reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przepisy kulinarne

reklama
Pomysł na domowy przetworek idealny do herbaty. Cytryna, imbir zalane miodem, w lodówce może stać ok 2 tygodni, trzeba obserwować ;)
 

Załączniki

  • 1380735733595.jpg
    1380735733595.jpg
    22,2 KB · Wyświetleń: 166
Ciasto brzoskwiniowe z kiślem

składniki na ciasto:
szklanka mąki
szklanka cukru
5 jajek
łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli

Składniki na wierzch:
4 kiśle brzoskwiniowe
brzoskwinie z puszki (mogą być tez świeże)
szklanka wiórków kokosowych.

Poncz:
mocna posłodzona herbata

Ciasto:
Białka ubijamy ze szczyptą soli. Zaś zółtka ubijamy z cukier i cukerm waniliowym. Mąke mieszamy z proszkiem do pieczenia. Mąkę i ubitę białka przekładamy do ubitych żóltek delikatnie mieszając łyżką. Pieczemy w piekarniku ok 35min w 180 stopniach C.

Wierzch:
Brzoskwinie odsączamy z syropu i kroimy w kostkę, kiśle godujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu lecz zmniejszamy ilość wody o połowę. Do ugotowanych kiśli dodajemy brzoskwinie i mieszamy. Masę przekładamy na ostudzony i nasączony ponczem biszkopt, posypujemy wiórkami kokosowymi zrumienionymi na suchej patelni. Całość wkładamy do piekarnika i zapiekamy przez 15 min w 180 stopniach.


Najlepiej robić dzień wcześniej bo jak postoi jest lepszy :)
Smacznego :)
 

Załączniki

  • Zdjęcie0062.jpg
    Zdjęcie0062.jpg
    22,4 KB · Wyświetleń: 158
przepis na babkę cytrynową:

a) 6 żółtek
1 kostka margaryny "Kasi"
1 szklanka cukru
cukier wanilinowy
wszystko razem utrzeć mikserem

b) do powyższej masy dodać:
2 szklanki mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki oliwy
sok wyciśnięty z cytryny oraz otartą skórkę
wszystko ponownie ubić mikserem

c) ubić 6 białek, dodać do właściwego ciasta i razem dokładnie wymieszać

piec w 180 stopni C przez 45-50 minut
smacznego życzę:-)
 
Mnie ostatnio naszło na bruschette i zrobiłam i zjadłam.
Podaje przepis na taka wymyślona przeze mnie.

Ciabata
Pomidory
Oliwki kalamata
Świeża bazylia
Czosnek
Sos balsamico
Oliwa z oliwek

Ciabate kroje na kromki, skrapiam oliwa i podpiekam w piekarniku.
Pomidory sparzam i obieram ze skorki. Oliwki i pomidory kroje, bazylię siekam, czosnek przyciskam przez praskę, całość skrapiam oliwa i sosem balsamico, mieszam i nakładam na ciepła ciabate.
Pycha:)
 
specjalnie dla nadziei i An_Ki :D
no więc ogólnie miałam robić kotlety z piersi kurczaka, ale placki za mną od kilku dni chodziły ;)
Placki:
na najdrobniejszej tarce ścieramy (na papkę), albo używamy blendera (ja właśnie blenderem robię :D ) ziemniaki i jedną cebulę. Wbijamy jedno jajko, dodajemy soli (nie za dużo) i pieprzu (ja sypię równomiernie na ziemniaki tak żeby pieprz je "zaczernił" :D wtedy są popieprzone idealnie ;) ). No i trochę maggi :) całość zasypujemy mąką, cienka warstwa ale tak żeby w całości pokryła ziemniaki i dokładnie mieszamy ręką.
I na patelnię smażymy z obu stron :D

Co do sosu to mamy dwie opcje.
Ja pokroiłam piersi z kurczaka w kostkę, i na patelnię. Posoliłam, popieprzyłam i doprawiłam czosnkiem granulowanym. Pod przykryciem smażymy i od czasu do czasu mieszamy.
No i sam sos. Ja dzisiaj użyłam gotowego w saszetce pieczeniowego jasnego :D bo nie miałam warzyw ani chęci na robienie samej ;)
ale można zrobić samemu, np.
do garnuszka dać cebulę, zmiażdżony czosnek, kostkę rosołową, paprykę i pomidora pokrojonego w kostkę. Do tego dodać kurczaka, podlać wodą i dusić na małym ogniu :) sos zagęszczamy śmietaną i mąką :D

no i smacznego :)
 
