reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przedłużenie umowy do dnia porodu i co dalej ?

G

gość _199

Gość
Cześć dziewczyny. Potrzebuję porady od osoby, która jest zorientowana w temacie zasiłku macierzyńskiego po rozwiązaniu umowy.
Umowę miałam do końca października, ale została przedłużona do stycznia, bo wtedy mam termin porodu. Jak mam zawiadomić pracodawcę o narodzinach dziecka? Nie mamy dobrych relacji, więc zastanawiam się, czy mam wysłać na adres firmy odpis aktu urodzenia, czy jakieś inne pismo, bo zwykły telefon nie wystarczy, muszę to wszystko ogarnąć formalnie. Ile mam na to czasu ?
Jeżeli już pracodawca wie o tym, że dziecko się urodziło, to co dalej ? Jakie dokumenty są potrzebne, aby w Zusie złożyć ten wniosek ? Chcę być na zasiłku przez cały rok i mieć wypłacane po 80%.
Ile czasu pracodawca ma na wysłanie mi świadectwa pracy, od dnia porodu ?
 
reklama
Rozwiązanie
G
U mnie było podobnie umowa przedłużona do dnia porodu. Wysłałam na email zdjęcie aktu urodzenia dziecka wraz z napisanym wnioskiem o urlop macierzyński i rodzicielski płatny 80% przez 52 tyg czyli rok. Jeśli ojciec dziecka nie bd korzystał z urlopu musisz to również napisać ( jego pesel i podpis też musi być ). Pracodawca wysyła Zap3 do zusu. Musiałam iść do nich z aktem i wnioskiem przez to że wysyłane było mailem do pracodawcy . Czekałam ok 2 miesiące i napisałam pismo o przyspieszenie mojej sprawy . W dniu napisania pisma decyzja tego samego dnia
Dzięki, ale postanowiłam, że sama sobie to wszystko poskładam, tylko dostanę od pracodawcy niezbędne dokumenty jak świadectwo pracy i Z3.
Czy ktoś mógłby mi pomóc, bo nie mam od kogo zasięgnąć takiej porady, a styczeń tuż, tuż.
Byłam w Zusie i tam kazali mi złożyć dokumenty do pracodawcy i on ma obowiązek przekazać dokumenty do nich ma na to ileś dni pytałam czy mogę zrobić to osobiście to pani z ZUSu stwierdziła że wyłącznie przez pracodawcę?
Do pracodawcy najlepiej od razu jak będziesz miała akt. Przed porodem przejdź się do ZUS i zapytaj dokładnie. Myślę że pomogą. Ja w pierwszej ciąży miałam podobnie. Umowa na zastępstwo skończyła mi się tydzień przed porodem. 🤦 Nic już nie wskórałam, bo miałam podobne stosunki jak Ty z pracodawcą. Musiałam do ZUS dostarczyć świadectwo, akt urodzenia i kilka załączników. Miałam je właśnie już przed porodem wypełniłam tylko daty i złożyłam od razu po wyjściu ze szpitala.
I dostałaś zasiłek macuerzyński bo u mnie też zawiła sytuacja I jeżeli urodzę później to niestety ale przysługuje mi wyłącznie kosiniakowe z mopsu
 
reklama
Byłam w Zusie i tam kazali mi złożyć dokumenty do pracodawcy i on ma obowiązek przekazać dokumenty do nich ma na to ileś dni pytałam czy mogę zrobić to osobiście to pani z ZUSu stwierdziła że wyłącznie przez pracodawcę?

I dostałaś zasiłek macuerzyński bo u mnie też zawiła sytuacja I jeżeli urodzę później to niestety ale przysługuje mi wyłącznie kosiniakowe z mopsu
pracodawca mi tego nie ogarnie, bo nie będę już jego pracownikiem po porodzie, więc go ten temat nie interesuje.
 
@ness. To napisz pismo wzywające pracodawcę do wystawienia druku Z-3 i w przypadku nie wystawienia postrasz zgłoszeniem sprawy do PIP i ZUS oraz Kodeksem Karnym. Jak to nie poskutkuje, to pozostaje droga sądowa. Poniżej podstawy prawne (ustawa o systemie ubezpieczeń społocznych i Kodeks Karny, na które możesz się powołać).

