reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Czy można i jak zaplanować płec dziecka?? chłopiec/dziewczynka?:)

Aniu oczywiście,że tak! Dodam,że ta moja koleżanka z podstawówki, miała również monitoring usg. Ale właśnei nigdy nie wiadomo jak to jest z tymi plemnikami. Jej mąż jest kierowcą i wiadomo oni częściej płodzą córy, jak widać nawet w owulkę też, hihi. Trzeba by chyba poprzegrzewać mężowi klejnoty, hihi, -żart- gorzej jak wszystkie wyginą, wtedy już nic nie będzie.
A co do inseminacji jednym typem plemników, robią to ponoć w USA-trochę daleko i drogo zapewne.
 
reklama
Dziewczynki przeczytałam to pod jednym z wykresów i może to komus sie kiedyś przyda .....mnie głównie zainteresowało za pomoca czego można wiarygodnie okrerślic owulkę.

a tutaj super artykuł dla wszystkich zainteresowanych IUI
Jak zoptymalizowac szanse zaplodnienia przy iui ..- sztuczna inseminacja ze spermy malzonka – rezultaty i ograniczenia
Joëlle BELAISCH-ALLART, Jean Marc MAYENGA, Michelle PLACHOT
Od wielu dziesiatek lat sztuczne zaplodnienie jest proponowane parom w przypadkach nieplodnosci meskiej, zwiazanej z nieprawidlowymi parametrami sluzu oraz na niewyjasnionym tle – przy droznych jajowodach. Tymczasem rezultaty okazywaly sie czesto niesatysfakcjonujace, co doprowadzilo do pewnej dyskredytacji tej metody leczenia .
Paradoksalnie, wraz z rozwojem techik wspomagania rozrodczosci IUI zyskuje coraz wieksza popularnosc, dzieki zastosowaniu metod wspomagania owulacji oraz przygotowania spermy ( w ten sam sposob co do in vitro).
I – Fizjologiczne podstawy IUI
Badania nad zaplodnieniem in vitro pozwolilo na glebsze zrozumienie mechanizmow IUI.
Wiemy, ze ludzki owocyt utrzymuje swoja zdolnosc do zaplodnienienia przez conajmniej 16 godzin po stadium metafazy Tak wiec zaplodnienie jest mozliwe jesli pelnowartosciowe plemniki znajda sie w jajowodzie pomiedzy 0-16 godzin po wyzwoleniu, lub 37 do 53 godzin po indukcji pekniecia jajeczka, poniewaz, jak wiadomo , nastepuje ono 37 – 39 godzin po wyzwoleniu owulacji przez LH lub injekcje HCG.
IUI powinna zostac wiec wykonana w najbardziej stosownym momencie w stosunku do chwili wyzwolenia komorki jajowej. Wyznaczenie tego momentu ma znaczenie fundamentalne i jest mozliwe tylko i wylacznie dzieki wnikliwemu i precyzyjnemu monitoringowi owulacji – za pomoca oznaczen poziomu hormonów LH, USG, oraz iniekcji HCG.
Wykres temperatury nie nie jest metoda godna zaufania w wyznaczaniu momentu owulacji. (…)
Podobnie obserwacja sluzu szyjkowego, wielkosci pecherzyka (-ow) oraz oznaczenie E2 nie moze byc uznane za wiarygodny sygnal zblizajacej sie owulacji.
Tylko i wylacznie wzrost poziomu LH w surowicy jest wlasciwym wyznacznikiem rozpoczecia owulacji z dokladnoscia do kilku godzin. W parktyce jest mozliwe wywolanie owulacji poprzez injekcje HCG (..), co nalezy uczynic w momencie kiedy w rezultacie stymulacji uzyskane zostana ( najlepiej) 2 albo 3 dojrzale pecherzyki oraz wykonac IUI w czasie 36 -37 godzin od momentu podania HCG.
II – Teoria
1. Stymulacja owulacji
