reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Testy NIPT - NIFTY, SANCO, inne

Hej dziewczyny. Czekam na wyniki Pappa, ale lekarz mi już powiedział, że ze względu na wiek (42 l.) zaleca zrobić badanie genetyczne. Amniopunkcji na pewno nie zrobię. I pytanie który Wy test wybrałyście? W szpitalu w którym pracuje mój lekarz robią SANCO. Trochę zaczęłam czytać i chyba NIFTY pro jest lepszy, bo ma większy zakres. Lekarz mówił, że najważniejsze, aby zrobić na podstawowe trisomie, ale jak to i tak tyle kosztuje to chyba lepiej dołożyć trochę i zrobić np. NIFTY pro. W każdym razie nie chodzi o cenę, tylko o to który wg Was jest najlepszy, bo pewnie oproócz tego zakresu badania i ceny są inne różnice pomiędzy tymi testami. Który Wy wybrałyście? Jestem w 13 tc. i mam jeszcze dużo czasu, bo te testy jak czytałam można zrobić w dowolnym momencie ciąży.
W jednej ciąży robiłam Nifty pro, w drugiej Sanco, oba w 10tc. Polecam jeden i drugi, jeśli ktos nie chce długo czekać to Sanco jest szybszy.
 
reklama
Zasugerował ze do jakiś celow medycznych mogą użyć materiału który został po badaniu. A w ankiecie jest rubryka, w której godzisz się na oddanie im pozostałości po badaniu. Tam są nasze dane wrażliwe wraz z DNA. To są cenne informacje w dzisiejszych czasach. Podkreślam ze moj lekarz jest normalny i konkretny, nie bawi się w teorie spiskowe 🙈 poprostu przekazał mi co zostało wypowiedziane na sympozjum.
Ale możesz się na to nie zgodzić. Taki materiał może zostać tam i może zostać w Polsce podczas robienia Sanco, nie jesteś w stanie tego sprawdzić.
 
Hej ja tez robiłam Nifty pro polecam zrobić jak najszybciej 😊 na wynik czekamy 6 dni.
Dlaczego jak najszybciej? Czytałam że te testy można zrobić w dowolnym momencie tzn. najwcześniej jakoś 9 albo 10 tc., ale górnej granicy nie ma, byle chyba nie w ostatnich tygodniach. Myślałam zrobić gdzieś może za miesiąc to by był 18 tc. albo dopiero po połówkowym.
 
Dlaczego jak najszybciej? Czytałam że te testy można zrobić w dowolnym momencie tzn. najwcześniej jakoś 9 albo 10 tc., ale górnej granicy nie ma, byle chyba nie w ostatnich tygodniach. Myślałam zrobić gdzieś może za miesiąc to by był 18 tc. albo dopiero po połówkowym.
Po połówkowych te badanie nie ma sensu już. Badania genetyczne sa zalecane zeby robić tak w pierwszym trymestrze.
 
No tak, ale zazwyczaj wszyscy ginekolodzy mowia, że jeśli już to najlepiej robić w pierwszym mimo ze wszedzie jest napisane ze mozna robić do 20-22 tygodnia. [emoji2272][emoji2272]
Myślę, że jednak motywacje związane z przerwaniem ciąży są tu najmocniejsze. Może też przeświadczenie, że jak wcześnie będzie wiadomo, że jest wysokie ryzyko choroby genetycznej, to będzie można pogłębić diagnostykę. Lekarz pewnie chce mieć wyniki jak najwcześniej, żeby więcej wiedzieć o małym pacjencie. Ale czy dla kobiety to jest najkorzystniejsze? Każda musi zdecydować sama, jakie nadzieje i obawy wiąże z wynikiem takiego badania.

 
Dokładnie mój lekarz chciałby chyba jak najszybciej, bo mówił że mogę razem z Pappa zrobić, ale ja wolę chyba jeszcze poczekać. Teraz czekam na Pappa, mam wynik z laboratorium, wysłałam lekarzowi, miał przeliczyć i zadzwonić, więc czekam. