reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przedłużenie umowy do dnia porodu i co dalej ?

G

gość _199

Gość
Cześć dziewczyny. Potrzebuję porady od osoby, która jest zorientowana w temacie zasiłku macierzyńskiego po rozwiązaniu umowy.
Umowę miałam do końca października, ale została przedłużona do stycznia, bo wtedy mam termin porodu. Jak mam zawiadomić pracodawcę o narodzinach dziecka? Nie mamy dobrych relacji, więc zastanawiam się, czy mam wysłać na adres firmy odpis aktu urodzenia, czy jakieś inne pismo, bo zwykły telefon nie wystarczy, muszę to wszystko ogarnąć formalnie. Ile mam na to czasu ?
Jeżeli już pracodawca wie o tym, że dziecko się urodziło, to co dalej ? Jakie dokumenty są potrzebne, aby w Zusie złożyć ten wniosek ? Chcę być na zasiłku przez cały rok i mieć wypłacane po 80%.
Ile czasu pracodawca ma na wysłanie mi świadectwa pracy, od dnia porodu ?
 
reklama
Rozwiązanie
G
U mnie było podobnie umowa przedłużona do dnia porodu. Wysłałam na email zdjęcie aktu urodzenia dziecka wraz z napisanym wnioskiem o urlop macierzyński i rodzicielski płatny 80% przez 52 tyg czyli rok. Jeśli ojciec dziecka nie bd korzystał z urlopu musisz to również napisać ( jego pesel i podpis też musi być ). Pracodawca wysyła Zap3 do zusu. Musiałam iść do nich z aktem i wnioskiem przez to że wysyłane było mailem do pracodawcy . Czekałam ok 2 miesiące i napisałam pismo o przyspieszenie mojej sprawy . W dniu napisania pisma decyzja tego samego dnia
Dzięki, ale postanowiłam, że sama sobie to wszystko poskładam, tylko dostanę od pracodawcy niezbędne dokumenty jak świadectwo pracy i Z3.
Przepraszam, że tutaj zadam to pytanie, ale nie chce tworzyć niepotrzebnie nowego wątku. Mam umowę na czas nieokreślony i nie chciałabym już kontynuować pracy w tej firmie po urlopie macierzyńskim. Czy w takiej sytuacji muszę złożyć wypowiedzenie? Jeśli tak, to kiedy mam to zrobić, bo okres wypowiedzenia będzie wynosił 3 miesiące, więc 3 miesiące przed końcem urlopu mogę złożyć? Rozważam też rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.
Możesz złożyć w trakcie trwania urlopu wypowiedzenie i termin ci biegnie. Chyba że masz tyle urlopu by złożyć pierwszego dnia po urlopie.
 
reklama
Możesz złożyć w trakcie trwania urlopu wypowiedzenie i termin ci biegnie. Chyba że masz tyle urlopu by złożyć pierwszego dnia po urlopie.
Mam w tym roku do wykorzystania 20 dni urlopu za który pracodawca chce mi wypłacić pieniądze, ale rozumiem, że na macierzyńskim też mnoży się nowy urlop i będę musiała go wykorzystać po macierzyńskim, lub dostać pieniądze od pracodawcy?
 
Mi prawnik polecił wysłać listem poleconym z zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
Może też tak zrób? Zwrotka jak do Ciebie dotrze, to ma od tej daty 7 dni pracodawca.
Tak zrobiez, tylko boje się czy się wyrobie aby dostarczyć wszystko do zusu. Długo się czeka na akt urodzenia ?
Bo mam chyba 21 dni na złożenie do zusu o urlop, a ile będę czekała na akt urodzenia, potem na to świadectwo ;/
Rozumiem że urlop będę miała liczony od dnia porodu nawet jeżeli dokumenty później dostarczę ?
 
