reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

wychowawczy a działalność gospodarcza i praca na 1/20 etatu

Dołączył(a)
25 Kwiecień 2011
Postów
12
Witam,

Zwracam się do Pani z kilkoma pytaniami :)

Najpierw opiszę swoją sytuacje zawodową:

Jestem zatrudniona w dwóch firmach na umowę o pracę na czas nieokreślony, w firmie X na cały etat, w firmie Y na 1/20 etatu, dodatkowo w czasie aktywności zwodowej prowadziłam działalność gospodarczą (umowa o współpracę z firmą Y)
Latem 2010 urodziłam dziecko, po urlopie macierzyńskim wykorzystałam urlop wypoczynkowy w obydwóch firmach, aktualnie jestem na L4
Po zakończeniu zwolnienia lekarskiego zamierzam przejść na urlop wychowawczy.

i teraz zastanawiam się nad kilkoma rozwiązaniami

1) czy możliwe jest żebym skorzystała z urlopu wychowawczego tylko w firmie X (tam gdzie jest cały etat) a w firmie Y podjęła pracę (1/20 etatu - pół godz dziennie), prowadząc jednoczesnie działalność gospodarczą i z tytułu tej działalności wystawiać regularnie rachunki?

2)jeżeli zdecyduję się na urlop wychowawczy w obydwóch firmach, zawieszę działalność i w międzyczasie zajdę w drugą ciążę czy wówczas istnieje opcja, że przerywam wychowawczy i idę na L4? czy przerywając wychowawczy muszę pracować jakiś okres czasu, żebym mogła otrzymać równowartość wynagrodzenia będąc na L4? (zakładam że będąc w ciąży przy umowie na czas nieokreślony jestem chroniona przed zwolnieniem z pracy)

3) czy wracając po wychowawczym jestem w jakikolwiek sposób chroniona przed zwolnieniem z pracy?


mam jeszcze pytanie związane z L4 - w lutym miałam wypadek i od tej pory jestem na zwolnieniu, które kończy się 31 kwietnia (sobota). Wizytę u lekarza mam wyznaczoną na 4 maja. Czy jeżeli będzie konieczność przedłużenia zwolnienia lekarskiego na kolejny okres - to zwolnienia powinno zachować ciągłość tj powinno byc wystawione od dnia 1 maja (niedziela) czy jednak może być wystawione od 2 maja (poniedziałek) - wówczas pomiędzy zwolnieniami będzie 1 dzień przerwy (niedziela- dzień wolny od pracy).
Czy to prawda że lekarz może wypisać zwolnienie max 3 dni wstecz?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź!

pozdrawiam seredcznie,
Sylwusiak
 
reklama
Jestem zatrudniona w dwóch firmach na umowę o pracę na czas nieokreślony, w firmie X na cały etat, w firmie Y na 1/20 etatu, dodatkowo w czasie aktywności zwodowej prowadziłam działalność gospodarczą (umowa o współpracę z firmą Y)
Rozumiem, ze obecnie nie prowadzi Pani działalnosci skoro pisze Pani o niej w czasie przeszłym.

Latem 2010 urodziłam dziecko, po urlopie macierzyńskim wykorzystałam urlop wypoczynkowy w obydwóch firmach, aktualnie jestem na L4 Po zakończeniu zwolnienia lekarskiego zamierzam przejść na urlop wychowawczy.

i teraz zastanawiam się nad kilkoma rozwiązaniami

1) czy możliwe jest żebym skorzystała z urlopu wychowawczego tylko w firmie X (tam gdzie jest cały etat) a w firmie Y podjęła pracę (1/20 etatu - pół godz dziennie), prowadząc jednoczesnie działalność gospodarczą i z tytułu tej działalności wystawiać regularnie rachunki?
Co do zasady tak. Ważne jest jednak by aktywność zawodowa (praca najemna lub własna działalnosć) nie uniemożliwoała sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Nie wiem jaki rodzaj działalności Pani prowadzi i ile wymaga to czasu, więc nie moge odpowiedzieć na to pytanie inaczej niż ogólnie.
Prosze też pamietać, że w tej sytuacji zapewne będzie Pani musiała odporowadzac z tytułu prowadzonej DG pełne składki.
2)jeżeli zdecyduję się na urlop wychowawczy w obydwóch firmach, zawieszę działalność i w międzyczasie zajdę w drugą ciążę czy wówczas istnieje opcja, że przerywam wychowawczy i idę na L4?
Tak. Informuje Pani pracodawcę z 30 dniowym wyprzedzeniem.

czy przerywając wychowawczy muszę pracować jakiś okres czasu, żebym mogła otrzymać równowartość wynagrodzenia będąc na L4? (zakładam że będąc w ciąży przy umowie na czas nieokreślony jestem chroniona przed zwolnieniem z pracy)
Nie ma takiego obowiązku.

3) czy wracając po wychowawczym jestem w jakikolwiek sposób chroniona przed zwolnieniem z pracy?
Nie.

Czy to prawda że lekarz może wypisać zwolnienie max 3 dni wstecz?
[/QUOTE]
Tak.
 
tak, aktualnie działalność jest zawieszona

działalnośc gospodarcza jest związana z usługami finansowymi - dokładnie doradztwo finansowe

Prosze jeszcze o odpowiedź czy musze informować mojego pracodawcę u którego będę miała urlop wychowawczy o prowadzeniu działalności i pracy u innego pracodawcy na 1/20 etatu? Czy pracodawca może nie wyrazić zgody na mój urlop wychowawczy w zaistniałaej sytuacji?
 
Prosze jeszcze o odpowiedź czy musze informować mojego pracodawcę u którego będę miała urlop wychowawczy o prowadzeniu działalności i pracy u innego pracodawcy na 1/20 etatu?
Tak. Kazde zatrudnienie lub podjecie DG musi być zgłoszone pracodawcy, bi zmienia się tytuł Pani ubezpieczenia. Zgłoszenia nalezy dokonać natychmast po podjęciu zatrudnienia.

Czy pracodawca może nie wyrazić zgody na mój urlop wychowawczy w zaistniałaej sytuacji?
[/QUOTE]
Pracodawca może jedynie stwierdzić, że praca uniemożliwia Pani opiekę nad dzieckiem (nie ma definicji ile godzin musi Pani pracować by mógł tak stwierdzić) i odwołać Panią z urlopu i kazać stawić się w pracy. Oczywiscie przysługuje Pani zaskarżenie tej decyzji do sądu pracy, ale nie zmienia to faktu, że w pracy musi się Pani stawić.
 
Do góry