reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mamy ze Szkocji

leti moja Natalia zaczela chodzic do zlobka jak miala 13 miesiecy i od teog czasu zauwazylam ze sie bardzo szybko rozwija w porownaniu do dzieci kolezanek, ktore siedza w domu. Z jedzeniem sie nie martw bo ona jak miala 14 miesiecy to jzu sama wszystko zajadala lyzeczka (nauczyla sie wlasnie w zlobku). Moja tez spi w dzien i nie ma z tym problemu bo zazwyczaj ok 12 po lunchu klada dzieci spac (te ktore jeszcze spia). W Szkocji sa przepisy ze jedna przedszkolanka przypada na podajze 5 dzieci w wieku 2 do 3 lat wiec naprawde nie jest zle w porownaniu do Polski. Natalia jeszcze nie ma 2 latek i w jej grupie jest 1 pani na 3 dzieci.
Nie masz sie co martwic zobaczysz ze bedziesz zadowolona ze swojej decyzji :)
 
reklama
to ja sie jeszcze zapytam o kwestie organizacyjne - co trzeba zrobic, zeby dziecko zapisac do zlobka? przepraszam, ze moze glupie pytania zadaje ale my jeszcze w wielu sprawach urzedowych itp nieogarnieci jestesmy:zawstydzona/y: jak znalezc zlobek w okolicy, sprawdzic czy jest dobry i jak cala procedura zapisania wyglada? no i jakie sa tego koszty bo zlobek na pewno jest platny?:unsure:
piszecie tutaj o dentyscie - no wlasnie tez bym chciala isc z mlodym na przeglad zebow, o sobie juz nie wspomne tylko nie mam pojecia co, jak i gdzie... gdzie zaczac?
 
leti no ja z wyborem nursery mialam latwiej bo kolezanka tam swojego synka posyla. zadzwonilam do nich umowilam sie na wizyte, pani mni eoprowadzila i opowiedziala o tym co robia jakie maja zajecia dla dzieci jakie obiady itd itp na kazde pytanie odpowiadala, pozniej mloda poszla na 2h takie probne 1h siedsisz z dizeckiem a pozniej znikasz z pola widzenia zeby zobaczyc jak dziecko zareaguje. u nas amelkowna chodzi na tzw pol dnia od 13-18 i to koszt 20Ł wiem ze jesli pracujesz min 16h tyg mozesz starac sie o dofinansowanie z inland revenue.mnie sie nie nalezy bo nie mam 16h tyg:/
 
Witam a co tu taka cisza? U nas ostatnie dwa dni były bardzo ciekawe. Oprócz sprzątania i tego wszystkiego co się wiąże z prowadzeniem domu;-) zaliczyliśmy imprezkę:-). Urodzinki Mai bardzo się udały, dzieciaki szalały a mamusie i tatusiowie mogli sobie pogadać i napić się kawki:-).
Leti sprawa z dentystą jest bardzo prosta. Idziesz po prostu do gabinetu dentystycznego tego, który Ci odpowiada (popytaj ludzi o opinie w swoim mieście) i mówisz, że chciałabyś się zapisać na wizytę. Jak przyjdziesz na tą pierwszą wizytę to dadzą ci papiery do podpisania i wypytają w nich o jakieś poważniejsze choroby. Jeśli chodzi o koszty to wygląda to tak, że w ciąży i rok po porodzie masz wszystko za darmo. Natomiast jeśli Ciebie to nie dotyczy a posiadasz białą kartę NHS TAX CREDIT CARDS to też nie płacisz (no chyba, że byś chciała np. białą pląbe). Jeśli okazało by się, że leczenie twoich zębów jest drogie to wygląda to tak, że koszty do 340Ł (czy coś koło tego) płacisz ty powyżej tego płaci już NHS. To chyba w skrócie tyle. Jeśli chciałabyś wiedzieć coś jeszcze to pytaj. Jestem na bieżąco bo właśnie leczę zęby:crazy:
 
ale tu cisza nastala...
moj dominik znow kaszle:wściekła/y: co go wykuruje i puszcze do przedszkola to zas od nowa wszystko.. jak nie ubiora mu bluzy idac na ogrodek to ma przemoczone rekawy:angry: krew mnie zalewa pomalu..

po za tym szukam choinki i ozdob- tyle tego ze sie zdecydowac ciezko:-) wiecie moze czy do kazdej choinki daja podstawe? czy jesli nie ma nic napisane o niej to znaczy ze to sama choinka?
 
No cisza, że masakra zaglądam tu od kilku dni i nawet nie ma się do czego odnieść bo nikt nic nie pisze...
Anitha racze każda choinka jest z podstawką no chyba, że kupujesz żywą to wtedy pewnie trzeba kupić podstawkę
 
Mam 5 minut czasu bo moja mala grzecznie lezy na macie i patrzy na zabawki :-)
Potrzebuje porady - Ania ma bardzo mocne potowki (strasznie sie poci przy karmieniu), wiem ze moglabym ja wykapac w krochmalu, ale czy dostane tu gdzies make ziemnaczana? Nie mam szans pojechac do polskiego sklepu.... Gotujac zamiast ziemnaczanej zawsze uzywalam cornflour, ale to nie to samo. A moze macie jakies sposoby na potowki z uzyciem brytyjskch produktow?
 
Wydaje mi sie ze ja dosyc lekko ubieram... w domu ma body z krotkim rekawkiem i pajacyka na to, a na spacery jeszcze cienki kombinezonik, nawet jej kocykiem nie przykrywam bo cos ostatnio cieplo, spi w body i spiworku...
Moi rodzice to byli przerazeni za tak lekko :-D oni ja chcieli "po polsku" ubierac w tysiace warstw ;)

Jej sie sporo przytylo od urodzenia i poci sie glownie w faldkach skory i jak ja karmie (karmie piersia) bo karmi sie czesto i dlugo lezy na mnie. potem jest cala czerwona na tym boku.
 
reklama
a usypia ci przy cycu? bo jesli nie to po karmieniu mozesz przecierac ja wilgotna sciereczka w tych miejscach. jesli masz cieplutko w domu to sprobuj zostawic ja w samych bodach bez pajacyka i bedziesz widziala czy potowki znikaja. :-)
 
Do góry