierzyński (umowa zakończyła mi się w ubiegłym roku jakoś na koniec stycznia przejął mnie zus). Dorabiałam na umowe zlecenie i pracodawca poszedł mi na rękę i od 27 marca mam umowę o pracę. Jeśli pod koniec ciąży będę chciała iść na zwolnienie, średnia będzie liczona od momentu przejścia na umowę o prace? Na zleceniu nie miałam odprowadzanych składek chorobowych.
 
reklama
A czy becikowe nadal jest?
Bo słyszałam że tak i mówią,że becikowe dostaje się, jeśli miesięczny dochód rodziny nie przekracza 1922zł na osobę. Wtedy jednorazowo 1000zł dostajesz.
 
Do góry