reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mierzenie glukozy glukometrem

Dołączył(a)
19 Listopad 2021
Postów
2
Hej dziewczyny
W szpitalu stwierdzono u mnie cukrzycę ciążową. Wyniki OTTG to 86 na czczo, 191 po 1h i po 2h 106. Dostałam glukometr i samodzielnie badam poziom glukozy 1h po każdym głównym posiłku. Do tej pory wynik nie przekraczał 140.
W niektóre dni robiłam pomiar z ciekawości 3 razy z rzędu, aby sprawdzić wiarygodność. Glukometr pokazywał inne wyniki z dosyć dużą różnicą. I moje pytanie brzmi od czego to zależy? Czy mój glukometr szwankuje? Na który wynik mam patrzeć? Co może się wydarzyć jeśli cukrzyca została wykryta zbyt późno, w 31 tygodniu ciąży i była nie leczona przez jakiś czas.
 
reklama
Trochę dziwne... A miałaś szkolenie z tego, jak używać glukometru? Robisz to prawidłowo na pewno?
 
Prawidłowo działający glukometr ma margines błędu około 15%. To nie jest sprzęt laboratoryjny. Kropla krwi włośniczkowej nie jest tak dobrym materiałem badawczym jak kilka ml krwi żylnej. Każdy sprzęt elektroniczny używany źle będzie nawalać. Glukometr nie służy do stałego badania glikemii tylko do profilu. Więc robimy nim max jakieś 10 pomiarów dziennie a nie na godzinę.
 
Trochę dziwne... A miałaś szkolenie z tego, jak używać glukometru? Robisz to prawidłowo na pewno?
Niestety nie miałam szkolenia, ponieważ mój lekarz prowadzący powiedział że badanie OTTG jest ok. Jest to moja pierwsza ciąża, a że wyniki idą od razu do doktora, zaufałam mu na słowo. Dopiero w szpitalu, kiedy trafiłam tam ze skracającą się szyjką, stwierdzili moją cukrzycę. Mój lekarz prowadzący, gdy powiedziałam mu o cukrzycy stwierdził drugi raz że nie mam żadnej cukrzycy, ale da mi glukometr żebym sama robila pomiary i na tym zakończył się temat. W instrukcji glukometru było napisane że pomiary mogę robić z palców, ale także z miejsc alternatywnych czyli miejsce pod kciukiem lub pod małym palcem. Nawet z uda, ramienia lub przedramienia. Chyba udam się do diabetologa bo już wariuje w tym temacie.
Przepraszam że tak się rozpisałam :D
 
Niestety nie miałam szkolenia, ponieważ mój lekarz prowadzący powiedział że badanie OTTG jest ok. Jest to moja pierwsza ciąża, a że wyniki idą od razu do doktora, zaufałam mu na słowo. Dopiero w szpitalu, kiedy trafiłam tam ze skracającą się szyjką, stwierdzili moją cukrzycę. Mój lekarz prowadzący, gdy powiedziałam mu o cukrzycy stwierdził drugi raz że nie mam żadnej cukrzycy, ale da mi glukometr żebym sama robila pomiary i na tym zakończył się temat. W instrukcji glukometru było napisane że pomiary mogę robić z palców, ale także z miejsc alternatywnych czyli miejsce pod kciukiem lub pod małym palcem. Nawet z uda, ramienia lub przedramienia. Chyba udam się do diabetologa bo już wariuje w tym temacie.
Przepraszam że tak się rozpisałam :D
Nie powinnaś dostać glukometru bez szkolenia... Idź koniecznie do diabetologa, skoro masz tak dwie skrajne diagnozy.
 
