reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Prawo mamuś - przepisy prawne

reklama
Kopiuje moje pytania tutaj,bo w koncu od tego mamy watek prawny:)

Wpadam z 3 pytaniami na szybko do moich specjalistek-bo cos mnie frapuje.
O odpowiedz prosze Eve lub kogokolwiek kto sie zna:)

1) Do ktorego roku zycia mozna donosic zaswiadczenie od lekarza ze karmi sie dziecko piersia???Oczywiscie mam na mysli przywilej wczesniejszego wychodzenia do domu.

Bo zalatwilam sobie takowe -w HR powiedzieli ze dla mojego wymiaru
czasu pracy 3/4 etatu (czyli 6 godzin) to oznacza przywilej wychodzenia 30 min wczesniej do domu.Przy pelnym etacie wiem ze jest 1 h.A jak zapytalam do kiedy to przysluguje to mi odpowiedziala laska z HR ze jest luka prawna i nawet mamy 3-4 latkow jak takie zaswiadczenie przyniosa to tez jest honorowane-serio???

I pytanie 2:

2) A jakbym przeszla na 7/8 etatu i miala to zaswiadczenie ze karmie piersia to ile wczesniej moge wychodzic?

Nie chce za bardzo wypytywac w HR zeby nie pomyslalay ze cos kombinuje;)
oraz 3:

3) jakie sa jeszcze przywileje dla matek malych dzieci?Moze jeszcze o czyms nie wiem???

z gory dziekuje za odpowiedz:)
 
Sara - więc dopóki będziesz "zdobywać" takie zaświadczenie o karmieniu to pracodawca będzie musiał je egzekwować. Wszystko oczywiście w granicach rozsądku, bo jak wiadomo pierś przestaje być stosunkowo szybko jedynym pokarmem dziecka. Przepis ten jest wyjątkowo dziurawy i jest strasznie nadużywany, ale cóż.

Co do przerw do stanowi tym art.187 paragraf 2 " Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie."
 
Eve-jestes szybka jak blyskawica,dzieki ooogrrroooomne:)

A "jedna przerwa na karmienie" w rozumieniu prawa to 30 min?
Bo ja mam podobno wychodzic z pracy 30 min wczesniej przy 6 h pracy.
a jak bede na 7/8 to bedzie przekroczone 6h,to wtedy wyjde o 1 h wczesniej?
Boze ale to prawo jest poknocone,nie ma nic wprost,kazdy interpretuje tak jak je rozumie.
 
Sara - dobrze rozumiesz:tak: jak pracujesz 6 godz to masz 30 min przerwy, jak pracujesz wiecej np. 7,8 godz to przysluguje ci 2 razy po 30 min. Piszesz wtedy podanie ze chcesz laczyc dwie przerwy i masz godz. :-)

Ponadto tak jak pisalam wczoraj - masz jeszcze taki przywilej ze majac dziecko do 4 lat pracodawca nie moze bez twojej zgody delegowac cie poza miejsce zamieszkania ani kazac ci pracowac po godzinach

poza tym masz prawo do dwóch dni opieki na dziecko w roku płatne 100% - ale to pewnie juz dobrze wiesz:-)
 
Ostatnia edycja:
Sara - dobrze rozumiesz:tak: jak pracujesz 6 godz to masz 30 min przerwy, jak pracujesz wiecej np. 7,8 godz to przysluguje ci 2 razy po 30 min. Piszesz wtedy podanie ze chcesz laczyc dwie przerwy i masz godz. :-)

Ponadto tak jak pisalam wczoraj - masz jeszcze taki przywilej ze majac dziecko do 4 lat pracodawca nie moze bez twojej zgody delegowac cie poza miejsce zamieszkania ani kazac ci pracowac po godzinach

poza tym masz prawo do dwóch dni opieki na dziecko w roku płatne 100% - ale to pewnie juz dobrze wiesz:-)

dodam jeszcze tylko, że te 2 dni nie przechodzą na kolejny rok, wiec warto zamiast urlopu najpierw je wykorzystywać :)
 
reklama
Ivaz według mojej wiedzy nie ma to żadnego znaczenia czy matka jest na wychowawczym czy na bezrobociu.. To są dni które można wykorzystać też kiedy matka jest chora i nie może się zajać dzieckiem.. ale nie tylko wtedy..

Mój M nie miał z tym żadnego problemu z tymi 2 dniami pomimo że ja jestem w domu:-)


Iśku według mojej wiedzy można..

Eve odpowiedz jeszcze na to..

Mnie ewentualnie interesuje kwestia czy jeśli ktoś jest zatrudniony w 2 firmach to powinien mieć po 2 dni w każdej z firm ?? ale te firmy są jakby spowinnowacone udziałami..
 
Do góry