reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Smakowitości majówek:)

kora30

Fanka BB :)
Dołączył(a)
29 Maj 2009
Postów
5 697
Widzę, ze pojawiły sie już na wątku głównym pierwsze przepisy kulinarne... Zanim będziemy przeglądać 1000 stron w ich poszukiwaniu, proponuję wklejać je tutaj :)
 
reklama
Fasolka szparagowa po mojemu (2 obrzymie porcje)

- 1 kg fasolki szparagowej (zarówno żółta jak i zielona pasują, wypróbowałam obie);
- 1 duża lub 2 małe cebule;
- 3-4 ząbki czosnku;
- 2-3 pomidory;
- 1 łyżka sosu sojowego jasnego;
- opcjonalnie łyżeczka octu balsamicznego;
- sól, pieprz;
- łyżka masła;

Fasolkę gotujemy na półtwardo, po czym odcedzamy i kroimy na mniejsze kawałki (preferuję po prostu na pół, ale można przekroić także na 3 części, jeśli jest bardzo długa). Pomidory zalewamy wrzątkiem i obieramy ze skórki, po czym kroimy w dużą kostkę. Cebulę i czosnek kroimy w kostkę i szklimy na maśle. Dodajemy fasolkę i podlewamy odrobinę wodą, po chwili wrzucamy także pokrojone pomidory. Po kilku minutach, gdy fasolka będzie już wystarczająco miękka (wolimy lekko twardą, więc zawsze skracam czas duszenia), dodajemy sos sojowy, ocet balsamiczny, solimy i pieprzymy do smaku.
 
Pikantne grzybki z czosnkiem (moje ulubione - z książki "Dania dla niecierpliwych";-))

Porcja dla 4 osób. Czas przyrządzania - ok. 15 min.

50 g masła lub 2 łyżki oleju
2 ząbki czosnku, rozgniecione
350g małych grzybków, np. pieczarek
świeżo zmielony pieprz naturalny
3 łyżki natki pietruszki, posiekanej
cząstki cytryny
grzanki z chleba

Na dużej patelni stopić masło lub podgrzać olej. Dodać czosnek, grzyby i smażyć na dość dużym ogniu przez 2 minuty (ja lubię dobrze wysmaorzone wiec ok 5 min smażę), aż grzyby się zarumienią. dodac sporo pieprzu i wsypać zieloną pietruszkę. Dobrze wymieszać Gorąca grzybki ułożyć na tależykach i przybrać cząstkami cytryny. Podawać z grzankami.
 
Ja dziś zrobiłam pycha kurczaka tikka masala to się podzielę a co:)

Potrzebne będą:
2 piersi kurczaka
duża cebula
3 ząbki czosnku
2 łyżeczki przyprawy garam masala (ja nie miałam i zmieszałam: łyżeczka przyprawy do grzańca, trochę kminu, pół pokruszonego listka laurowego, pieprz, odrobina gotowego curry)
2 łyżeczki kurkumy
szczypta chili
2 łyżeczki cukru (nie dodałam bo był w przyprawie do grzańca)
puszka pomidorów
puszka mleczka kokosowego
sól
olej

Na patelni rozgrzałam ok 2 łyżek oleju, wrzuciłam posiekaną cebulę z przeciśniętym czosnkiem, posypałam przyprawami i smażyłam do zeszklenia. Pierśpokroiłam w kostkę i dorzuciłam do cebuli. Smażyłam aż mięso przestało być surowe. Dodałam pomidory z odrobiną wody i mleczko kokosowe i zostawiłam na ok 20-25 minut żeby sos się zagęścił. Na koniec dodałam sól. Pyszne z ryżem, plackami naan albo roti. Bardzo polecam, mój mąż stwierdziłże lepsze niż w restauracji! :)
 
No to i ja pochwale sie moja dzisiejsza TURECKA ZUPKA Z KURCZAKA I POMARANCZOWEJ SOCZEWICY :-) W moim przepisie wszystko na oko :) Kto ile woli :)

Udko z kurczaka
Ryz
Pomaranczowa soczewica
Marchew
Wegeta
Cytryna

Udko gotujemy az do miekkosci. Miesko obieramy z kosci i kroimy w male kawalki. Marchewke tarkujemy. Marchew i mieso z udka wrzucamy do garnka zalewamy woda. Gotujemy , az zacznie wrzec. Dodajemy ryz oraz soczewice. Doprawiamy do smaku wegeta. A na koniec jak zupa juz bedzie ugotowana dodajemy sok z cytryny i gotowe . Smacznego :-)
 
