reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Becikowe 2014

Kiuik

Zaangażowana w BB
Dołączył(a)
8 Czerwiec 2010
Postów
126
Miasto
Rzeszów
Temat jeszcze wprawdzie odległy, ale skoro już się pojawił w temacie o wizytach u lekarza, to może warto napisać co i jak. :)

"Becikowe to jednorazowa zapomoga – 1000 zł, które otrzymuje matka, ojciec lub opiekun prawny z tytułu urodzenia dziecka (w przypadku np. bliźniąt rodzic na każde otrzymuje becikowe).

W roku 2014 nie ulegają zmianie zasady przyznawania becikowego. Zgodnie z Ustawą z dnia 12 października 2012 roku o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych będą mogły otrzymać je tylko rodziny, w których dochód w przeliczeniu na osoby nie przekracza kwoty 1922, zł miesięcznie.

Jakie dokumenty należy przygotować by otrzymać becikowe?
- wniosek o przyznanie becikowego –

- zaświadczenie lekarskie matki dziecka, że matka zgłosiła się do lekarza ginekologa nie później jak w 10 tygodniu ciąży i pozostawała pod opieką lekarską przez cały okres ciąży –

- oświadczenie, że drugi z rodziców nie otrzymał becikowego –

- oświadczenie członków rodziny o wysokości dochodów za rok poprzedzający rok złożenia wniosku (lub: dokument potwierdzający uzyskanie lub utratę dochodu, zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości składki zdrowotnej, zaświadczenie lub oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego – jeśli o wsparcie ubiega się osoba będąca właścicielem takiego gospodarstwa) –

- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka
- kopię dokumentu tożsamości osoby ubiegającej się o świadczenie
Najlepiej będzie jak przed przygotowaniem dokumentów zadzwonicie do odpowiedniej placówki (urząd dzielnicy, gminy itd) w miejscu zamieszkania i dopytajcie jakie dokumenty są wymagane. Z doświadczenia wiem, że co urząd to inne papiery trzeba składać ;)
I ostatnia rzecz: wniosek składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego – w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Wniosek złożony po terminie organ właściwy pozostawia bez rozpoznania.
UWAGA! Becikowego nie uwzględniamy w rozliczeniach PIT. Jest ono zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
"

Tekst skopiowany ze strony Becikowe 2014 – zasady, wnioski i wzory | Niejedno. Mamy Bliźniaki! - mama, dziecko, family & lifestyle
 
reklama
To może jak juz wybiegamy w przyszłość, ktoś rozumie ile jest tego urlopu płatnego po porodzie? 26 tygodni macierzyńskiego i co dalej z tym rodzicielskim?
 
z tego co podslyszalam w pracy jak kolezanka chciała skorzystać z tego urlopu to jej personalna mowila ze cos 80% wynagrodzenia jest płacone ale nie wiem czy caly ten okres czy tylko to jak się konczy macierzynski
 
z tego co wiem od razu po porodzie musisz się zdeklarować, czy będziesz korzystać jedynie z macierzyńskiego wtedy jest płatne 100% i trwa pół roku, jeśli po pół roku chcesz korzystać dalej z rodzicielskiego masz kolejne pół roku płatne 60%
a jeżeli zdecydujesz się od razu na jedno i drugie masz całość płatne 80%

ale to póki co niesprawdzone info jedynie od koleżanki.
 
z tego co wiem od razu po porodzie musisz się zdeklarować, czy będziesz korzystać jedynie z macierzyńskiego wtedy jest płatne 100% i trwa pół roku, jeśli po pół roku chcesz korzystać dalej z rodzicielskiego masz kolejne pół roku płatne 60%
a jeżeli zdecydujesz się od razu na jedno i drugie masz całość płatne 80%

ale to póki co niesprawdzone info jedynie od koleżanki.
polać jej, dobrze gada ;-)

dodatkowo wyczytałam, że z tego dodatkowego urlopu rodzicielskiego może korzystać zarówno ojciec jak i matka ;-) no i co fajne - można jednocześnie być na 1/2 lub 1/4 etatu u pracodawcy, który dał urlop rodzicielski :tak: tak gdzieś czytałam ;-) fajna opcja ;-)

a becikowe ... przychód netto czy brutto? bo ciężko znaleźć taką informację ;-)
 
