reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Zęby w ciąży...POMÓŻCIE!!!

Ja miałam wyrywany ząb będąc w pierwszej ciąży. Ginekolog kategorycznie nakazał leczenie zębów! Stan zapalny krążący po organizmie jest bardziej szkodliwy dla dziecka niż znieczulenie. Z tego co moja dentystka mówiła, nie ma czegoś tego jak mniejsze znieczulenie. Znieczulenie składa się z kilku składników a dla kobiet w ciąży jakiś tam składnik nie jest dodawany. Jak to ona ujęła znieczulenie jest bardziej "czyste". Było równie skuteczne co normalnie. Nic nie czułam podczas ekstrakcji.
 
reklama
Czy jeśli ukruszenie/złamanie zęba obejmuje szkliwo i część zebiny, ale nie dochodzi do miazgi, to trzeba leczyć kanałowo? Co można zrobić w przypadku utraty 1/4 korony dolnej szóstki?
 
Czy jeśli ukruszenie/złamanie zęba obejmuje szkliwo i część zebiny, ale nie dochodzi do miazgi, to trzeba leczyć kanałowo? Co można zrobić w przypadku utraty 1/4 korony dolnej szóstki?


Witaj
Jeśli pod ukruszeniem zęba jest zdrowa zębina nie objęta procesem prochnicowym i nie ma zmian zapalnych widocznych na RTG, nie trzeba takiego zeba leczyc kanalowo.

W przypadku utraty 1/4 korony zęba można wykonac co najmniej kilka rzeczy w zależności od zastanego stanu klinicznego:

- klasyczne wypelnienie
- inlay, onlay lub overlay - uzupelnienie wklejane w miejsce brakujacych tkanek ze zlota, porcelany lub kompozytu wzmacninego włóknem szklanym
-korone klasyczną zlożoną na stopie metalu lub na cerkonie
-licowka (gdy brak czesci policzkowej)

Opcji jest bardzo duzo ale najlepiej poradzi Ci Twoj stomatolog po wykonaniu dokladnego badania.

Pozdrawiam
Katarzyna Buss-Maleszka
 
Mam pytanie,

Jestem w 4 miesiacu ciąży w pierwszej ciazy bardzo a to bardzo ucierpiały moje zeby(branie żelaza w syropie:( nie zdazylam ich wyleczyc,ze wzgledu na drugie zajscie w ciaze mam ponad 10 dziur:zawstydzona/y:nie moge grysc kompletnie twardych rzeczy , bez znieczulenia nie pojde do stomatologa ( trauma z dziecinstwa) czy mozna w ciazy stosowac znieczulenie?sa różne opinie i kompletnie nie wiem co robic a moje zeby bardzo potrzebuja pomocy,dziąsła krwawia i bola:(((((
 
Phelania, można leczyć zęby, jest specjalne znieczulenie dla ciężarnych, troszkę delikatniejsze, ale ponoć nie boli. Wiadomo, że lepiej wyleczyć było ząbki przed, ale wyszło jak wyszło. Proponuję iść do stomatologa, bo bakterie z chorych zębów mogą być szkodliwe dla dziecka.
 
trzeba iśc do dentysty i nie ma się co zastanawiać, w ciąży próchnica może szkodzić dziecku, wybrać dobrego stomatologa i z nim porozmawiać, nie wiem jak to jest ze znieczuleniem, ponoć można je stosować dopiero w trzecim trymestrze ... trzeba o tym porozmawiać z dentystą i to jak najszybciej bo braknie ci czasu na wyleczenie wszystkich zębów
 
Dokładnie. Ja też miałam ajone od początku ciąży, a później tak zostało. Dbaj o systematyczność. Powinnaś pojawić się w czasie ciąży ze dwa razy u dentysty i monitotorwać co się dzieje.
W ten sposób nie powinnaś dopuścić do problemów z zębami.
 
reklama
Dokładnie bez wizyt u specjalisty się nie obejdzie. Tylko on powie nam jak prawidłowo dbać o zęby. Najlepiej kontrolować stan uzębienia raz, dwa razy do roku.
 
Do góry