Przedstawiam proste orientalne danie : Kurczaka w czerwonym curry

Składniki:


  • 40 dag fpiersi z kurczaka
  • 1 sztuka papryczki chili
  • 1 sztuka papryki czerwonej
  • 1 sztuka papryki zielonej
  • 1/2 sztuki cebuli
  • 50 ml soku pomidorowego
  • 100 ml wody
  • 1/2 saszetki bulionu Dashi ( lub sosu rybnego)
  • kilka ziaren kolendry
  • 5 łyżek stołowych mleka kokosowego
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki
  • 1 łyżka stołowa czerwonej pasty curry
  • 2 łyżki wiórek kokosowych




2011-12-02 15.43.59.jpg
Kurczaka tniemy w kostkę i mieszamy z papryczką chili drobno pokrojoną. Na patelni rozgrzewamy łyżkę oleju. Paprykę kroimy w kostkę i podsmażamy kilka minut na oleju, następnie wrzucamy cebulę pokrojoną w kostkę.
Gdy warzywa zmiękną wlewamy sok pomidorowy, wodę i wsypujemy bulion dashi ( zakupiłam w sklepie z orientalnymi przyprawami; w postaci saszetek. Jest to bulion rybny z suszonych platków rybek ) i kilka zmiażdżonych ziaren kolendry.
Gdy woda na patelni zacznie się gotować dodajemy kurczaka, mieszamy i czekamy aż kurczak się udusi i zrobi biały.


Następnie doprawiamy naszą tajską potrawę. Na patelnię wlewamy mleko kokosowe, dodajemy słodką paprykę, soł do smaku i łyżkę czerwonej pasty curry ( posiadam ją z Tajlandii, ale można zrobić ją w domu) oraz łyżkę wiórek kokosowych.


Wszystko dusimy pod przykryciem jeszcze około 10 minut i voila !


Danie podaje z ryżem basmati i dekoruję wiórkami :)
 
Ostatnia edycja:
tak niesmialo tu zajrzałam. Przez okres gdy mialam te straszliwe mdlosci i tym podobne sensacje sam tytuł podforum mnie odrzucał:D Ale dzisiaj z racji braku "odrzutow" widze ze tu same skarby nie przepisy:D
 
SKŁADNIKI:

  • ziemniaki 5 sztuk
  • marchew 3 sztuki
  • groch łuskany polowki 200 gram
  • ziele angielskie 2 sztuki
  • liść laurowy 2 sztuki
  • rosołek drobiowy 2 kostki
  • kości wedzone 300 gram
  • woda 4 litry


PRZYGOTOWANIE:1- Do garnka wlewamy wodę 4 litry 2- Obieramy ziemniaki i kroimy w kostkę 3- Marchew obieramy i kroimy w kostke 4- Ziemniaki i marchew wkładamy do garnka 5- dodajemy 2 rosołki drobiowe oraz ziele angielskie i lisc laurowy i gotujemy na małym ogniu 6- Dodajemy groch umyty i gotujemy razem 7- Wkładamy kosci wedzone od schabu i gotujemy wszystko razem az groch bedzie miekki jak się rozgotuje to mamy super zolciutka zupe
Moja Wczorajsza zupka duzo czytam w przepisach nastepna jak znajde bedzie ogorkowa po mojemu;-)
 
A ja polecam Ciasto migdałowe:
Składniki:
4 duże jaja
200 g cukru,
skórka otarta z 1 cytryny,
1 łyżeczka cynamonu
200g mielonych migdałów

Białka ubijam na sztywną pianę, dodaje po trochu cukru pózniej po 1 żółtku. Na koniec dodaje skórkę cytrynową, cynamon i migdały-te delikatnie mieszam. Ciasto wlewam na tortownice i piekę ok1h na termoobiegu 180C. Ale czas pieczenia jest różny.
Ciasto nie zależnie od czasu pieczenia jest trochę mokrawe-ale smakuje wyśmienicie i jest bez proszku do pieczenia:)
POLECAM!!
 
reklama
Do góry