reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

usg 1 trymestru - czy możliwe na nfz z prywatnym skierowaniem?

Dołączył(a)
1 Lipiec 2021
Postów
8
Cześć,
przychodzę z pytaniem o możliwość wykonania badania USG genetycznego na NFZ, po otrzymaniu na nie skierowania prywatnie (od lekarza z ubezpieczenia medycznego). Da się? :D
Poprzednią ciążę w całości prowadziłam w Luxmed i wszystko tam było dostępne, teraz mam jedynie ubezpieczenie medyczne pokrywające wizyty, zwykłe USG i część badań z krwi, więć USG poszczególnych trymestrów muszę gdzieś ogarnąć na własną rękę. Nie umiem tylko dokopać się w internecie do informacji, czy mogłabym umawiać się na NFZ z prywatnymi skierowaniami, czy też muszę już prywatnie :)
Dodatkowo - gdzie polecacie w Krk takie badanie? :)
Pzdr!
 
reklama
Jeżeli chodzi ci o USG prenatalne to bezpłatnie na NFZ przysługuje tylko kobietą powyżej 35 r.ż.

I czasami jak w danym rejonie jest akurat organizowana akcja darmowych badań. Inaczej takie USG jest płatne.
 
Jeżeli chodzi ci o USG prenatalne to bezpłatnie na NFZ przysługuje tylko kobietą powyżej 35 r.ż.

I czasami jak w danym rejonie jest akurat organizowana akcja darmowych badań. Inaczej takie USG jest płatne.
Chodzi mi o takie z oceną rozwoju i wieku płodu, przezierności karkowej, możliwych wad - czyli właśnie prenatalne/genetyczne, między 11 a 14 tygodniem. Właśnie na takie info, że dopiero po 35 roku życia jest refundowane się gdzieś natknęłam, ale wydawało mi się to niemal niemożliwe :p żyłam w ułudzie że NFZ zapewnia pełną opiekę ciążową wszystkim.
 
Chodzi mi o takie z oceną rozwoju i wieku płodu, przezierności karkowej, możliwych wad - czyli właśnie prenatalne/genetyczne, między 11 a 14 tygodniem. Właśnie na takie info, że dopiero po 35 roku życia jest refundowane się gdzieś natknęłam, ale wydawało mi się to niemal niemożliwe :p żyłam w ułudzie że NFZ zapewnia pełną opiekę ciążową wszystkim.
Niestety. Jeżeli nie masz 35 lat to nawet lekarz przyjmujący na NFZ ci skierowania bezpłatnego nie wystawi. Jak dobrze kojarzę, do wyjątki w przypadku obciążeń w rodzinie, ale dokładnie jakie to Ci nie powiem.

Jedyne co to możesz rozeznać się w temacie, bo czasami są darmowe akcje z takimi badaniami. Być może akurat w twoim y coś organizują 🙂
 
Niestety takie USG jest refundowane tylko w określonych przypadkach:
-kobieta po 35 roku życia
-kobieta, która urodziła dziecko z wadą genetyczną
-kobieta, która jest nosicielem wad genetycznych
-kobieta, u której inne USG w ciąży wyszło nieprawidłowo
-kobieta, u której lekarz oceni, że ma zwiększone ryzyko wad chromosomalnych

To jest fragment tego artykułu. ;)
 
Chodzi mi o takie z oceną rozwoju i wieku płodu, przezierności karkowej, możliwych wad - czyli właśnie prenatalne/genetyczne, między 11 a 14 tygodniem. Właśnie na takie info, że dopiero po 35 roku życia jest refundowane się gdzieś natknęłam, ale wydawało mi się to niemal niemożliwe :p żyłam w ułudzie że NFZ zapewnia pełną opiekę ciążową wszystkim.
Normalnie masz takie 3 najważniejsze usg na nfz bez względu na wiek. Jedynie pappa nie.
 
@frez.ja1987 & @Doubler dzięki za odpowiedzi. @Mujer widzę zwrot akcji :D ale te 3 refundowane to nie są takie zwykłe badania na mało specjalistycznej aparaturze? Bez oceny rozwoju narządów, przezierności karkowej itp?
Lekarz prowadzący zrobi Ci szczegółowe USG, ale jak masz skierowanie i robisz badania w gabinecie u lekarza z certyfikatem to nie ma się co oszukiwać. Różnica w badaniu jest.

Ja ciążę prowadzę prywatnie (więc sprzęt też nienajgorszy) i w jednej ciąży nie udało mi się jechać na wizytę do gabinetu gdzie robią tylko prenatalne. Więc połówkowe zrobiła mi mija lekarz w ramach wizyty. No w mojej ocenie jest różnica.

A jaki sprzęt mają na NFZ to nie wiem, mogę się tylko domyślać.
 
reklama
@caroliente przede wszystkim takie badanie prenatalne powinien zrobić lekarz, którzy ma certyfikat FMF. Możesz sobie sprawdzić czy Twój lekarz ma, bo lista z całego świata jest dostępna tutaj. Taki certyfikat musi być odnawiany co roku, więc jest to lista aktualna. A jeśli jesteś z Krakowa to odezwij się na priv - polecę Ci kilku lekarzy z tym certyfikatem, bo ja się próbowałam do kilku zapisać, ale ich urlopy mnie pokonały w niektórych przypadkach. 😄

EDIT: rzecz jasna, mam do polecenia lekarzy prywatnych. ;)
 
Do góry