reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przedłużenie umowy do dnia porodu i co dalej ?

G

gość _199

Gość
Cześć dziewczyny. Potrzebuję porady od osoby, która jest zorientowana w temacie zasiłku macierzyńskiego po rozwiązaniu umowy.
Umowę miałam do końca października, ale została przedłużona do stycznia, bo wtedy mam termin porodu. Jak mam zawiadomić pracodawcę o narodzinach dziecka? Nie mamy dobrych relacji, więc zastanawiam się, czy mam wysłać na adres firmy odpis aktu urodzenia, czy jakieś inne pismo, bo zwykły telefon nie wystarczy, muszę to wszystko ogarnąć formalnie. Ile mam na to czasu ?
Jeżeli już pracodawca wie o tym, że dziecko się urodziło, to co dalej ? Jakie dokumenty są potrzebne, aby w Zusie złożyć ten wniosek ? Chcę być na zasiłku przez cały rok i mieć wypłacane po 80%.
Ile czasu pracodawca ma na wysłanie mi świadectwa pracy, od dnia porodu ?
 
reklama
Rozwiązanie
G
U mnie było podobnie umowa przedłużona do dnia porodu. Wysłałam na email zdjęcie aktu urodzenia dziecka wraz z napisanym wnioskiem o urlop macierzyński i rodzicielski płatny 80% przez 52 tyg czyli rok. Jeśli ojciec dziecka nie bd korzystał z urlopu musisz to również napisać ( jego pesel i podpis też musi być ). Pracodawca wysyła Zap3 do zusu. Musiałam iść do nich z aktem i wnioskiem przez to że wysyłane było mailem do pracodawcy . Czekałam ok 2 miesiące i napisałam pismo o przyspieszenie mojej sprawy . W dniu napisania pisma decyzja tego samego dnia
Dzięki, ale postanowiłam, że sama sobie to wszystko poskładam, tylko dostanę od pracodawcy niezbędne dokumenty jak świadectwo pracy i Z3.
Masz 21 na poinformowanie pracodawcy o narodzinach.Wysylasz akt urodzenia oraz takie piswmko o udzielenie urlopu macierzynskiego. Wpisuje siw tam od kiedy do kiedy ma byc macierzyński.znajdziesz to na necie do wydrukowania..jezeli na tym druku nie ma wzmianki to nalezy dopisac ze ojciec dziecka nie bedzie korzystal z urlopu.Ja tez mam slaby kontakt z pracodawca..wyslalam poczta.pracodawca ma bodajze 30dni na wyslanie dokumenow to zus.Moj pracodawca nie zrobil tego wiec sama wyslalam do zus akt urodzenia oraz prosbe o udzielenie urlopu macierzyńskiego
 
Masz 21 na poinformowanie pracodawcy o narodzinach.Wysylasz akt urodzenia oraz takie piswmko o udzielenie urlopu macierzynskiego. Wpisuje siw tam od kiedy do kiedy ma byc macierzyński.znajdziesz to na necie do wydrukowania..jezeli na tym druku nie ma wzmianki to nalezy dopisac ze ojciec dziecka nie bedzie korzystal z urlopu.Ja tez mam slaby kontakt z pracodawca..wyslalam poczta.pracodawca ma bodajze 30dni na wyslanie dokumenow to zus.Moj pracodawca nie zrobil tego wiec sama wyslalam do zus akt urodzenia oraz prosbe o udzielenie urlopu macierzyńskiego
no ja właśnie sama chce to wszystko załatwić, bo moja szefowa na pewno tego nie wyśle, nic nas już nie będzie łączyło po porodzie i z tego co czytałam nie musi nic do zusu składać, a ja wtedy mam ten wniosek razem ze świadectwem pracy w zusie złożyć.
Czyli wystarczy, że wyśle jej akt urodzenia, a ona musi mi wysłać świadectwo w ciągu 30 dni ?
 
Tylko do dnia porodu i potem sama muszę ZUS załatwić, tylko chce wiedzieć co dostarczyć pracodawcy żeby mi wydał świadectwo i żebym sobie mogła wniosek wraz z aktem urodzenia i świadectwem pracy do zusu dała.
Już wiem, że pracodawca ma 7 dni na to żeby wysłać mi świadectwo pracy.
 
Przepraszam, że tutaj zadam to pytanie, ale nie chce tworzyć niepotrzebnie nowego wątku. Mam umowę na czas nieokreślony i nie chciałabym już kontynuować pracy w tej firmie po urlopie macierzyńskim. Czy w takiej sytuacji muszę złożyć wypowiedzenie? Jeśli tak, to kiedy mam to zrobić, bo okres wypowiedzenia będzie wynosił 3 miesiące, więc 3 miesiące przed końcem urlopu mogę złożyć? Rozważam też rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.
 
Czy ktoś mógłby mi pomóc, bo nie mam od kogo zasięgnąć takiej porady, a styczeń tuż, tuż.
Do pracodawcy najlepiej od razu jak będziesz miała akt. Przed porodem przejdź się do ZUS i zapytaj dokładnie. Myślę że pomogą. Ja w pierwszej ciąży miałam podobnie. Umowa na zastępstwo skończyła mi się tydzień przed porodem. 🤦 Nic już nie wskórałam, bo miałam podobne stosunki jak Ty z pracodawcą. Musiałam do ZUS dostarczyć świadectwo, akt urodzenia i kilka załączników. Miałam je właśnie już przed porodem wypełniłam tylko daty i złożyłam od razu po wyjściu ze szpitala.
 
reklama
Do pracodawcy najlepiej od razu jak będziesz miała akt. Przed porodem przejdź się do ZUS i zapytaj dokładnie. Myślę że pomogą. Ja w pierwszej ciąży miałam podobnie. Umowa na zastępstwo skończyła mi się tydzień przed porodem. 🤦 Nic już nie wskórałam, bo miałam podobne stosunki jak Ty z pracodawcą. Musiałam do ZUS dostarczyć świadectwo, akt urodzenia i kilka załączników. Miałam je właśnie już przed porodem wypełniłam tylko daty i złożyłam od razu po wyjściu ze szpitala.
Ja się zastanawiam jak poinformować pracodawcę o narodzinach, skoro nie obiera moich tel. 🤣
 
reklama
Do góry