Bez wzgledu na wskazanie , zadna stymulacja nie powinna zostac rozpoczeta bez badania stanu droznosci jajowodow oraz jakosci spermy partnera .
a) Sposoby stymulacji owulacji
Nadzor stymulacji :.
- echografie USG
- poziom LH
- poziom E2 ( na pecherzyk)
Za wszelka cene nalezy uniknac dojrzania wielu pecherzykow poza stymulacja do zaplodnienia in vitro. Optymany rezultat stymulacji to 2- 3 dojrzale pecherzyki.
Bronte wykazal na podstawie 9000 cykli IUI, ze poza wiekiem kobiety nastepnym czynnikiem powodzenia IUI jest ilosc pecherzykow :
przy jednym pecherzyku 7,6 % ciaz,
z dwoma : 10,1 %,
z trzema – : 8,6 %
I z czterema : 14 %
(p < 0,001), ilosc ciaz mnogich nie zwieksza sie znacznie pomiedzy owulacja z 2 owocytow (16 %),
3 – (17,1 %) i 6 – (27 %).
Dickey i Mangianiello wykazali , ze stumulacja samym CLO daje gorsze wyniki od stymulacji w polaczeniu z hMG albo samym FSH.
Polaczenie CLO z FSH daje w wiekszosci takie same wyniki jak same HMG i FSH, ale pozwala na zaoszczedzenie kilku ampulek gonadotropin.
d) Wywolanie owulacji
L’hCG powinien zostac podany w momencie kiedy kilosc dojrzalych pecherzykow jest mniejsze rowne 3-4( na czynny jajowod) oraz kiedy stezenie E2 w surowicy nie przekracza 1200 – 1500 pg/ml, bez wyjatku.
(…) Powyzsze krytereria nie obowiazuja w przypadku jesli jeden z jajowodow jest niedrozny, przy wielokrotnych probach IUI, lub w przypadku syndromu PCO. (…)
W przeciwnym razie nie powinno sie podchodzic do IUI, ze wzgledu na wysokie ryzyko hiperstumulacji i ciazy mnogiej.
Mozna stosowac wielokrotne injekcje HCG, pod nadzorem USG, w celu wspomozenia pekniecia pecherzykow oraz suplementacji fazy lutealnej . (..) Nie polecane sa one jesli doszlo do owulacji a problemem jest tylko niedomoga fazy lutealnej. W tym przypadku zaleca sie suplementacje progesteronowa .
(..)
f) Ilosc cykli z IUI
Plosker wykazal, ze wiekszioszc ciaz nastepuje w przeciagu 3 pierwszych cykli IUI . Zaleca sie oganiczenie prob do 4- 6 IIU i do przystapienia do ICSI w razie niepowodzenia (…)
g) Czy nalezy przeprowadzac IUI na naturalnym cyklu ?
Wskazniki udanych IIU na naturalnym cyklu sa bardzo niewielkie, [Chafkin 3,4 % na cykl (10), Plosker 4 % na cykl (5), Hughes 6 % na cykl (9)].
(…)
2. Przygotowanie nasienia
Sperma powinna zostac oddana po 3 dniach abstynencji. W przypadku nieplodnosci meskiej umiarkowanej zalecane jest ponowne oddanie spermy po uplywie 1h w celu kumulacji ejakulatu.
4. Zalecenia
a) Nieplodnosc meska
Zwykle uzyskuje sie srednio satysfakcjonujace rezulataty w przypadku nieplodnosci meskiej (Dorangeon i Quéreux) zwykle 8,3 % na cykl.
W klinice AMP Sèvres wyznaczylismy dolna granice na 1.106 tys plemnikow ruchomych w spermie po przygotowaniu.
Ponizej tej wartosci rezultaty IUI sa slabe i nalezy przejsc bezposrednio do in vitro lub ICSI.
Podobnie teratospermia powyzej 80 % jest przeciwskazaniem do IUI.
b) Nieplodnosc o niewiadomym pochodzeniu
W wiekszosci przypadkow nieplodnosci o niewiadomym pochodzeniu polaczenie stymulacji i IUI jest bardziej wydajna niz sama stymulacja polaczana za naturalnym stosunkiem. (..)
 
