reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Mierzenie cukru glukometrem w ciąży

hachette

Fanka BB :)
Dołączył(a)
8 Kwiecień 2020
Postów
7 378
Hej 🙋🏻‍♀️
potrzebuję wszelkich porad na temat samodzielnego mierzenia cukru w ciąży glukometrem.
Wytłumaczcie mi jak chłopu na granicy: jaki glukometr wybrać (nazwy mile widziane)? Ile czasu po posiłku należy mierzyć cukier? Na co zwrócić uwagę? Jaki wynik jest w normie a jaki powinien zaniepokoić? I wszystkie pozostałe rady jakie możecie tylko możecie mieć.

Moja historia jest taka, że przed ciążą zdiagnozowano u mnie IO, aktualnie jestem w ciąży na metforminie ale czuję, że coś może być na rzeczy, bo po posiłkach ścina mnie z nóg i nie mogę się dobudzić. Testu krzywej jeszcze nie robiłam, ale chciałabym z nim zaczekać możliwie jak najdłużej, gdyby cukry mierzone glukometrem wychodziły mi źle to wtedy zrobię obciążenie.
 
reklama
Idź do diabetologa, dostaniesz glukometr za darmo.

I nie rób żadnych badań na własną rękę. Niech tym zajmie się lekarz. Nie kombinuj za bardzo.
 
Idz na krew. Sprawdz, jaki masz wynik glukozy na czczo. Jesli bedzie podejrzany to wtedy zrob krzywa. Jesli cos bedzie nie tak to gin da ci skierowanie do poradni diabetologicznej i tam caly sprzet przysluguje ci za darmo.
Wiem, ze tez czasem w aptekach maja na darmo glukometry, tylko paski odplatne, ale to trzeba pytac.
Jesli chodzi o pomiar z palca to mierzysz na czczo, po przebudzeniu. Myjesz rece mydlem przed nakluciem. W ciazy wynik na czczo musi byc ponizej 90. Po posilkach cukier mierzy sie po 1h od rozpoczecia posilku i wynik nie moze byc wyzszy niz 140.
Pij duzo wody, duzo sie ruszaj, chodz na spacery. To pomaga w regulacji cukrow.
Jesli chodzi o diete cukrzycowa to juz na io powinnas ja miec chyba (ale nie jestem pewna). Jesli nie mialas to dobrze poczytac w necie, co wolno jesc, a czego nie. Stawia sie na nabial, warzywa, ciemne pieczywo, kasza gryczana i jeczmienna, chude mieso. Z owocami trzeba uwazac. Eliminacja weglowodanow prostych na rzecz weglowodanow zlozonych. Znajdziesz w w necie przykladowe posilki.
 
Idź do diabetologa, dostaniesz glukometr za darmo.

I nie rób żadnych badań na własną rękę. Niech tym zajmie się lekarz. Nie kombinuj za bardzo.
Żeby iść do diabetologa chyba muszę mieć jakieś wskazania? Na tę chwilę glukozę na czczo mam w normie, więc nie sądzę by lekarz dał mi skierowanie do diabetologa.
 
Żeby iść do diabetologa chyba muszę mieć jakieś wskazania? Na tę chwilę glukozę na czczo mam w normie, więc nie sądzę by lekarz dał mi skierowanie do diabetologa.

No na wlasna reke to mozesz kontrolowac sie glukometrem i robic glukoze z krwi. Test obciazenia w wiekszosci labo jest robiony ze skierowaniem.
Jesli cukry masz dobre to i dieta typowo cukrzycowa tez nie jest zalecana. Po prostu zdrowo sie odzywiaj, pij duzo wody i miej jakas aktywnosc fizyczna na miare mozliwosci w ciazy.
 
Hej 🙋🏻‍♀️
potrzebuję wszelkich porad na temat samodzielnego mierzenia cukru w ciąży glukometrem.
Wytłumaczcie mi jak chłopu na granicy: jaki glukometr wybrać (nazwy mile widziane)? Ile czasu po posiłku należy mierzyć cukier? Na co zwrócić uwagę? Jaki wynik jest w normie a jaki powinien zaniepokoić? I wszystkie pozostałe rady jakie możecie tylko możecie mieć.

Moja historia jest taka, że przed ciążą zdiagnozowano u mnie IO, aktualnie jestem w ciąży na metforminie ale czuję, że coś może być na rzeczy, bo po posiłkach ścina mnie z nóg i nie mogę się dobudzić. Testu krzywej jeszcze nie robiłam, ale chciałabym z nim zaczekać możliwie jak najdłużej, gdyby cukry mierzone glukometrem wychodziły mi źle to wtedy zrobię obciążenie.
Ja całą ciążę jestem na metforminie i udało się uniknąć insuliny dzięki temu.
Cukry mierzyłam na czczo codziennie plus godzinę po 3 głównych posiłkach. U mnie największym problemem były cukry na czczo wiec mocno skupiałam się na kolacji.