hej MAMY :)
ja spodziewam się 2-ego dziecka w maju 2014 i już mam z tego powodu problemy. Macierzyńskiego nie dostanę, bo od 1,5roku czekam na miejsce w żłobku dla mojej obecnie 2letniej córki. W związku z tym, że nie mogę pracować, bo nie mam z kim zostawić mojej 2latki, po urodzeniu dzidzi nr2 nie wiem za co będziemy żyć. A druga sprawa to to, że zapisałam się do nowej przychodni dokładnie w piątek 25/10 będąc w 10tym tygodniu ciąży. Na wizytę kazano mi zapisywać się od środy. No więc się zapisalam na...kolejną środę, po czym lekarki nie było i wizytę przełożono na dzisiaj. Zatem poszłam będąc już w 12tygodniu ciąży i przypomniałam lekarce że zgodnie z przepisami powinnam do 10tygodnia ciąży być na wizycie żeby dostać później becikowe i co teraz, czy może mi pomóc czy coś, bo przecież byłam w przychodni w 10tygodniu, od razu jak tylko zrobiłam test. I wiecie co ...powiedziała żebym w przyszłym tygodniu poszla do innej przychodni, nakłamała że okres miałam miesiąc później niż faktycznie miałam i żebym nie mówiła kiedy doszlo do stosunku i że już wiem że jestem w ciąży i żebym broń boże nie mówiła, że już byłam u ginekologa, czyli dzisiaj u lekarki w przychodni. Chce mi się płakać, bo od ponad 2 lat walczę z biurokracją i juz myślałam że zgodnie z zapewnieniami Pań z rejestracji nie będę mieć problemów a tu guzik i znowu problemy.
 
rozumiem ze jesli chodzi o te 1922zl na osobe w rodzinie to jesli nie jestem w malzenstwie to rodziną jestem ja i moj syn?


jazeera - ale jak pojdzies do innej przychodni i naklamiesz z data OM to i tak chyba zrobia ci usg i wyjdzie ze ciaza starsza:eek:
 
Jazeera skąd jesteś? Może idź na wizytę prywatną. Wtedy takie zaświadczenie nie jest problemem... albo zrób tak jak Ci dokorka powiedziała. Idź do innej przychodni i powiedz, że okres miałaś miesiąc później i że masz nieregularne okresy. Faktycznie z USG może wyjść starsza ciąża, ale przecież w ciąży można mieć krwawienia i udać, że to mega wpadka. Kombinuj dziewczyno, bo niestety biurokracji nie przeskoczysz. Możesz wymyślić też inną pasującą historię, ale przez 2 tygodnie nie ma co tracić becikowego. Z resztą jak rozumiem nie masz różowej sytuacji finansowej, więc warto spróbować. Poza tym jest coś takiego jak dodatek z tytułu urodzenia dziecka (kryterium jest też pozostawanie pod opieką lekarską od 10 tygodnia ciąży) - u mnie w mieście to dodatkowe 1500 zł. Szkoda stracić, jeżeli spełniasz kryterium dochodowe, a pewnie spełniasz. Trzymaj się i powodzenia!
 
reklama
jazeera dokładnie, tak jak szatynka84 mówi, nie ma sensu rezygnować/odpuszczać becikowego przez dwa tygodnie, tym bardziej, że byłaś w przychodni w terminie.
Najłatwiejszym rozwiązaniem będzie właśnie wizyta prywatna, tylko wtedy jeżeli raz pójdziesz prywatnie to będziesz już raczej musiała tam prowadzić ciążę, a co za tym idzie ponosić dodatkowe koszty - pytanie czy Ci się to opłaci, bo każda wizyta 60-100zł ... No a becikowe - 1000zł... Spróbuj tak jak Ci ta doktorka kazała... Chociaż mogła pokazać odrobinę wyrozumiałości i sama tak wpisać...
Z resztą słyszałam, że kobiety w ciąży w ostatnim miesiącu ciąży zakładają własną DG, opłacają najwyższy ZUS (coś około 7-8tysięcy) i później przez całe macierzyńskie dostają niezłe pieniądze, ale jak to dokładnie jest to nie powiem - w razie czego proszę mnie poprawić.
Poza tym, nie wiem czy od tego roku nie wzięli się za kontrole takich mam, no ale może warto by było dokładniej poczytać i się podowiadywać :)

Szatynka84 - możesz coś więcej powiedzieć na temat dodatku z tytułu urodzenia dziecka? Pierwsze słyszę, a miło by było otrzymać dodatkową pomoc.

Pozdrawiam przyszłe mamusie.
 
Do góry