reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

TSH w II trymestrze ciąży

Anna2828

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
16 Październik 2019
Postów
39
Witam czy któraś z dziewczyn miała podobny przypadek:

Obecnie jestem w 20 tygodniu ciąży, mam niedoczynność tarczycy po zwiększeniu dawki leku TSH miałam 0,286 mlU/l, potem w szpitalu 1,2, potem znowu 0,184ulU/ml, (gdzie norma dla II trymestru to 0,31-4,35) dzisiaj robiłam ponownie i wynik 0,25 ulU/ml ,(norma 0,27-4,2), Ft4- 1,38 przy poprzednich 1,4 . Dzisiaj miałam wizytę i mój ginekolog stwierdził, że 0,25 to trochę za niskie i mam KONIECZNIE iść do endokrynologa, żeby zwiększył dawkę, po konsultacji z moją endokrynolog mówiła, że jak na ten tydzień to jest ok., ważne że nie jest powyżej 2, że beta HCG obniża tsh, mam powtórzyć wynik za 4 tygodnie i że dla niej ważne jest że Ft 4 jest w normie. Uspokoiła mnie mówiąc, że jest ok. i że mam się nie martwić, a Ginekolog koniecznie kazał iść, żeby zwiększyła dawkę. Czy któraś z Was miała podobnie ? Bo zastanawiam się nad konsultacją u innego Endokrynologa …
 
reklama
Rozwiązanie
Hej, jeżeli mogę podłącze się pod temat, ponieważ nie chciałam tworzyć nowego wątku o tsh.
Jestem obecnie w 16 tygodniu ciąży, w 9 tygodniu zgłosiłam się pierwszy raz do lekarza ginekologa ponieważ nie widziałam potrzeby wcześniej, zaleca się pierwsza wizytę po 8 tygodniu i tak też zrobiłam. Lekarz potwierdził ciąże i zlecił badania, min tsh, a kolejna wizytę miałam za około 3 tyg. Po badaniach wyszedł mi wynik tsh 2.59, nie wiedziałam wtedy jeszcze, że nie jest to wynik prawidłowy, dopiero po wizycie u gina okazało się, że muszę iść do endo po tabletki... Tak też chciałam uczynić, ale w międzyczasie byłam u rodzinnego, ktory stwierdził, że ten wynik wcale nie jest aż taki zły i nie muszę lecieć do endo od razu, dla świętego spokoju...
Nie ma potrzeby :) oni znają normy. Nawet jak laboratorium na trochę inne to oni w swój sposób na to patrzą. Wiem, bo swój wynik konsultowałam u dwóch endokrynologów i oboje byli zgodni. Ja ma ma akurat problem z niedoczynnością, gdzie TSH często mam powyżej 2. :)
 
Jeśli już coś to zmniejszyć dawkę [emoji2957] bo zwiększając jeszcze bardziej obniży. Więc tyle się gin zna....
Ważne by ft4 było ok. Nie zbliża się za bardzo do górnej granicy? Jak Ft3?
 
Jeśli już coś to zmniejszyć dawkę [emoji2957] bo zwiększając jeszcze bardziej obniży. Więc tyle się gin zna....
Ważne by ft4 było ok. Nie zbliża się za bardzo do górnej granicy? Jak Ft3?
Przyznam że ft3 nie robiłam bo ginekolog kazał mi kontrolować TSH i FT4, . FT4 1,38 norma 0,93-1,70 . A myślałam że zwiększyć ? może źle zrozumiałam , ale wydawało mi się że endokrynolog tez mówił że w ciąży się zwiększa dawkę leku też zmieniła mi z 100 na 137,5 , i myślałam że jak teraz jest niskie to też zwiększy . Ale chyba tak jak Pani mówi musiałaby pewnie zmniejszyć żeby się podniosło
 
Zwiększa się bo zapotrzebowanie rośnie. Ale jeśli organizm sobie radzi, dajemy za dużo hormonu z zewnątrz to wtedy trzeba tego z zewnątrz dać mniej. [emoji2957] Wygląda na to że jest ok. TSH nie ma się co przejmować. Ft4 jest ważniejsze, bo to jest właściwy hormon tarczycy i to on jest potrzebny tobie i dziecku.
 
Przepraszam że się wbijam z cudzy wątek :))))
ale ja właśnie miałam dziwną akcję że TSH ładne, ft4 ładne i nagle ft3 trochę poniżej normy a teraz przy dolnej granicy... Endokrynolog powiedział mi że przy poprawnych pozostałych wartościach to nie ma wartości diagnostycznej. Podobno to jakiś ewenement...
Jeśli już coś to zmniejszyć dawkę [emoji2957] bo zwiększając jeszcze bardziej obniży. Więc tyle się gin zna....
Ważne by ft4 było ok. Nie zbliża się za bardzo do górnej granicy? Jak Ft3?

Ps. Jestem na euthyrox 1000
 
Przepraszam że się wbijam z cudzy wątek :))))
ale ja właśnie miałam dziwną akcję że TSH ładne, ft4 ładne i nagle ft3 trochę poniżej normy a teraz przy dolnej granicy... Endokrynolog powiedział mi że przy poprawnych pozostałych wartościach to nie ma wartości diagnostycznej. Podobno to jakiś ewenement...

Ps. Jestem na euthyrox 1000
Jak Ft3 tak niskie tzn że coś zaburza konwersję (ft4 zamienia się w Ft3 i to Ft3 jest tym aktywnym hormonem).
Może ją zaburzać wiele rzeczy, np niedobory d, B12, żelaza. Musisz to sprawdzić.
To bzdura, że jest to nieistotne [emoji1751][emoji1751][emoji1751]
 
nie mam niedoborów bo byłam przebadana pod każdym kątem. Konsultowałam to z dwoma endokrynologa mi i ft3 poniżej normy albo w dolnej granicy przy pozostałych prawidłowych wynikach podobno nie mają znaczenia więc sama nie wiem.
Jak Ft3 tak niskie tzn że coś zaburza konwersję (ft4 zamienia się w Ft3 i to Ft3 jest tym aktywnym hormonem).
Może ją zaburzać wiele rzeczy, np niedobory d, B12, żelaza. Musisz to sprawdzić.
To bzdura, że jest to nieistotne [emoji1751][emoji1751][emoji1751]
 
reklama
Selen, cynk kortyzol, rzadko ale bywa, że coś z przysadką za to odpowiada. A jak z tym się ogólnie czujesz? Bo jak ok to cóż ;)
 
Ostatnia edycja:
reklama
Dziękuję, fizycznie to zupełnie nic mi nie dolega i odkąd weszłam w drugi trymestr to włosy przestały całkowicie wypadać ale wiesz, ja to się stresuję każdym takim odchyleniem którego dotychczas nie było w poniedziałek ponownie idę zrobić badania i dopóki nie będę spokojna to będę drążyć tematu innych lekarzy [emoji274]
Selen, cynk kortyzol, rzadko ale bywa, że coś z przysadką za to odpowiada. A jak z tym się ogólnie czujesz? Bo jak ok to cóż ;)
 
Do góry