Hej
Może miała któraś podobnie.
Jestem w 28tyg ciąży ponad tydzień temu moja gin stwierdziła że mam cukrzycę ciążową po teście krzywej cukrowej.
Jestem też juz umówioną u diabetologa.
Mam glukometr gdzie mam mierzyć na czczo I 1h po posiłku glownym.
Byłam też ostatnio na patologi ciąży, (z innych powodów tam chodzę. ) I pani doktor wpisala mi cukrzycę ciążową ale jak jej pokazałam wyniki z glukometru, to jest wszystko okej, a nawet za bardzo, że mam jeść więcej aby wynik po głównym posiłku był bliżej 120. U mnie jest on 104/108/111 idp staram się jeść obfite główne posiłki bo nie jestem wstanie dziubac kilka razy dziennie. Wydaje mi się że zbyt restrykcyjnie podeszłam do tego lub tej cukrzycy nie mam, bo na krzywą cukrową poszłam chyba źle. Później doczytałam że przed badaniem powinno sie 12h mieć ostępu od ostatniego jedzenia. W my akurat mamy taki tryb że jemu po 21 po 22 kolację i o 23 idziemy spać. Więc tak samo mialm dzień przed badaniem. Ogólnie nie wstaje na 7 rano ale ze trzeba było być na 7. Więc wydaje mi się że to przez to tak mi wyszło. Zwłaszcza że nie miałam dużo ponad normę bo o niecałą jednostkę i to z pomiaru tego pierwszego na czczo resztę po rozstworze są okej.
Czy w takim wypadku diabetolog mógłby mi powtórzyć test krzywej cukrowej ? :)
 
Hej
Może miała któraś podobnie.
Jestem w 28tyg ciąży ponad tydzień temu moja gin stwierdziła że mam cukrzycę ciążową po teście krzywej cukrowej.
Jestem też juz umówioną u diabetologa.
Mam glukometr gdzie mam mierzyć na czczo I 1h po posiłku glownym.
Byłam też ostatnio na patologi ciąży, (z innych powodów tam chodzę. ) I pani doktor wpisala mi cukrzycę ciążową ale jak jej pokazałam wyniki z glukometru, to jest wszystko okej, a nawet za bardzo, że mam jeść więcej aby wynik po głównym posiłku był bliżej 120. U mnie jest on 104/108/111 idp staram się jeść obfite główne posiłki bo nie jestem wstanie dziubac kilka razy dziennie. Wydaje mi się że zbyt restrykcyjnie podeszłam do tego lub tej cukrzycy nie mam, bo na krzywą cukrową poszłam chyba źle. Później doczytałam że przed badaniem powinno sie 12h mieć ostępu od ostatniego jedzenia. W my akurat mamy taki tryb że jemu po 21 po 22 kolację i o 23 idziemy spać. Więc tak samo mialm dzień przed badaniem. Ogólnie nie wstaje na 7 rano ale ze trzeba było być na 7. Więc wydaje mi się że to przez to tak mi wyszło. Zwłaszcza że nie miałam dużo ponad normę bo o niecałą jednostkę i to z pomiaru tego pierwszego na czczo resztę po rozstworze są okej.
Czy w takim wypadku diabetolog mógłby mi powtórzyć test krzywej cukrowej ? :)
Ostatni posiłek powinien być 8-12h przed pobraniem krwi, także zamieściłaś się.
Wynik jest prawidłowy, masz cukrzyce ciążowa. Jeśli sama piszesz, ze cukry masz w normie sprawdzając je glukometrem to po co chcesz powtarzać test? Zdrowa, niskocukrowa dieta tylko wyjdzie Ci i dziecku na zdrowie
 
reklama
Ostatni posiłek powinien być 8-12h przed pobraniem krwi, także zamieściłaś się.
Wynik jest prawidłowy, masz cukrzyce ciążowa. Jeśli sama piszesz, ze cukry masz w normie sprawdzając je glukometrem to po co chcesz powtarzać test? Zdrowa, niskocukrowa dieta tylko wyjdzie Ci i dziecku na zdrowie
Mnie ta dieta nie przeszkadza, bo mi smakuje i wgl lubię, ale myślę że coś zbyt restrykcyjnie do niej podchodzę i wychodzi ze jem za mało. Nie chcę też aby cukier mi spadał za bardzo bo to też nie dobre. I taki dylemat mam. Tęsknię za czekoladą i wgl. Chciałabym też wigilię zjeść normalnie bez cudów. O ile rybę będę miała zrobiona na parze tak resztę dań nie bo nikt mi specjalnego menu nie zrobi bo to bez sensu. I zastanawiam się czy jak w dzień wigilijny w święta trochę odpuszczę czy to coś pogorszy czy nie.
 
Do góry