A tu ciag dalszy bo nie chciało mi wejść.


c) Inne wskazania
Nieplodnosc sluzowa
Endometrioza ( przy droznych jajowodach)
Rezulaty uzyskane w AMP Sèvres ( Belaisch Allart)
Wszystkie pacjentki stymulowane byly CLO ( 100mg poczawszy od 2-6 dc) oraz FSH 75- 150 jednostek ( 6-8-10 dc) srednio 75 jednostek na pacjentke ponizej 30 r.z podczas pierwszej stymulacji, 150 jednostek powyzej 30 roku zycia i w nasteonych stymulacjach o ile w poprzedniej nie uzyskano wcale lub uzyskano pojedynczy pecherzyk.
Od 10 dc –monitoring USG i kontrola poziomu LH ..
Stymulacja uznawana byla za udana I podawano injekcje HCG w przypadku uzyskania conajmniej 1 pecherzyka pow 18 mm. Cykl IUI anulowano kiedy uzyskiwano powyzej 3 dojrzalych pecherzykow z droznych jajowodow.
Na 880 IUI – mielismy 143 ciaz klinicznych co daje procentowo 16,25 % Ciaze stwierdza sie na podstawie poziomu bHCG powyzej 1000 UI/l. Na 143 ciaze 115 bylo ewolucyjnych ( 80,4 ) (…)
Najlepsze wskazniki sa uzyskiwane przy nieplodnosci pochodzenia sluzowego (20,4 %) pw nastepnej kolejnosci lekkiej nieplodnosci meskiej (15,7 %), niewyjasnionej (14 %) et oraz endometriozy przy droznych jajowodach (14 %), w przypadku nieplodnosci mieszanej 11,7 %.
Ze wzgledu na sposob stymulacji najlepsze wyniki uzyskano u pacjentek, ktorym podano 1000 do 1500 jednostek FSH (13 do 20 ampulek FSH po 75 jednostek) – 21,3 % ciaz.
Pacjentki, ktorym podano ’hCG po 15 dc maja najwiekszy wskaznik ciaz (31 %), dotyczylo to glownie pacjentek z zespolem PCO, u ktorych dojrzewanie pecherzykow wymaga wiecej czasu. Jednoczesnie w tej grupie pacjentek zaobserwowano najwyzszy wspolczynnik poronien 36.4.
U pacjentek, ktorym podano HCG przed 10dc mialy najnizszy wskaznik ciaz 10.1%/
Najlepsze rezulaty co do ciaz ewolucyjnych( postepowychj) byly obserwowane w przypadkach, kiedy poziom E2 w dniu podania HCG pezekraczal 1500 pg/ml , nastepnie w grupie 1000-1500 pg/ml.
Paradoksalnie wspolczynnik ciaz mnogich nie byl wyraznie wyzszy ze wzgledu na poziom E2.
Ze wzgledu na ilosc pecherzykow – najlepsze rezultaty osiagane byly przy 3i wiecej pecherzykach (19,8 ) przy 3-4 – 18,8 % (..) 1pęcherzyk- 7%ciąż; 2 pecherzyki dawaly wyniki – 13.8 % ciaz .
Wspolczynnik ciaz blizniaczych wzrasta powyzej 3 i wiecej dojrzaych pecherzykow (19 % przy 3-4 i 20 % z wiecej niz czterema )
Paradoksalnie najwyzszy wskaznik ciaz trojaczych wystepuje przy poziomie E2 mniej niz 500 pg/ml oraz przy 2 pecherzykach, co udowadnia, ze nie jest mozlwe ich unikniecie.
Lacznie, w przeciagu 2,4 roku zaobserwowalismy 5 ciaz trojaczych na 880 iUi 0.6 i na 143 ciaze ( 3.5%)
(…)
W koncu najlepze rezulaty osiagano u kobiet ponizej 35 roku zycia (18,2%) (…)
Przy pierszym podejsciu 20 % szans , przy drugim 13,6 % , trzecim – 15,8 % oraz 13,7 % – przy 4-ty podejsciu. Podzial lekow do stymulacji
Decapeptyl, Clomid (clomifene), Pergotime (clomifene) stymuluja synteze GnRH
