reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Rozszerzanie diety naszych maluszkow, przepisy dla malych smakoszy

heheheeh TV, to tez u nas dobry sposob, Kuba uwielbia ogladac mecze, powaznie, jak widzi zielone boisko i latające na nim pamperki- to az się trzęsie-nastepny szalony kibic w rodzinie:-)
no ale najwazniejsze, ze jedzą spokojnie i nie wazne przy jakich przedsięwzięciach z naszej strony:tak:

Niestety ale jest to wazne.
Jedzenie nie tylko ma zapelniac dziecku brzuch.
Pamietajmy ze teraz ksztaltujemy u swoich maluchow prawidlowe nawyki zywieniowe. Dziecko MUSi miec swiadomosc , ze je i co je, a gapiac sie w telewizor nie ma i uczy sie jesc "nieprawidlowo"

Przestawilam Mikolajka na Bebilon pepti wlasnie (karmie piersia, ale dokarmiama modyfikowanym). Mam nadzieje, ze mu to pomoze i plamy z raczek i buzi wreszcie zejda
 
reklama
lidka -nie wiem, moze zle to ujelam, nie karmie malego przed telewizorem NON STOP, jest to jeden ze sposobow, kiedy maly marudzi i walczy z lyzeczka, w takich momentach mam gdzies "nawyki zywieniowe" chce nakarmic dziecko i wedlug mnie kazdy sposob jest dobry, o ile jedzenie trafia do brzucha, czyli tam gdzie powinno sie znalezc.to tylko jedna z metod, nie wiem czy czytalas inne z moich postow, ale rowniez spiewam Kubie podczas jedzenia, czy to tez wplywa niekorzystnie na jego nawyki zywieniowe? jak kazda matka chce dla dziecka jak najlepiej, a najwazniejsze w tym okresie sa dla mnie jego posilki i nie pozwolę na to, zeby nic nie jadl.widocznie nie masz problemow z karmieniem synka, ale podejrzewam ze gdybys je miala, tez zrobilabys wszystko, aby tylko dziecko cos zjadlo, choc odrobinke...a musze ci powiedziec, ze z moim malym od zawsze byly z tym problemy, gdybym nie uzywala w/w "sposobow" mały potrafilby nie jesc calymi dniami, a chyba nie o to nam chodzi. napisz cos wiecej o tych nawykach zywieniowych, bo moze nie do konca zdaje sobie sprawe o konsekwencjach swojego postepowania.pozdrawiam
 
Nata - doskonale cie rozumiem, moj chrzesniak tez jest niejadkiem, a moja bratowa chodzi za nim calymi dniami z lyzeczka i non stop cos mu wtyka do buzki, podczas zabawy, jak oglada telewizje, bardzo sie temu dziwilam i tez uwazalam ze zle robi dopuki nie zobaczylam tego na wlasne oczy... to dziecko naprawde potrafi nic nie zjesc przez caly dzien:szok: Takze dopuki nie doswiadczymy nie uwierzymy ze nieraz trzeba ominac pewne reguly. Miejmy nadzieje ze maly zacznie lubic jedzonko.
Zuzia podobnie jak Mikolajek jakos lubi jedzonko wiec nie mam takich problemow, narazie;-)
 
Moim zdaniem dziecko wchodzi w taki wiem że jak bedzie głodne to samo sie upomni i tyle...ale nie sądze żeby to dotyczyło półrocznego brzdąca:no:

Piotrek raczej ma apetyt ale nawet jak siada przed tv na jedzonko to ma świadomość tego że je...widzi łyżeczke miseczke otwiera buźke...pluje jedzeniem itp.:-D.bez przesady nie jest jakis zahipnotyzowany przez telewizor:confused:
 
hm... nie mogę narzekać bo Wiki lubi jeść i cieszy się, gdy ja karmię. Wie, że zbliża się jedzonka, jak widzi, że szykuję fotelik, przynoszę śliniaczek. Jak wszystko trwa zbyt długo to się niecierpliwi i zaczyna krzyczeć i machać rączkami. Zazwyczaj zajda do końca, ale czasami zostawi trochę na dni.
Nie wiem, co bym robiła, jakby byla niejadkiem. Śpiewania jednak, moim zdaniem, jest lepsze niż telewizor. Mój mąż czasami też nie wie co je, za to wie, co ogląda...:baffled::shocked2:
 
