reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

umowa na czas okreslony a ciaza?

@aga6 Mam nadzieję, że jasno napiszę

PRZYPADEK 1 - poród następuje przed końcem października:
1. idziesz na L4 - za pierwsze 33 dni zwolnienia płaci pracodawca, później wypłatę chorobowego przejmuje ZUS.
2. rodzisz np. we wrześniu - składasz wniosek do pracodawcy o urlop macierzyński/rodzicielski (razem z aktem urodzenia), a on składa odpowiednie dokumenty do ZUS. Do 31 października widniejesz na dokumentach swojego pracodawcy (prawnie jesteś na urlopie macierzyńskim)
3. 31 października kończy Ci się umową i pracodawca rozwiązuje z Tobą umowę o pracę - idziesz do ZUSu i składasz pismo, że prosisz o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za pozostały okres, który Ci przysługuje tj. od dnia 1.11.2018. I dalej płaci Ci ZUS, ale już nie ma mowy o urlopie, ale jest to zasiłek.

PRZYPADEK 2 - termin porodu wypada po 31 października, ale w tym wiek ciąży wynosi 12 tygodni:
1. umowa z mocy prawa zostaje przedłużona do dnia porodu
2. analogicznie jak poprzednio - idziesz na L4 - za pierwsze 33 dni zwolnienia płaci pracodawca, później wypłatę chorobowego przejmuje ZUS.
3. w dniu porodu umowa zostaje rozwiązana, ale ty zanosisz wniosek o urlop macierzyński/rodzicielski (wraz z aktem urodzenia) do pracodawcy, on składa dokumenty do ZUS, a ty otrzymujesz za ten okres zasiłek macierzyński/rodzicielski

PRZYPADEK 3 - 31 października nie osiągniesz 12 tygodnia ciąży:
1. Prawo pracy Cię nie chroni, może nastąpić rozwiązanie umowy z upływem czasu na jaki została zawarta.
Patrzac na przypadek pierwszy - nie bedzie to urlop ale zasilek - tylko w jakiej kwocie?
Czy kwota sie nie zmieni tylko jest to.inaczej nazwane?
 
reklama
W takiej samej kwocie.
Jedynie będąc pracownikiem możesz być na urlopie.
Przy pobieraniu zasiłku dobrze jest np. żeby mąż zgłosił Cię do swojego ubezpieczenia zdrowotnego u siebie w pracy. Bo niby Ci przysługuje opieka zdrowotna, ale w przychodniach będziesz musiała wszędzie pisać oświadczenia i donosić zaświadczenia o podleganiu pod to ubezpieczenie (tj. w eWusiu będziesz na czerwono).

edit. I chorobowe jest liczone jako średnia z 12 miesięcy, podobnie jak macierzyński.
 
dziekuje za odpowiedzi , mam jeszcze pytanie przez jaki okres moge byc na macierzynskim i wychowawczym bedac zatrudniona jesli bym zaszla w ciaze po przedluzeniu umowy na czas nie okreslony , a ile czasu bedac nie pracujaca, czyli na zasilkach.
 
Macierzynski + rodzicielski to 52 tygodnie, niezaleznie czy jest to urlop czy zasilek.
Urlop wychowawczy nie bedzie Ci przyslugiwal jesli umowa bedzie tylko do dnia porodu.
 
a jesli mnie zwolni pracodawca a za jakis czas sie zwolni miejsce i ja bede chciala wrocic do tej samej pracy czy bedzie mnie obowiazywala tak jak poprzednio najpierw umowa probna pozniej na pol roku i trzecia dluzsza czy to niema znaczenia gdyz juz tam pracowalam
 
a jesli mnie zwolni pracodawca a za jakis czas sie zwolni miejsce i ja bede chciala wrocic do tej samej pracy czy bedzie mnie obowiazywala tak jak poprzednio najpierw umowa probna pozniej na pol roku i trzecia dluzsza czy to niema znaczenia gdyz juz tam pracowalam
Na to pytanie nikt Ci nie odpowie, bo to serii z pytań co by było gdyby..., chciałaś wiedzieć jak teraz by wyglądała sytuacja z urlopami jakbyś urodziła, odpowiedzi zostały udzielone odpowiednio, na powyższe pytanie sądzę że tylko precyzyjnie może pracodawca udzielić Ci odpowiedzi...
 
Musiałabym poszperać, ale z tego co pamiętam, to zawarcie umowy na okres próbny będzie dopuszczalne, jeśli będziesz miała być zatrudniona na innym stanowisku (ale nie tylko z nazwy, ale też będziesz miała zupełnie inne obowiązki - to jest warunek konieczny). Zaś drugim przypadkiem - kolejną umowę na okres próbny możesz zawrzeć po 3 latach od rozwiązania jakiejkolwiek umowy o pracę (niekoniecznie z tym pracodawcą).
A co do umów na czas określony - to chyba obecnie obowiązuje limit 33 miesięcy u jednego pracodawcy (i nie ma tutaj wpływu przerwa w trwaniu umowy).
 
reklama
@witch84 jak juz jestesmy przy takich tematach..
Wiesz moze ile czasu mozna byc na l4 w ciągu roku zeby ZUS nie wezwal nas na tą komisję odnośnie renty? (chodzi mi o zwykle, nie ciążowe)

Dzieki i pozdrawiam!
 
Do góry