reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przezierność karkowa

AlusiaR3

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
17 Grudzień 2023
Postów
30
Hej! Dziś po wizycie od ginekologa wyszłam przestraszona z gabinetu. Pani Doktor oczywiście mówiła, że nie mam się czym przejmować, jednak dała mi skierowanie na NFZ na badanie prenatalne. Oznajmiła, że zarodek ma cechy cystic hygroma (przezierność karkowa). Oczywiście po wyjściu z gabinetu troszkę się naczytałam na ten temat… Jestem w 10 + 4 tygodniu ciąży. A fałda karkowa wydaje mi się naprawdę duża. Choć przyznam szczerze - nie za bardzo wiem jak odczytywać wyniki. Dziecko ma 34 mm. Czy któraś z Was była w podobnej sytuacji? I okazało się, że jest wszystko dobrze?
 

Załączniki

  • IMG_4524.jpeg
    IMG_4524.jpeg
    944,3 KB · Wyświetleń: 414
  • IMG_4526.jpeg
    IMG_4526.jpeg
    997,7 KB · Wyświetleń: 174
reklama
Hej! Dziś po wizycie od ginekologa wyszłam przestraszona z gabinetu. Pani Doktor oczywiście mówiła, że nie mam się czym przejmować, jednak dała mi skierowanie na NFZ na badanie prenatalne. Oznajmiła, że zarodek ma cechy cystic hygroma (przezierność karkowa). Oczywiście po wyjściu z gabinetu troszkę się naczytałam na ten temat… Jestem w 10 + 4 tygodniu ciąży. A fałda karkowa wydaje mi się naprawdę duża. Choć przyznam szczerze - nie za bardzo wiem jak odczytywać wyniki. Dziecko ma 34 mm. Czy któraś z Was była w podobnej sytuacji? I okazało się, że jest wszystko dobrze?
Nie jestem specjalistą, ale cystic hygroma to nie przezierność karkowa, tylko naczyniak. Przezierność karkowa to nuchal translucency na USG.
 
Wszystkie płody mają przeziernosc karku. U ciebie za wcześnie na badanie tego.
Badanie wykonuje się między 11 a 13 tygodniem i 6 dniem ciąży, kiedy płód ma między 45 a 84 mm długości ciemieniowo-siedzeniowej (CRL). W późniejszym etapie ciąży mierzony płyn zostaje wchłaniany przez dziecko
 
Dokładnie, cystic hygroma to naczyniak. Dlatego wydaje Ci się to duże. Skierowanie na badania prenatalne jest jak najbardziej wskazane.
 
Dziękuję za wiadomości. Nie chciałabym się martwić, choć sam fakt skierowania na badanie prenatalne jest dosyć niepokojące, gdyż wiem, komu przysługuje te badanie na NFZ.
A czy znacie kogoś lub może same miałyście podobny przypadek, gdzie na USG płód również miał taki „obrzęk”?
Czy myślicie, że jest szansa, abym nie zobaczyła tego obrzęku za 2 tygodnie na badaniach prenatalnych?
 
Dziękuję za wiadomości. Nie chciałabym się martwić, choć sam fakt skierowania na badanie prenatalne jest dosyć niepokojące, gdyż wiem, komu przysługuje te badanie na NFZ.
A czy znacie kogoś lub może same miałyście podobny przypadek, gdzie na USG płód również miał taki „obrzęk”?
Czy myślicie, że jest szansa, abym nie zobaczyła tego obrzęku za 2 tygodnie na badaniach prenatalnych?
Badanie prenatalne w 11-13 tygodniu ciąży musi zrobić każda ciężarna :) Najpewniej na razie dostałaś skierowanie na usg oraz test podwójny Pappa. To są badania zalecane obecnie każdej ciężarnej, chyba że dostałaś skierowanie na inne?
 
Badanie prenatalne w 11-13 tygodniu ciąży musi zrobić każda ciężarna :) Najpewniej na razie dostałaś skierowanie na usg oraz test podwójny Pappa. To są badania zalecane obecnie każdej ciężarnej, chyba że dostałaś skierowanie na inne?
na skierowaniu mam wpisane: proszę o objęcie leczeniem specjalistycznym. Proszę o wykonanie badania prenatalnego pierwszego trymestru - program badań prenatalnych.
 
na skierowaniu mam wpisane: proszę o objęcie leczeniem specjalistycznym. Proszę o wykonanie badania prenatalnego pierwszego trymestru - program badań prenatalnych.
Powiedziałabym, że chodzi najpierw o podstawowe badanie USG + Pappa, które zaleca się każdej kobiecie w 11-13 tygodniu, a dopiero później jeśli wyniki tego wymagają robi się nieinwazyjny NIPT albo amniopunkcję czy biopsję kosmówki. Na razie trzeba czekać, na grupie nie znalazłam wiele konkretnych wypowiedzi na temat tej cysty, ale może jeszcze ktoś Ci pomoże ze swojego doświadczenia. Na pewno nie jest to normalny obraz USG i dobrze, że będziesz miała poszerzoną diagnostykę.
 
reklama
Dziękuję za wiadomości. Nie chciałabym się martwić, choć sam fakt skierowania na badanie prenatalne jest dosyć niepokojące, gdyż wiem, komu przysługuje te badanie na NFZ.
A czy znacie kogoś lub może same miałyście podobny przypadek, gdzie na USG płód również miał taki „obrzęk”?
Czy myślicie, że jest szansa, abym nie zobaczyła tego obrzęku za 2 tygodnie na badaniach prenatalnych?
Bardzo dobrze, że dostałaś skierowanie. Nie wiem, czy obrzęk zniknie, ale jakbym miała obstawiać, to w 2 tygodnie raczej nie. Natomiast w trakcie badań prenatalnych bierze się wiele innych pomiarów pod uwagę, niewykluczone że skierują cię też na amniopunkcję.
Znalazłam historię rodziców, którzy piszą tak:
"Podczas ciąży przekopaliśmy internet i odkryliśmy badanie izraelskich naukowców. Wynikało z niego, że wodniaki karku, którym nie towarzyszą aberracje chromosowe, często zanikają do porodu i nie mają żadnych konsekwencji zdrowotnych."

Postaraj się myśleć pozytywnie, ale przebadaj się najdokładniej jak to możliwe.
 
Do góry