NataK,zgadzam się z Tobą. Owszem, dobre nawyki żywieniowe swoją drogą, ale teoria to jedno a praktyka to drugie. U mnie jest tak że z reguły nie mam problemu z nakarmieniem BArtka, ale czasami też marudzi, a ja bardzo chcę żeby coś zjadł bo i tak waży stosunkowo niewiele jak go porównam z wagą innych sierpniowych dzieciaczków. I wtedy też śpiewam, zagaduję go, udaję samolot z łyzeczki,itd. śmiesznie ale ba. no chyba że to nie pomaga,to wtedy odpuszczam, bo nic na siłę.
Acha, Bartuś lubi sobie zjeść z piersi gdy mu się chce spać. ssie wtedy na wpół śpiąco, ssie ssie i w końcu zasypia, też nie wiem czy to dobrze, ale co tam:baffled:
 
tez mialam problemy z nakarmieniem malego i uwazam, ze najwazniejsze jest to zeby dziecko zjadlo, niewazne czy przy spiewaniu, bajce czy czyms innym:baffled: odpukac jest coraz lepiej:tak:dzis zjadl sloiczek moreli i baaaardzo mu smakowaly, wczoraj dostal ze 2 lyzeczki i jutro znow podam sloiczek jak nic nie wyskoczy to znaczy ze przeszly:-Di juz wiekszy wybor bedzie mial wsrod owockow bo to jablko nas strasznie blokuje:no:tyle deserkow nam odpada i sami musimy kombinowac jakies zestawy:-pteraz juz moze byc np banan + morelka:tak:
 
według mnie z tym jedzeniem to nie mozna niczego generalizowac bo to co dobre dla jednego dziecka nie przejdzie u innego i na odwrót, same musimy obserwowac swoje maluchy i dostosowywac sie do nich a z niejadkami niestety nie jest tak łatwo i ja tez sie spotkałam z sytuacja kiedy córka mojej koleżanki dosłownie cały dzien potrafiła (i nadal tak robi) chodzic tylko z butelka soczku i zadne jedzenie by nie przeszło gdyby sie matka z ojcem nie gimnastykowali:szok: dosłownie nic nie chce jesc wiec chwytaja sie roznych sposobów bo przeciez długo by tak nie pociagła.Jednynie problem znika jak sa jacys goscie i ja zagaduja lub jak przyjdzie jej maly kuzyn to wtedy razem z nim zje wszystko i nie marudzi nic.Ona w wieku 6 miesiecy jadla 60 ml mleka:szok: wiec mozecie sobie wyobrazic jaki z niej jadek i w takich sytuacjach chyba w kąt ida nawyki zywieniowe i wybieramy wszelkie skuteczne metody aby dziecko tkneło cokolwiek.

Wracajac do tematu rozszerzenia diety to u nas była próba zbanankiem ale spaliła bo mała w ogóle nie może po nim zrobic kupy i jest bardzo marudna, wiec pozostajemy na jabłku, morelce gruszce i sliwce suszonej na kupke :-)
 
powklejam kilka przepisów, bo nic tu sie nie dzieje, dziewczyny do roboty:-)
PRZECIER Z DYNI PO 5 MIESIĄCU
Składniki:
1 filiżanka pokrojonego w drobną kostkę miąższu dyni
3 łyżki wody

Niezbędne przybory kuchenne
blender
garnuszek

Sposób przyrządzenia
Miąższ dyni zalej w garnuszku trzema łyżkami wrzącej wody i gotuj pod przykryciem na małym ogniu aż do miękkości (około 5 minut). Zmiksuj. Podawaj po ostudzeniu.

Uwagi
Jeżeli papka będzie za gęsta, dodaj przegotowaną wodę.
Jeżeli papka będzie za rzadka dodaj kleiku ryżowego.