USTAWA o systemie ubezpieczeń społecznych
Art. 98.
1. Kto, jako płatnik składek albo osoba obowiązana do działania w imieniu płatnika:
1) (utracił moc)
1a) nie dopełnia obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w przewidzianym przepisami terminie,
2) nie zgłasza wymaganych ustawą danych lub zgłasza nieprawdziwe dane albo udziela w tych sprawach nieprawdziwych wyjaśnień lub odmawia ich udzielenia,
3) udaremnia lub utrudnia przeprowadzenie kontroli,
4) nie dopełnia obowiązku wypłacania świadczeń z ubezpieczeń społecznych i zasiłków finansowanych z budżetu państwa albo wypłaca je nienależnie,
5) nie prowadzi dokumentacji związanej z obliczaniem składek oraz z wypłatą świadczeń z ubezpieczeń społecznych,
6) nie dopełnia obowiązku przesyłania deklaracji rozliczeniowych oraz imiennych raportów miesięcznych w przewidzianym terminie,
6a) (uchylony)
7) nie dopełnia obowiązku przekazywania dokumentów związanych z ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym w formie określonej w art. 47a obowiązek przekazywania dokumentów niezbędnych do prowadzenia kont płatników składek ust. 1 i 2,
podlega karze grzywny do 5.000 złotych.

Kodeks karny:
Art. 218. § 1. Kto, wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Art. 219. Kto narusza przepisy prawa o ubezpieczeniach społecznych, nie zgłaszając, nawet za zgodą zainteresowanego, wymaganych danych albo zgłaszając nieprawdziwe dane mające wpływ na prawo do świadczeń albo ich wysokość,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
 
Może nie warto z góry zakładać, że pracodawca nie dopełni obowiązków. Napisz podanie o udzielenie urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze(20tyg przy jednym dziecku) i bezpośrednio po urlopie macierzyńskim udzielenie urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze (32 tyg), to będziesz miała rok (52 tyg) zasiłku macierzyńskiego, trzeba dołączyć akt urodzenia dziecka. W dużej firmie pracujesz? Może zadzwoń do kadrowej porozmawiaj. Dokumenty składasz do pracodawcy, a pracodawca przesyła je wraz z zaswiadczeniem Z3 do zusu i zus przejmuje wypłatę po rozwiązaniu umowy, a Tobie świadectwo w ciągu 7 dni. MałaBi masz umowę na zastępstwo? zastępstwo nie przedłuży się do dnia porodu, a jesli czas określony to będzie przedlużona do dnia porodu. Zdrówka Wam życzę i wspaniałych dzieci :-)
 
Byłam w Zusie i tam kazali mi złożyć dokumenty do pracodawcy i on ma obowiązek przekazać dokumenty do nich ma na to ileś dni pytałam czy mogę zrobić to osobiście to pani z ZUSu stwierdziła że wyłącznie przez pracodawcę?

I dostałaś zasiłek macuerzyński bo u mnie też zawiła sytuacja I jeżeli urodzę później to niestety ale przysługuje mi wyłącznie kosiniakowe z mopsu
Wówczas nie było kosniakowego. zasiłku nie dostałam....
 
Ostatnia edycja:
U mnie było podobnie umowa przedłużona do dnia porodu. Wysłałam na email zdjęcie aktu urodzenia dziecka wraz z napisanym wnioskiem o urlop macierzyński i rodzicielski płatny 80% przez 52 tyg czyli rok. Jeśli ojciec dziecka nie bd korzystał z urlopu musisz to również napisać ( jego pesel i podpis też musi być ). Pracodawca wysyła Zap3 do zusu. Musiałam iść do nich z aktem i wnioskiem przez to że wysyłane było mailem do pracodawcy . Czekałam ok 2 miesiące i napisałam pismo o przyspieszenie mojej sprawy . W dniu napisania pisma decyzja tego samego dnia
Dzięki, ale postanowiłam, że sama sobie to wszystko poskładam, tylko dostanę od pracodawcy niezbędne dokumenty jak świadectwo pracy i Z3.
 
Rozwiązanie
Do góry