Fostimon, Gonal, Puregon symuluje naturalny FSH
Lutrelef symuluje naturalny LH
Menopur jest naturalnym FSH i LH
Orgalutran jest antagonista GnRH zapobiega przedczesnemu pikowi LH
Ovitrelle, Pregnyl, Gonadothropine Chorionique wyzwalaja pik LH
Przed przystapieniem do IUI
Przed przystapieniem do IUI zawsze powinien zostac wykonany spermogram i test migracji swim up i przetrwania W rzeczy samej na podstawie przeprowzadzocych zabiegow stwierdzilismy, ze ze wzgledu na ilosc uzytych do IUI ruchomych plemnikow wskaznik ciaz wynosi przy 1 mln – 20,3% , wspolczynnik ten spada do 6.3 % przy 500 tys plemnikow, a ponizej tego poziomu jest praktycznie zerowy. ( tylko jedna ciaza zostala uzyskana
(…) Podobnie teratospermia ( nieprawidlowa budowa) przekraczajaca 20 % plemnikow w ejakulacie jest bezwzglednym przeciwskazaniem do IUI.
(…) Podobnie ze wzgledu na wyniki spermogramu przed preparacja uzyskano :12.5 % ciaz przy 10 -20 mln/ ml plemnikow i 17.0 % przy 20 mln i wiecej na ml plemnikow.
(…) Ilosc plemnikow o najszybszym ruchu w ejakulacie przed przygotowaniem nie ma tak duzego znaczenia poniewaz po preparacji w Percoll albo Puresperm wyselekcjonowane zostaja plemniki o najlepszych walorach mobilnoscI.
(..) Na podstawie 880 przeprowadzonych IUI , w 35 przypadkach inseminacja odbyla sie przy mniej niz 1 mln uzytych plemnikow i uzyskalismy tylko 1 ciaze (2.9 %). W grupie od 1 do 10 mln – 15 à 18 % ciaz.
Ze wzgledu na dzien podania HCG
- ponizej 10 dc na 128 przypadkow 13 ciaz – 10.1% (w tym 9 ewolucyjnych)
- 10-11-12 dc na 599 przypadkow 98 ciaz – 16.4% ( w tym 83 ewolucyjnych)
- 13-14-15 dc na 118 przypadkow 21 ciaz – 17.8 % ( w tym 16 ewolucyjnych)
- 15 dc i pozniej na 35 przypadkow 11 ciaz – 31.4 % ( w tym 7 ewolucyjnych)
Ze wzgledu na poziom E2 w dniu podania HCG (pg/ml)
- ponizej 500 na 239 przypadkow 34 ciaz – 14,2 % (w tym 25 ciaz ewolucyjnych, 2 blizniacze,1 trojacza)
- 501-1000 mg/ml na 352 przypadkow 57 ciaz – 16.2% (w tym 45 ewolucyjnych, 10 blizniacze,2 trojacze)
- 1001-1500 mg na 212 przypadkow 35 ciaz – 16.5 % ( w tym 31 ewolucyjnych, 3 blizniacze i 0 trojaczych)
- pow 1500 mg na 77 przypadkow 17 ciaz – 22,1 % ( w tym 14 ewolucyjnych, 3 blizniacze i 2 trojacze)
Ze wzgledu na ilosc pecherzykow pow 15 mm w dniu podania HCG
- 1-2 pecherzyki na 507 przyp. 70 ciaz – 13.8 % (w tym 10% ciaz ewolucyjnych, 5.7% bliz, 4.3% troj)
- 3-4 pecherzyki na 293 przyp. 58 ciaz – 19.8 % (w tym 16.7 % ciaz ewolucyjnych, 19% bliz, 1 % troj)
- pow 4 pecherzyki na 80 przyp. 15 ciaz – 18.8 % (w tym 13.8% ciaz ewolucyjnych, 20 % bliz 6.7% troj)
Ze wzgledu na ilosc uzytych plemnikow – IUI
- ponizej 1 mln na 35 przypadkow 1 ciaz – 2.9 %
- 1 mln do 5 mln na 260 przypadkow 39 ciaz – 15 %
- 5 do 10 na 348 przypadkow 63 ciaz – 18.1 %
- 10 i wiecej mln na 237 przypadkow 40 ciaz – 16.9,1 %
 
wiecie co....tak to czytam i sobie myslę jaka ja jeszcze niedouczona jestem....