PRZECIER Z CZARNYCH JAGÓD PO 6 MIESIĄCU

Składniki
200g czarnych jagód
20 ml przegotowanej wody mineralnej
łyżeczka kleiku ryżowego

Niezbędne przybory kuchenne
sitko

Sposób przyrządzenia
Jagody umyj i przetrzyj przez sitko. W ciepłej wodzie rozprowadź kleik. Do kleiku dodaj przetarte jagody i wymieszaj.

Uwagi
Jeżeli papka będzie za gęsta, dodaj wodę.
Jeżeli papka będzie za rzadka dodaj kleiku ryżowego.
Od 11 miesiąca możesz podawać z jogurtem naturalnym.

PAPKA Z DYNI I JABŁKA PO 6 MIESIĄCU

Składniki
50g obranej dyni
50g słodkiego jabłka
niewielka ilość wody

Niezbędne przybory kuchenne
blender
garnuszek

Sposób przyrządzenia
Dynie i jabłko pokrój w kostkę. W garnuszku zagotuj wodę, na wrzątek wrzuć dynie i jabłko, gotuj do miękkości. Przestudź i zmiksuj.

Uwagi
Jeżeli papka będzie za gęsta, dodaj przegotowaną wodę.
Jeżeli papka będzie za rzadka dodaj kleiku ryżowego.

PAPKA Z BROKUŁA PO 6 MIESIĄCU
Składniki
kilka różyczek brokuła
łyżeczka oliwy z oliwek

Niezbędne przybory kuchenne
bledner
miseczka
garnek do gotowania na parze

Sposób przyrządzenia
Brokuła ugotuj na parze, przełóż do miseczki dodaj oliwę i zmiksuj. Podaj po przestudzeniu.

Uwagi
Jeżeli papka będzie za gęsta, dodaj przegotowaną wodę.
Jeżeli papka będzie za rzadka dodaj kleiku ryżowego.

MUS JABŁKOWY PO 6 MIESIĄCU
Składniki
duże słodkie jabłko
sok jabłkowy klarowny
łyżeczka kleiku ryżowego

Niezbędne przybory kuchenne
bledner
garnek

Sposób przyrządzenia
Jabłko obierz, pokrój na cząstki. W garnuszku zagotuj niewielką ilość soku. Na wrzątek wrzuć pokrojone jabłko. Gotuj aż jabłko zmięknie. Przestudź i dodaj pozostały sok oraz kleik. Wszystko razem zmiksuj.

Uwagi
Jeżeli papka będzie za gęsta, dodaj soku.
Jeżeli papka będzie za rzadka dodaj kleiku ryżowego.

PAPKA MARCHEWKOWA- MARCHWIANKA PO 6 MIESIĄCU
Składniki
marchewka
łyżeczka kleiku ryżowego
1 łyżeczka oliwy z oliwek lub masła
woda

Niezbędne przybory kuchenne
bledner
garnek

Sposób przyrządzenia
Marchewkę umyj, cieniutko obierz i opłucz. W garnuszku zagotuj wodę, na wrzątek wrzuć marchewkę i gotuj do miękkości. Dodaj masło i kleik. Całość zmiksuj i jeszcze raz zagotuj. Podaj po przestudzeniu.

Uwagi
Jeżeli papka będzie za gęsta, dodaj przegotowaną wodę.
Jeżeli papka będzie za rzadka dodaj kleiku ryżowego.


PAPKA Z KALAFIORA PO 6 MIESIĄCU
SKŁADNIKI
2 różyczki kalafiora
łyżka mleka modyfikowanego
łyżeczka masła
10g mięsa z piersi kurczaka
woda do ugotowania mięsa

Niezbędne przybory kuchenne
garnek do gotowania na parze
blender
garnuszek

Sposób przyrządzenia
W garnuszku zagotuj wodę, na wrzątek wrzuć mięsko i gotuj ok 15 min, wywar wylej a mięsko posiekaj. Kalafiora ugotuj na parze ok 20min. W niewielkiej ilości wody rozprowadź mleko dodaj masło, posiekane mięsko i ugotowanego kalafiora. Całość zmiksuj.

Podaj po przestudzeniu.

