reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wynagrodzenie za urlop po urkopie rodzicielskim - czy ktos pomoże?

Dołączył(a)
5 Styczeń 2023
Postów
2
Witam, mam wątpliwości co do wyskości wynagrodzenia otrzymanego (i otrzymywanego) od pracodawcy.
Mam umowę na czas nieokreślony, przebywałam na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim.
Wynagrodzenie na urlopach tych wypłacał pracodawca.
Otrzymywałam 80% wynagrodzenia, kwota ta wzrosła po wprowadzeniu zmian związanych z Polskim Ładem i zmianą kwoty opodatkowania.
Urlop zakończył się w połowie grudnia i za ten czas otrzymuję 80% wynagrodzenia wh urlopu rodzicielskiego.
Pozostała część miesiąca to zaległy urlop wypoczynkowy (który ma kontynuację w styczniu).
Jaka powinna być podstawa wynagrodzenia urlopu wypoczynkowego?
Czy powinna byc to kwota 100% wynagrodzenia z jakichś wcześniejszych miesięcy?

Proszę o odpowiedź, ponieważ za miesiąc grudzień, który ma 31 dni i jego część stanowi (chyba) pełnopłatny urlop wypoczynkowy otrzymałam mniejsze wynagridzenie niż za listopad, który miał 30 dni i był wypłacany w formule 80% wynagrodzenia na urlopie rodzicielskim...
 
reklama
Najlepiej będzie zadzownić do zusu i się zapytać, bo oni powiedzą mając na uwadze tegoroczne przepisy.

Ewentualnie do działu księgowego Twojej firmy.
 
Jeśli twój urlop macierzyński/rodzicielski się skończył, a Ty wybierasz zaległy urlop wypoczynkowy, to jego wysokość jest równa twojemu normalnemu wynagrodzeniu z przed ciąży.
Jeśli na umowie o prace miałaś np. 5000 zł brutto to tyle za miesiąc urlopu powinnaś otrzymać (tak w uproszczeniu).
Urlop wypoczynkowy nie jest obliczany jakoś średnia z 12 poprzedzających miesięcy.

Często na macierzyńskim mimo 80% wychodzi się lepiej, niż na wynagrodzeniu zasadniczym, bo do wysokości zasiłku wliczają się wszystkie premie, nadgodziny i inne dodatki z okresu 12 miesięcy poprzedzających miesiac w którym zasiłek zaczęto pobierać 😉

Oczywiście możesz się skontaktować z pracodawcą i poprosić o tzw. pasek płacowy i wtedy będziesz wiedziała od jakiej podstawy (kwoty brutto) otrzymałaś wypłatę
 
Ciężko dogadywać się z działem księgowym mojej firmy (czyli jednoosobową eminencją haha) zwłaszcza, że co do jej wyliczeń mam wątpliwości... powie mi tylko, że tak jej wyszlo z programu. Już raz jej kiedyś wyszła kwota ,,z programu,, a później bez wyjaśnienia, bez przeproszenia dopłacali mi brakującą kwotę... ;)
 
Tak jak ktoś wyżej napisał - za urlop wypoczynkowy dostaje się takie same pieniądze, jak za pracę, czyli za te pół miesiąca należy Ci się normalna pensja zgodna z umową.

Zdarzają się sytuację, że pensja jest mniejsza niż 80% wypłacane na macierzyńskim, gdyż podstawa zasiłku macierzyńskiego uwzględnia również różne premie, bonusy czy nadgodziny.
 
Ja jestem ciekawa jak to będzie u mnie. Na L4 przed porodem dostałm 2x podwyżkę 😂 w trakcie rozdzicielakiego będzie teraz kolejna.
 
reklama
@basiafina Z tego co wiem - jeśli masz konto na pue-zus to możesz sprawdzić podstawę do wypłaty za macierzyński. A jaką masz podstawę na umowę o pracę - to chyba wiesz?
No i pytanie - czy jesteś osobą do 26 r.ż.?
 
Do góry