Bułeczki cynamonowe a'la IKEA

-Kupne ciasto drożdżowe ( w Leclerk'u 4,99zł za 1 kg, sprzedawane po pół kilo na tacce co w zupełności wystarcza na 24 bułeczki)
-cynamon
-zmielnoe goździki (jak lubimy)
-cukier
-aromat pomarańczowy


Rozciągamy ciasto na prostokąt o grubości 1 cm. Jeżeli kupujemy ciasto na pizze,jak ja, to ono nie jest słodkie tylko słonawe, dlatego po uformowaniu prostokąta posypujemy obficie cukrem, jeżeli ciasto jest mało słone lub słodzone to posypujemy cukrem z umieram :-) Na posypane cukrem ciasto, sypiemy cynamon, gożdziki i polewamy aromatem pomarańczowym (2 buteleczki). Ciacho zwijamy w roladę, tniemy na 1,5-2 cm plastry i układamy na blasze. Wkładamy do piekarnika na 170 st na ok 30 min, aż się zrumienią. Gotowe! Smacznego:-D
kanelbullar-buka-cynamonowa-do-pieczenia-mr__0124562_PE281302_S4.JPG
 

Załączniki

  • kanelbullar-buka-cynamonowa-do-pieczenia-mr__0124562_PE281302_S4.JPG
    kanelbullar-buka-cynamonowa-do-pieczenia-mr__0124562_PE281302_S4.JPG
    53 KB · Wyświetleń: 162
Przepis na chałkę

Składniki:

3 szkl. mąki*
2 łyżeczki suchych drożdży lub 40 g świeżych
1 jajko
1/2 szkl. mleka
5 łyżek wody
2 łyżki masła
3 łyżki cukru
1/2 łyżeczki soli

* 1/2 szkl. mąki pszennej można zastąpić dowolną mąką razową, ale wtedy trzeba dodatkowo dodać do ciasta 2 łyżki wody.


Ciepłe mleko, drożdże (świeże), 1 łyżkę cukru i mąki wymieszać, odstawić na kilka minut do wyrośnięcia. Z suchymi można pominąć ten etap.
W misce wymieszać resztę mąki, cukru i sól. Jajko roztrzepać z wodą, masło rozpuścić.
Masło i roztrzepane jajko wlać do zaczynu, a następnie przelać całość do miski z mąką. Ciasto zagniatać 5-10 minut, starając się nie podsypywać mąką, aż stanie się gładkie i elastyczne. Z ciasta uformować kulę, odstawić pod przykryciem do podwojenia objętości na ok. 1 godz.
Można to wszystko zrobić w maszynie do chleba - wrzucić składniki płynne, potem sypkie, na końcu suche drożdże i nastawić program "wyrabianie ciasta".

Wyrośnięte ciasto krótko zagnieść, podzielić na 4 części. Z każdej części uformować długi wałek o długości 30-35 cm, zapleść warkocz (instrukcja poniżej). Przenieść chałkę na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, przykryć czystą ściereczką i zostawić do wyrośnięcia na ok. 30 minut.

Wierzch ciasta posmarować roztrzepanym z łyżką wody jajkiem, można też posypać kruszonką. Ja tego nie robię, wolę "czystą" chałkę.
Chałkę wstawić do nagrzanego do 200 stopni piekarnika na drugi stopień od dołu. Po 10 minutach zmniejszyć temperaturę do 190 stopni i piec jeszcze 15 minut.

Jak zaplatać?
Ciasto dzielimy na 4 wałki, ok. 30-centymetrowe. Łączymy ich jedne końce. Zaplatamy, zaczynając od tego wałka, który leży najbliżej nas, przekładając go pod kolejnym, nad kolejnym i pod ostatnim (czyli tym, co jest najdalej). Zaplatamy dość ciasno. I tak dalej z kolejnymi wałkami, które znajdują się najbliżej nas, aż dojdziemy do końca. Wychodzą około trzy takie przełożenia. Końce znów sklejamy.

