reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Sprawy urzedowe dotyczace naszej ciazy i narodzin dziecka

Truskawko napiszę Ci jak to w moim przypadku wyglądało...pracowałam na umowę part time, a przeszłam na macierzyński 2 m-ce przed porodem i brałam do 3 m-ca po (tzw.2+3 czyli maternita obbligatoria), jest też maternita flessibile czyli(tzw.1+4) idziesz na macierzyński m-c przed porodem i bierzesz do 4 m-ca po, tylko ginekolog musi wystawić odpowiednie zaświadczenie że możesz pracować do 8 m-ca ciąży i praca nie zagraża Tobie ani dziecku...ja brałam macierzyński wypłacany z INPS.
Jeśli jest się matką nigdzie nie pracującą przysługuje jednorazowo 1600 euro które wypłaca comune...
 
reklama
Witam! jestem w drugim miesiacu ciazy z wlochem, wiec zdecydowalam sie zamieszkac we wloszech na stale, wczesniej bywalam troche w Polsce, troche we Wloszech. Nigdy nie pracowalam we Wloszech, nie mam ubezpieczenia ani nie jestem rezydentka. Do lekarza bede sie wybierac prywatnie, ale co z leczeniem szpitalnym? Pomocy jestem zupelnie zielona i nie wiem co mam dalej robic....
Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedz.
 
Wiecie co, to ja już nic z tego nie wiem...:no: Byłam się pytać w comune skierowali mnie do patronato gdzie dowiedziałam się że mi nie przysługuje bo mamy dochód za duży o 300 euro...ale na poczcie ja słyszałam o carta bimbo.
Aniua jakie dokumenty tam składałaś?
Evelik, wybacz ze pytam, ale jaki dochod jest dopuszczalny aby otrzymac carta acquisti?
 
z przepisow wynika, (generalnie) ze we Wloszech kobieta ma obowiazek zaprzestac pracy na ogolem 5 miesiecy - przed i po porodzie (sa dwie mozliwe opcje do wybrania)wynagrodzenie za ten okres jest rowny 80% wynagrodzenia z ostatniego miesiaca przed urlopem macierzynskim (placi INPS), (chociaz wiele umow przewiduje podwyzszenie wynagrodzenia do 100% na koszt pracodawcy)
Il Congedo di maternità (astensione obbligatoria)

!!roznie sa traktowane poszczegolne typy umowy o prace:
Maternità in part time, lavoro interinale e Co.Co.Co

dla matek , ktorym nie sa wyplacane inne swiadczenia ( lub swiadczenia sa nizsze) przysluguje assegno maternità - na 2006 rok jest to kwota 288,75 € wyplacana przez 5 miesiecy, trzeba zlozyc wniosek do INPS do 6 miesiaca od momentu urodzenia dziecka, przy przyznawaniu tej pomocy brany jest pod uwage dochod na rodzine (na 3 osobowa rodzine w 2006r. nie moze przekroczyc 30.099,59€)
tutaj wzor wniosku:
http://www.inps.it/modulistica/Moduli/SR28_ass_mat_stato1.pdf Cos znalazlam na ten temat moze ,ktorejs z Was tez sie przyda:)))
Truskawka moglabys wkleic raz jeszcze ostatni link, bo mi nie dziala :-(
 
zyta ale nie nalezy sie matce polce, dziecku polakowi czy mezczyznie wlochowi nie moga przyznac tej karty, jesli jest ojcem?
nie nalezy sie nam,poniewaz jestesmy obydwoje Polakami,a do tego zadne z nas nie posiada obywatelstwa tutejszego:tak:.Dostaja te karte wszyscy obywatele,przynajmniej jedno z rodzicow musi miec obywatelstwo tutejsze(wtedy automatycznie dziecko ma to obywatelstwo),lub zaraz po urodzeniu dziecka,oczywiscie tutaj we Wloszech zlozyc wniosek o obywatelstwo dziecka i wtedy jest ok.:tak:A nas nawet nikt nie poinformowal,ze cos takiego nalezy zlozyc,tylko poprostu wstrzymali wplate:-:)tak:.Emilka_rybka2 witam i zapraszam na watek
cześć mamy polki we włoszech
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Evelik, wybacz ze pytam, ale jaki dochod jest dopuszczalny aby otrzymac carta acquisti?

Ivi dochód roczny tzw.ISEE (Indicatore della situazione economica equivalente), nie może przekraczać 6.322,64 €; jeśli jest wyższy niestety nie przysługuje ta karta...ale można się o nią starać co roku i przysługuje dzieciom do 3 lat...ale ja w tym roku spróbuję jeszcze raz bo mam dochód z 2009 o 300 euro za wysoki...zobaczymy jak w tym roku będzie....
 
reklama
Ivi zapomniałam dodać, że aby otrzymać tą kartę dochód miesięczny nie może przekraczać 526.88 euro na m-c, taką uzyskałam informację ale jak widać różnie to jest w różnych regionach (bo jedni otrzymują a inni nie) także lepiej się dopytać...Pozdrawiam:-)
 
Do góry