reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Posiłki dla niejadka

A próbowałaś awokado podać? Jest kaloryczne i jak dobrze zblendujesz to bez grudek będzie. Może awokado z żółtkiem jajka na twardo ?
Mam w planie w na jutro krem z awokado z bananem :)
A z plackami sobie radzi? Do nich możesz nawrzucac mnóstwo kalorii :) dobre i na śniadanie i na kolację.

A co do grudek, mój syn wielkie chuchro od małego, mleka zaczął bardzo mało jeść w 7 mż, a, że niedowaga to musiał nadrabiać kalorie z jedzenia, nie bawiłam się w grudki i blw, bo on tego nie akceptował. Najważniejsze było, żeby jadł i przybierał na na wadze. Później sam zaczął jeść kawałki, więc nic złego z papek nie wyszło;)
Z omletem takim biszkoptowym dał radę, więc placki powinny siąść, będziemy testowac, ale to kilka gryzów, a nie posiłek.

No maly papki zjada, ale też ile można. Nie chce mu robic trzeciego posilku z papek.
A próbowałaś kaszki helpa? Moja córka tych kaszek sklepowych typu Bobovita itp też nie chciała. Ogólnie nie lubi mleka. Ma 18 mc, mc temu odstawiłam pierś ale te kaszki helpa uwielbia . Robię na wodzie i dodaje jej tubkę owocową
Wlasnie helpę mu daję, probowalismy juz 3 różne kasze i nic. Dodaję mu różdzkę smaku, zrobilam kaszke smakową, nic.
 
reklama
Jajecznica? Niby to też papka, ale już coś innego. Ja dodawałam w sezonie świeże pomidory, ale teraz są niesmaczne to lepiej z puszki.

U nas w jedzeniu pomagały przyprawy i zioła, np. Koperek, bazylia, słodka papryka itp. jednak to wzbogaca smak.

A i z kaszel u nas najpiej szła... Zwykła manna.
 
Jeśli radzi sobie z omletem, to polecam też muffinki do łapki. Szpinakowo-bananowe, marchewkowo-pomarańczowe, owsiane z mango, można kombinować.
 
Może spróbuj zachęcić go do jedzenia poprzez zabawę np. Podaj mu placuszki, czy jajko sadzone, w śmiesznym kształcie np. głowy misia, w sklepach dostępne są różne foremki, również i do jajek, wklejam przykładowe zdjęcia
 

Załączniki

  • Screenshot_2023-12-30-16-56-14-02_df80084b9b2d1b20a1d541035bc91336.jpg
    Screenshot_2023-12-30-16-56-14-02_df80084b9b2d1b20a1d541035bc91336.jpg
    99,3 KB · Wyświetleń: 29
  • Screenshot_2023-12-30-16-30-35-34_df80084b9b2d1b20a1d541035bc91336.jpg
    Screenshot_2023-12-30-16-30-35-34_df80084b9b2d1b20a1d541035bc91336.jpg
    131,5 KB · Wyświetleń: 32
To nie jest przepis, ale u nas jak były problemy z grudkami, to logopeda zaleciła dawać ekspandowany amarantus.
To " Grudkowate", ale za chwilkę się rozpuszcza w buzi i w ten sposób można próbować odwrażliwic buzię.
 
Ze śniadaniowych rzeczy to polecam:
  • awokado z bananem i opcjonalnie kakao
  • pudding chia (może być na napoju roślinnym) + zblendowane owoce - to już trochę grudki, no ale może przejdzie
  • wszelkie placuszki, np. bananowe, z buraka, omleciki
  • koktajle owocowe na jogurcie (może być kokosowy lub inny wegański
  • krem z ciecierzycy na słodko
Z obiadowych to wszelkie zupy krem, np. z brokuła, cukinii, burak + por i do tego w ramach oswajania możesz próbować dodać np. kuskus czy soczewicę.

Nie chcę Cię wprowadzić w błąd, ale jeśli jest aż taki problem z różną konsystencją i częste wymioty, to dobrze byłoby to skonsultować, szczególnie, że Twój synek to wcześniak.
 
Ze śniadaniowych rzeczy to polecam:
  • awokado z bananem i opcjonalnie kakao
  • pudding chia (może być na napoju roślinnym) + zblendowane owoce - to już trochę grudki, no ale może przejdzie
  • wszelkie placuszki, np. bananowe, z buraka, omleciki
  • koktajle owocowe na jogurcie (może być kokosowy lub inny wegański
  • krem z ciecierzycy na słodko
Z obiadowych to wszelkie zupy krem, np. z brokuła, cukinii, burak + por i do tego w ramach oswajania możesz próbować dodać np. kuskus czy soczewicę.

Nie chcę Cię wprowadzić w błąd, ale jeśli jest aż taki problem z różną konsystencją i częste wymioty, to dobrze byłoby to skonsultować, szczególnie, że Twój synek to wcześniak.
Konsultowaliśmy, ale nasza neurologopeda powiedziala, że jak nie będzie się poprawiać to laryngolog i diagnostyka, czego wolałabym uniknąć, bo to kolejne stresy, dlatego probuję i próbuję jakoś sama mu te granice przesuwać. I widzę efekty, tylko powoli, strasznie powoli.

Jak robi się taki krem z ciecierzycy?:)
 
reklama
U nas na początku rozszerzania diety hitem śniadaniowym był jogurt do którego dawałam łyżkę masła orzechowego, trochę rozgniecionego banana i odrobiną ekspandowanego amarantusa. Jeśli Twój nie toleruje grudek to amarantusa pomiń, a jogurt chyba można kupić jakiś w wersji bez mleka krowiego.
Awokado w każdej postaci. Może być gładkie a jest bardzo kaloryczne. Ja robiłam ciapke z awokado z oliwą z oliwek i proponowałam do tego pomidora w drobnej kostce.
Domowy hummus- w podstawowej wersji ugotowana ciecierzyca, tahini, kumin, sok z cytryny a wszystko dobrze zblendowane.
A może mozarella z oliwą z oliwek? Jest mięciutka i w buzi łatwo będzie dziecku rozgnieść. Ma trochę soli, ale ja czasem dawałam dla urozmaicenia.
Albo może ugotuj budyń jaglany z mlekiem kokosowym?
Z owocami kombinuj, bo trafiłaś na słaby czas i świeżych owoców jest niewiele. My obecnie często korzystamy z mrożonych wiśni, truskawek. Nie bój się cytrusów. Kiwi, pomarańcze, mandarynki. A może ananas mu podejdzie?

Edit: mozarella przecież jednak odpada bo białko mleka krowiego
 
Do góry