Aga mam do Ciebie pytanie i powiedz mi czy dobrze to sobie układam w głowie.

Poprzez wykrycie czynnika LH we krwi mamy moment peknięcia jajeczka, załóżmy ze to jest to 39 godzin. I teraz nim ono przejdzie do jajowodu mija 23 godziny i zostaje nam te 16 przez które ma ten plemnik szanse je dorwać? czy może on czeka tam te 39 godz i potem ma te 16 godz, w jajowodzie? Normalnie teraz zgłupiałam.
Powiedz mi czy to moje rozumowanie jest słuszne bo normalnie mam mętlik w głowie.
 
hej kochane dziewuszki,
Ja mam dzisiaj jeden z najgorszych dni ....:-(
W pracy miałam troche problemów , a potem monitoring...i tu już kompletny dól
Kolejny lekarz uznał ze to bardzo niebezpieczne ciąza z mięsniakiem wg niego o śr 7 cm, uważa że powinnam go usunąć ,
pęcherzyk ma dzisiaj 19,7 wiec jest przedojrzały a dalej w całości i to też źle ....dzisiaj znów posypało sie trochę zdań i tym razem nie wytrzymałam popłakałam się ....
Dłużej nie zwlekam ...na 19 idę do mojego lekarza bo tak naprawde tylko jemu ufam i mam ndzieje że usłysze od niego cos lepszego...tym czasem nawet mi sie nie marzy ciąża w tym cyklu i nawet chyba bym się o nia bardzo martwiła. Nie chcę zaszkodzic dzidzi , więc muszę to dzisiaj skonsultować.
jestem załamana ale mam nadzije że Bóg da mi się jeszcze cieszyć z narodzin kolejnego skarbeczka.

Pozdrawiam was mocno i dam znać dzisiaj jak wróce
 
hej kochane dziewuszki,
Ja mam dzisiaj jeden z najgorszych dni ....:-(
W pracy miałam troche problemów , a potem monitoring...i tu już kompletny dól
Kolejny lekarz uznał ze to bardzo niebezpieczne ciąza z mięsniakiem wg niego o śr 7 cm, uważa że powinnam go usunąć ,
pęcherzyk ma dzisiaj 19,7 wiec jest przedojrzały a dalej w całości i to też źle ....dzisiaj znów posypało sie trochę zdań i tym razem nie wytrzymałam popłakałam się ....
Dłużej nie zwlekam ...na 19 idę do mojego lekarza bo tak naprawde tylko jemu ufam i mam ndzieje że usłysze od niego cos lepszego...tym czasem nawet mi sie nie marzy ciąża w tym cyklu i nawet chyba bym się o nia bardzo martwiła. Nie chcę zaszkodzic dzidzi , więc muszę to dzisiaj skonsultować.
jestem załamana ale mam nadzije że Bóg da mi się jeszcze cieszyć z narodzin kolejnego skarbeczka.

Pozdrawiam was mocno i dam znać dzisiaj jak wróce

Anufifi
po pierwsze nie dołuj sie kochana. Widocznie tak musi być i dobrze że poszłaś na ten monitoring bo przynajmniej masz informacje, że z tym mięśniakiem może byc niewesoło i może faktycznie lepiej ciążę przesunąć żeby potem uniknąć tragedi, a po drugie wiemy że twój pęcherzyk rosnie sobie powoli, a co to znaczy że przedojrzały? A kiedy masz według tego lekarza mieć owulkę? Może jutro?