Co do badań to miałam krzywą jakoś w 8 tyg, wyszła mocno na granicy wiec mialam zwiększoną dawkę metforminy a kolejna krzywa w 26 tyg już wyszła super (u nas krzywa obejmuje tylko pomiar na czczo I po 1h obciążenia 50g glukozy)

Glukometr mam super bo brałam go na każde badanie do labo i wyniki mialam identyczne z palca jak i z żyły wiec polecam (tylko z tego co kojarzę są różne modele i te starsze są dziadowskie 😁)
 

Załączniki

  • Screenshot_20230420_124951_Chrome.jpg
    Screenshot_20230420_124951_Chrome.jpg
    204,5 KB · Wyświetleń: 84
Hej 🙋🏻‍♀️
potrzebuję wszelkich porad na temat samodzielnego mierzenia cukru w ciąży glukometrem.
Wytłumaczcie mi jak chłopu na granicy: jaki glukometr wybrać (nazwy mile widziane)? Ile czasu po posiłku należy mierzyć cukier? Na co zwrócić uwagę? Jaki wynik jest w normie a jaki powinien zaniepokoić? I wszystkie pozostałe rady jakie możecie tylko możecie mieć.

Moja historia jest taka, że przed ciążą zdiagnozowano u mnie IO, aktualnie jestem w ciąży na metforminie ale czuję, że coś może być na rzeczy, bo po posiłkach ścina mnie z nóg i nie mogę się dobudzić. Testu krzywej jeszcze nie robiłam, ale chciałabym z nim zaczekać możliwie jak najdłużej, gdyby cukry mierzone glukometrem wychodziły mi źle to wtedy zrobię obciążenie.
Ja też przed ciążą miałam IO. Brałam metę całą ciążę. Cukrzycy nie miałam, krzywa wyszła dobrze.
Glukometr dostaniesz w aptece jeśli kupisz paski. Mam accu chek instant i jest spoko.
Cukier mierz 1h po rozpoczęciu posiłku. Powiedz o wszystkim lekarzowi, jeśli uzna, że są wskazania do zrobienia krzywej wcześniej to nie ma co odwlekać badania w czasie bo coś ewidentnie jest nie tak.
Skup się mocno na komponowaniu posiłków i zwracaj uwagę po czym masz zjazd. Najlepiej jakbyś sobie to zapisywała bo nie sposób wszystko zapamiętać 🙂
 
@hachette A kto Ci wystawia receptę na metforminę?
Endokrynolog. Ona kazała mi ją odstawić po 12tyg, przy czym dwa ostatnie tygodnie brać co drugi dzień. Kilka dni później byłam na usg u ginekolożki która wystawiała mi recepty wcześniej, kiedy leczyłam się u niej na niepłodność (następnie przeszłam do kliniki i podeszłam do ivf). I ta ginekolog powiedziała, ze absolutnie nie ma sensu odstawiać po 12 tyg, odstawić po 10tc i dwa tygodnie później zrobić krzywą. Teraz czytam, ze wg najnowszych badań światowych w ogóle nie należy odstawiać metforminy w ciąży. Zgłupiałam już, dlatego chciałam kupić glukometr i mierzyć codziennie żeby sprawdzić co zrobić , bo każdy mówi mi coś innego… 😔
 
reklama
Hej 🙋🏻‍♀️
potrzebuję wszelkich porad na temat samodzielnego mierzenia cukru w ciąży glukometrem.
Wytłumaczcie mi jak chłopu na granicy: jaki glukometr wybrać (nazwy mile widziane)? Ile czasu po posiłku należy mierzyć cukier? Na co zwrócić uwagę? Jaki wynik jest w normie a jaki powinien zaniepokoić? I wszystkie pozostałe rady jakie możecie tylko możecie mieć.

Moja historia jest taka, że przed ciążą zdiagnozowano u mnie IO, aktualnie jestem w ciąży na metforminie ale czuję, że coś może być na rzeczy, bo po posiłkach ścina mnie z nóg i nie mogę się dobudzić. Testu krzywej jeszcze nie robiłam, ale chciałabym z nim zaczekać możliwie jak najdłużej, gdyby cukry mierzone glukometrem wychodziły mi źle to wtedy zrobię obciążenie.
Ja aktualnie korzystam z takiego glukometru i jest moim zdaniem ok.
Ja miałam zalecenia od diabetologa żeby mierzyć na czczo, godzinę po posiłku i 2h po przez tydzień- jeśli któryś pomiar zazwyczaj jest zły to później mierzyłam tylko ten który był zły. U mnie to jest na czczo i 2h po posiłku.
 
Do góry