Uwagi
Jeżeli papka będzie za gęsta, dodaj wodę z gotowania kalafiora.
Jeżeli papka będzie za rzadka dodaj kleiku ryżowego.


PAPKA WARZYWNA Z KURCZAKIEM PO 6 MIESIĄCU
Składniki
½ marchewki
½ ziemniaka
1 różyczka brokuła
1 łyżeczka oliwy z oliwek
20g surowego mięsa kurczaka z piersi
100 ml wody
szczypta natki pietruszki
dodatkowo woda do ugotowania mięsa

Niezbędne przybory kuchenne
2 garnuszki
blender

Sposób przyrządzenia
W garnuszku zagotuj wodę i na wrzątek wrzuć mięso, ugotuj ok 10 min. Wywar wylej a mięso posiekaj.

Marchewkę i ziemniaka obierz i umyj. W garnuszku zagotuj wodę i na wrzątek wrzuć warzywa. Gotuj do miękkości. Pod koniec gotowania dodaj brokuła. Dodaj oliwę, natkę i posiekane mięsko. Całość zmiksuj.

Podaj po przestudzeniu.

Uwagi
Od 8 miesiąca możesz dodać majeranek.
Jeżeli papka będzie za rzadka, możesz ja zagęścić kleikiem ryżowym.

OCZYWISCIE PRZEPISY MOZNA MODYFIKOWAĆ ZMIENIAJAC NIEKTORE SKLADNIKI NP. ZAMIAST MASŁA-OLIWA Z OLIWEK, A ZAMIAST KURCZAKA-INDYK, NO I MOZNA DELIKATNIE POSOLIĆ, CZY TEŻ DODAĆ GLUKOZY, CHOĆ TEGO NIE ZALECAJĄ, NO ALE KAZDA Z NAS ZNA SWOJE DZIECKO NAJLEPIEJ I WIE CO DLA NIEGO DOBRE-POZDRO
 
reklama
PRZECIEREK OWOCOWO-WARZYWNY OD 6 MIESIĄCA
Składniki
1/2 średniego buraka
1/2średniego ziemniaka
1/2 małego jabłka
łyżeczka masła lub oliwy z oliwek
odrobina soli do smaku
Buraka,ziemniaka i jabłko umyj dokładnie.Buraka zagotuj w łupinie,po ugotowaniu obierz i pokrój w kostkę.Jabłko obierz,pokrój w kawałki,rozgotuj w niewielkiej ilości wody.Obierz ziemniaka,pokrój i ugotuj do miękkości.Połącz wszystkie składniki i dokładnie zmiksuj,dodaj masełko lub oliwę,przypraw solą i zagotuj.Dobry na pierwsze obiady i kontakt z warzywami.

PUREE RYZOWE Z MARCHEWKĄ
Składniki
2 łyżki ryżu
2 marchewki większe
łyżeczka masełka lub oliwy z oliwek
żółtko z ugotowanego na twardo jajka
zamiast jajka można dodać kawałek mięska z kurczaka

Do garnuszka wlewamy małą ilość wody, wrzucamy ryż, marcheweczki pokrojone w plasterki. Gotujemy na małym ogniu, aż ryż i marchewka będą miękkie (ok. 15 minut).Wyciągamy marchewke, ugniatamy widelcem. Dodajemy ryż, masełko, ugotowane rozgniecione żółtko (lub mięsko posiekane)i mieszamy. jeżeli dziecko nie ma jeszcze ząbków wszystko miksujemy.

BUDYŃ OWOCOWY BĄDŹ KISIEL MLECZNY
Składniki
180 ml wody
2,5 łyżeczki mąki kartoflanki,
0,5 żółtka
6 miarek mleka modyfikowanego następnego
sok bądź deser owocowy

90 ml wody zagotować z kartoflanką, w pozostałych 90 ml wody rozpuścic mleko i żółtko. Następnie wlać mleko z żółtkiem do wody z kartoflanką i doprowadzić do lekkiego wrzenia. Zdjąć z ognia i po ostudzeniu polać sokiem owocowym lub dodać z 3 łyżeczki deseru owocowego.
 
Do góry