Idź do tego swojego lekarza i poradź się co robić, ale mimo Twojego rozgoryczenia ja nie lekceważyłabym słów tych dwóch poprzednich lekarzy.
Jestes jeszcze młoda ( zobacz w jakim wieku ja mam 2 i 3 dziecko) więc może lepiej usunąc to świństwo a potem na nowo zabrac sie za planowanie i myslę że wtedy nie będzie żadnych problemów tak jak ich nie było przy Twoich chłopcach.
Nic nie dzieje się bez przyczyny....widocznie tak miało być....głowa do góry...marzenia się spełniają...ja to wiem najlepiej. Trzymam za Ciebie kochana kciuki i daj znac co powiedział twoj gin.
 
Ostatnia edycja:
Moje drogie koleżanki! Wiadomo, że plemniki, które odpowiedzialne są za spłodzenie dziewczynki są bardziej żywotne niż te, z których powstają chłopcy, co jest zrozumiałe, bo gdyby zabrakło kobiet na świecie - przestalibyśmy się rozmnażać:-). Ogólnie rzecz biorąc - długość ich życia zależy od odczynu środowiska, a także od temperatury. W pochwie jest środowisko kwaśne i plemniki przeżyją tu bardzo krótko, ok.2h. Te, którym uda się zawędrować dalej - do szyjki macicy, gdzie środowisko jest zasadowe, będą żyć ok.48 godzin. Po przejściu macicy kolejne 24h, a w jajowodzie 48h. Dodajmy to sobie wszytko - wychodzi nam 5dni zycie plemnika. Biorąc poprawkę na to, co napisałam na początku, dla plemników Y ("chłopskich" :) ) odjęłabym ze dwa dni... czyli razem 72h
Anulka niewiem o co chodzi Ci z tym 39h moze to ja jakas niedokształcona jestem;-)
 
Ania... ale sie napracowalas:))))) poczytalam ale bede musiala jeszcze raz :-D;-)zeby wsiooo zakumac:zawstydzona/y::rofl2:
Anufifi.. Glowa do gory... jestes dzielna dziewczynka.. a jak pojdziesz do swojego gina.. to bedziesz spokojniejsza .. bo on Cie zna bardzo dobrze:tak: a Ania ma racje.. moze warto sie pozbyc tego i wtedy na spokojnie starac sie o dzidzie;-) w kazdym razie trzymam mocno kciuki i czekamy na relacje co u gina..:tak:
Pozdrowionka dla Wszystkich:)
 
reklama
Agnieszko dokładnie chodzi mi o ustosunkowanie sie do tego fragmentu tekstu:



Wiemy, ze ludzki owocyt utrzymuje swoja zdolnosc do zaplodnienienia przez conajmniej 16 godzin po stadium metafazy Tak wiec zaplodnienie jest mozliwe jesli pelnowartosciowe plemniki znajda sie w jajowodzie pomiedzy 0-16 godzin po wyzwoleniu, lub 37 do 53 godzin po indukcji pekniecia jajeczka, poniewaz, jak wiadomo , nastepuje ono 37 – 39 godzin po wyzwoleniu owulacji przez LH lub injekcje HCG.
IUI powinna zostac wiec wykonana w najbardziej stosownym momencie w stosunku do chwili wyzwolenia komorki jajowej. Wyznaczenie tego momentu ma znaczenie fundamentalne i jest mozliwe tylko i wylacznie dzieki wnikliwemu i precyzyjnemu monitoringowi owulacji – za pomoca oznaczen poziomu hormonów LH, USG, oraz iniekcji HCG.
Wykres temperatury nie nie jest metoda godna zaufania w wyznaczaniu momentu owulacji. (…)
Podobnie obserwacja sluzu szyjkowego, wielkosci pecherzyka (-ow) oraz oznaczenie E2 nie moze byc uznane za wiarygodny sygnal zblizajacej sie owulacji.
Tylko i wylacznie wzrost poziomu LH w surowicy jest wlasciwym wyznacznikiem rozpoczecia owulacji z dokladnoscia do kilku godzin. W parktyce jest mozliwe wywolanie owulacji poprzez injekcje HCG (..), co nalezy uczynic w momencie kiedy w rezultacie stymulacji uzyskane zostana ( najlepiej) 2 albo 3 dojrzale pecherzyki oraz wykonac IUI w czasie 36 -37 godzin od momentu podania HCG.
 
Do góry