reklama
  1. Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności i efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.

Świadczenia, zasiłki, L4 , urlop macierzyński i wychowaczy

Temat na forum 'Ciąża, poród, połóg' rozpoczęty przez Luna, 10 Maj 2005.

?

kiedy poszlyscie na zwolnienie

1. I trymestr - do 12 tygodnia

głosów: 124
    43,7%
  2. II trymestr - 13-27 tydzien

głosów: 86
    30,3%
  3. III trymestr - po 27 tygodniu

głosów: 74
    26,1%
  1. Luna

Luna Guest

Czy w przypadku zatrudnienia na umowę zlecenie przysługuje zasiłek macierzyński??? Zakładając, że umowa trwałaby do samego porodu. Wszystkie składki na zus są potrącane z wynagrodzenia. Z ustawy nie mogę jednoznacznie wywnioskować, bo mówi się tam o pracownicy zatrudnionej na czas wykonywania określonej pracy - jak dla mnie, umowa zlecenie pod to pasuje, ale nie wiem jak jest to w praktyce interpretowane. Macie może takie informacje, doświadczenia??? Bardzo prosze o wszelkie rady.

2. słowiczek

słowiczek mama pisklaczków

Przed pierwszą ciążą pracowałam na umowę zlecenie. Po porodzie nic nie przysługuje.
    Po przepracowaniu conajmniej 6 miesięcy można iść na zwolnienie lekarskie i będzie wypłacane przez ZUS do porodu, ale po porodzie nie ma co liczyć na zasiłek macierzyński.
    Tak było ponad dwa lata temu i nie wiem czy jakieś przepisy się zmieniły...

3. reklama
  4. Beata1

Beata1 New Member

Jeżeli składki były odprowadzane to masz prawo do macierzyńskiego.

5. słowiczek

słowiczek mama pisklaczków

Ja miałam odprowadzane wszystkie składki i nic mi się nie należało.

6. Kamila

Kamila czerwcowe mamy 05

Mnie się wydaje, że niestety nie przysługuje Ci macierzyński; generalnie warunkiem jest umowa o pracę (na czas określony lub nieokreślony). Najlepiej wejdź w google i wpisz hasło ""zasiłek macierzyński" - powinnaś tam znaleźć odpowiednie informacje. Pozdrawiam

7. Luna

Luna Guest

Dzięki za odpowiedzi. Dowiadywałam się w ZUSIE, rzeczywiście jest tak, że jeżeli przez ostatnie 180 dni od porodu licząc, nie było przerwy w zatrudnieniu i uiszczaniu składki CHOROBOWEJ to przysługuje normalnie zasiłęk macierzyński. To informacja dla innych zainteresowanych tym tematem.
    Na google wcale nie łatwo coś sensownego znaleźć, oczywiście dotarłam do ustawy i do kodeksu pracy, ale takie szczegółowe informacje nie są łatwe do uzyskania w necie, to już wymaga interpretacji naszego kochanego ZUSU :)
    Tak czy inaczej, należy się jeśli chorobowe składki były płacone.
    Dzięki!

8. Luna

Luna Guest

Sprostowanie - nieważne jak długo opłacana jest składka chorobowa - przysługuje macierzyńki w chwili objęcia tym ubezpieczeniem. Ten wymóg 180 dni dotyczy prawa do zwolnienia lekarskiego.
    To dla wszystkich zainteresowanych. Pozdrawiam.

9. e_mama

e_mama Lipcowe mamy '05 '09

Dziewczyny,

Zastanawiam się, czy trzeba pisać podanie- prośbę o udzielenie urlopu macierzyńskiego do swojego pracodawcy?

Ponieważ jestem od kilku miesięcy na zwolnieniu lekarskim i będę na nim do samego porodu, mam pytanie o to czy wcześniej powinnam poprosić swojego pracodawcę o ten urlop?

Dziewczyny, jeśli wiecie coś na ten temat- bardzo prosze o pomoc :)
    Acha i jeszcze potem po zakończeniu macierzyńskiego, czy trzeba znowu składać podanie o urlop wychowawczy?

z góry dziękuję za odpowiedzi :)

pozdrawiam :)

10. reklama
  11. lorcia

lorcia Czerwcowa mama'08

hej :)

ja musialam napisac podanie o urlop macierzynski 112 dn( zaraz po porodzie)i mimo ze ci sie on nalezy..jesli chodzi o wychowawczy to z tego co sie orientuje to rowniez trzeba napisac podanie i spytac o zgode pracodawce czy z takiego mozesz skorzystac-moge sie mylic ale moja kolezanka cos wlasnie takiego pisala-natomiast ja sama sie nie orit=entuje bo z wychowawczego nie bede korzystala.

12. AgnieszkaM

AgnieszkaM New Member

Nie mam pewności, ale wydaje mi się, że o macierzyński nie pisze się podania. Na wypisie ze szpitala będzie to oznaczone i zanosi się to do pracodawcy (ja jestem na zasiłku dla bezrobotnych i Pani w UP mi powiedziała, że mam takie coś donieść do Urzędu). Natomiast o wychowawczy podanie trzeba napisać chyba na dwa tygodnie przed rozpoczęciem tego urlopu. Pracodawca nie może odmówić Ci tego urlopu jak masz staż pracy co najmniej ... ?pół roku? ::)

Poleć forum