reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Sprawy urzędowe - co należy zrobić po porodzie, aby żyć z biurokracją w zgodzie?

reklama
Ale akt urodzenia odbierałyście w USC w miejscu urodzenia, tak?

1. Zaświadczenie o dochodach wydaje Skarbówka ta z którą się rozliczamy. U nas wypisujesz wniosek i wydają od ręki. Tyle, że jak odbiera ktoś inny to musi być z upoważnieniem. Zaświadczenie jest zwolnione od opłaty jeśli zaznaczymy, że jest celem becikowego.

2. Papiery składamy w gminnym ośrodku opieki społecznej. Najczęściej w Gminie się znajduje siedziba

A Michalina i jak jesteście zameldowani w różnych miejscach to patrz ostatni punkt na mojej liście:)

To już nas chyba nie będzie dotyczyć, bo od miesiąca M jest tutaj zameldowany - nie chciałam, żeby M. formalnie mieszkał w innym miejscu niż żona i córka.
Hmm mało realne, żeby jechać na Podkarpacie po zaświadczenie o dochodach - przeważnie jesteśmy tam w weekend :dry: może za pośrednictwem tutejszego urzędu będzie można to załatwić.
 
To ja z peselem będę miała w ogóle fajnie...
Jak zgłosimy dzidzia, to urząd we Wrocku prześle doksy do urzędu w miejscu mojego zameldowania (chyba, że wskażemy inaczej, czyt. zameldowania ojca) i stamtąd trzeba będzie odebrać. Jako, że to na śląsku, to mama musi mi odebrać i wysłać pocztą. Oni sami nie mogą.
Więc jak macie jakieś wątpliwości, to zadzwońcie lepiej do swojego urzędu i dopytajcie.

A co do zaświadczenia ze skarbówki, to ja znów czytałam że tutaj nie trzeba pobierać zaświadczenia o dochodach, tylko z PITa spisać. Ale to chyba też co urząd do obyczaj.
 
Ostatnia edycja:
To ja z peselem będę miała w ogóle fajnie...

A co do zaświadczenia ze skarbówki, to ja znów czytałam że tutaj nie trzeba pobierać zaświadczenia o dochodach, tylko z PITa spisać. Ale to chyba też co urząd do obyczaj.

Bo tak wynika z przepisu:

  • zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o dochodach opodatkowanych na zasadach ogólnych za 2012 rok wszystkich pełnoletnich członków rodziny lub oświadczenie o wysokości dochodu osiągniętego w 2012 roku;
podobnie z tymi składkami


  • zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo oświadczenie członków rodziny zawierające informację o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne w roku 2012 roku;
na obie kwestie są specjalne wzory regulowane przez rozporządzenie, można je pobrać z strony sejmu w pdf, albo w wordzie np. w poznańskim urzędzie bip.poznan.pl - Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka (Becikowe)

Upewniałam się dziś jeszcze w urzędzie, odpisali mi na maila.

A co do rejonizacji to liczy się miejsce ZAMIESZKANIA - art . 23 ust. 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych .
 
Ale akt urodzenia odbierałyście w USC w miejscu urodzenia, tak?



To już nas chyba nie będzie dotyczyć, bo od miesiąca M jest tutaj zameldowany - nie chciałam, żeby M. formalnie mieszkał w innym miejscu niż żona i córka.
Hmm mało realne, żeby jechać na Podkarpacie po zaświadczenie o dochodach - przeważnie jesteśmy tam w weekend :dry: może za pośrednictwem tutejszego urzędu będzie można to załatwić.

akt z usc z miejsca urodzenia. u nas do MOPR pity za 2012 wystarczają też.
 
Dzięki dziewczyny - zobaczymy jak będzie. Poprzednim razem dostałam w szpitalu karteczkę z adresem usc, datą i godziną. Ale mam nadzieję, że tym razem nie będzie to 16 dni :szok:
Pesel odbierałam w swoim urzędzie gminy, ale może teraz przychodzi pocztą?
 
reklama
GiB długo.... rozmawiałam właśnie dzisiaj z kadrową ode mnie z pracy. I ona mi mówi, że potrzebują akt urodzenia dziecka i zaświadczenie ze szpitala o urodzeniu do urlopów. A jak chcę składać od razu na rok, no to przecież mam na to do 14 dni po porodzie. To jak to złożyć do 14 dni, jak akt mogę dostać np. w 15 dniu? :szok:
 
Do góry