Fot. Ewa

Fot. Ewa

Fot. Ewa

Fot. Ewa

Fot. Ewa
Fot. Ewa

 
applecrumble na Twoja prosbe zamieszam przepis na kotleciki z kaszy jeczmiennej. Zmodyfikowany pod moje dziecko ciut.
Kasza jeczmienna - 1 torebka
1 mala cebulka (ja dodaje zazwyczaj malo, bo nie przepadam za cebula)
natka pietruszki
sol, pieprz ziolowy, papryka slodka
bulka tarta do panierki
jajko
moga byc rowniez 2-3 pieczarki.

Kasze nalezy ugotowac wg przepisu.
Cebulke zeszklic na patelni, nastepnie pieczarki wczesniej starte na tarce. Dodajemy je do ugotowanej kaszy.
Nastepnie dodajemy posiekana pietruszke, przyprawy. Mieszkamy wszystko. Ja dodatkowo blenduje, zeby byla lepsza papka i kotlety sie lepiej trzymaly.
Dadajemy jajko, mieszamy. Jak jest za rzadka masa mozna dodac bulki tartej.
I smazymy na rozgrzanym oleju z obu stron.

Do tych kotlecikow robie sos pieczarkowy, bo ona raczej sa suche.
 
reklama
Przepis na chałkęSkładniki:3 szkl. mąki*2 łyżeczki suchych drożdży lub 40 g świeżych1 jajko1/2 szkl. mleka5 łyżek wody2 łyżki masła3 łyżki cukru1/2 łyżeczki soli* 1/2 szkl. mąki pszennej można zastąpić dowolną mąką razową, ale wtedy trzeba dodatkowo dodać do ciasta 2 łyżki wody.Ciepłe mleko, drożdże (świeże), 1 łyżkę cukru i mąki wymieszać, odstawić na kilka minut do wyrośnięcia. Z suchymi można pominąć ten etap.W misce wymieszać resztę mąki, cukru i sól. Jajko roztrzepać z wodą, masło rozpuścić.Masło i roztrzepane jajko wlać do zaczynu, a następnie przelać całość do miski z mąką. Ciasto zagniatać 5-10 minut, starając się nie podsypywać mąką, aż stanie się gładkie i elastyczne. Z ciasta uformować kulę, odstawić pod przykryciem do podwojenia objętości na ok. 1 godz.Można to wszystko zrobić w maszynie do chleba - wrzucić składniki płynne, potem sypkie, na końcu suche drożdże i nastawić program "wyrabianie ciasta".Wyrośnięte ciasto krótko zagnieść, podzielić na 4 części. Z każdej części uformować długi wałek o długości 30-35 cm, zapleść warkocz (instrukcja poniżej). Przenieść chałkę na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, przykryć czystą ściereczką i zostawić do wyrośnięcia na ok. 30 minut.Wierzch ciasta posmarować roztrzepanym z łyżką wody jajkiem, można też posypać kruszonką. Ja tego nie robię, wolę "czystą" chałkę.Chałkę wstawić do nagrzanego do 200 stopni piekarnika na drugi stopień od dołu. Po 10 minutach zmniejszyć temperaturę do 190 stopni i piec jeszcze 15 minut.Jak zaplatać?Ciasto dzielimy na 4 wałki, ok. 30-centymetrowe. Łączymy ich jedne końce. Zaplatamy, zaczynając od tego wałka, który leży najbliżej nas, przekładając go pod kolejnym, nad kolejnym i pod ostatnim (czyli tym, co jest najdalej). Zaplatamy dość ciasno. I tak dalej z kolejnymi wałkami, które znajdują się najbliżej nas, aż dojdziemy do końca. Wychodzą około trzy takie przełożenia. Końce znów sklejamy.
Fot. Ewa
Fot. Ewa
Fot. Ewa
Fot. Ewa
Fot. Ewa
Fot. Ewa
Chałka już upieczona i nawet zjedzona :) Pycha!A przepis jeszcze łatwiejszy niż się wydaję!
 
Do góry