Tak zrobiez, tylko boje się czy się wyrobie aby dostarczyć wszystko do zusu. Długo się czeka na akt urodzenia ?
Bo mam chyba 21 dni na złożenie do zusu o urlop, a ile będę czekała na akt urodzenia, potem na to świadectwo ;/
Rozumiem że urlop będę miała liczony od dnia porodu nawet jeżeli dokumenty później dostarczę ?
U nas akt urodzenia dawali od ręki, jak Mąż poszedł zarejestrowac dziecko. Nie wiem jak teraz w dobie koronawirusa. Bo ja rodziłam w lipcu 2019.

Tak, urlop będzie Ci się liczył od dnia porodu.
Z Zus-u do mnie zadzwonili od razu po wyjściu ze szpitala, bo wiadomo wygasa ubezpieczenie. Ja w tym momencie wskoczyłam już do Meza, jednak kobieta dzownila i kazała dostarczyć akt urodzenia jak najprędzej.
Spróbuj jutro zadzwonić na infolinię ZUS, pół dnia będziesz czekać, ale finalnie dość fajnie udzielają informacji. Albo jak masz profil zaufany, napisz meila z opisem swoje historii, to odpiszą. ;)
 
U nas akt urodzenia dawali od ręki, jak Mąż poszedł zarejestrowac dziecko. Nie wiem jak teraz w dobie koronawirusa. Bo ja rodziłam w lipcu 2019.

Tak, urlop będzie Ci się liczył od dnia porodu.
Z Zus-u do mnie zadzwonili od razu po wyjściu ze szpitala, bo wiadomo wygasa ubezpieczenie. Ja w tym momencie wskoczyłam już do Meza, jednak kobieta dzownila i kazała dostarczyć akt urodzenia jak najprędzej.
Spróbuj jutro zadzwonić na infolinię ZUS, pół dnia będziesz czekać, ale finalnie dość fajnie udzielają informacji. Albo jak masz profil zaufany, napisz meila z opisem swoje historii, to odpiszą. ;)
ja akurat jestem ubezpieczona przez rentę i szkołę, więc nie będę wyrejestrowana z ubezpieczenia, ale zadzwonię tam i dowiem się co i jak. Dzięki za informacje !
 
Kobieta z mocy prawa ma prawo do świadczeń medycznych przez 6 tygodni po porodzie...
A potem jeśli pobiera zasiłek macierzyński, to na tej podstawie też jej przysługuje prawo do świadczeń.
Także @k.karolina pani z ZUS wprowadziła Cię w błąd albo nie do końca zrozumiałaś co powiedziała.

Po akt urodzenia trzeba się zgłosić do 10 dni po porodzie. Jeśli jesteście małżeństwem, to wystarczy 1 osoba (ale dowody osobiste obojga rodziców). Akt urodzenia jest podstawą do wypłacania zasiłku macierzyńskiego i należy go dołączyć do wniosku o urlop/zasiłek macierzyński.

Niestety w kwestii samodzielnego załatwiania zasiłku nie pomogę, gdyż ja zazwyczaj występowałam jako pracodawca o wypłatę świadczeń dla pracownic...
 
reklama
Kobieta z mocy prawa ma prawo do świadczeń medycznych przez 6 tygodni po porodzie...
A potem jeśli pobiera zasiłek macierzyński, to na tej podstawie też jej przysługuje prawo do świadczeń.
Także @k.karolina pani z ZUS wprowadziła Cię w błąd albo nie do końca zrozumiałaś co powiedziała.

Po akt urodzenia trzeba się zgłosić do 10 dni po porodzie. Jeśli jesteście małżeństwem, to wystarczy 1 osoba (ale dowody osobiste obojga rodziców). Akt urodzenia jest podstawą do wypłacania zasiłku macierzyńskiego i należy go dołączyć do wniosku o urlop/zasiłek macierzyński.

Niestety w kwestii samodzielnego załatwiania zasiłku nie pomogę, gdyż ja zazwyczaj występowałam jako pracodawca o wypłatę świadczeń dla pracownic...
Tak dokładnie wiem, jednak zadzwoniła że wygasa ubezpieczenie. 👍
 
Do góry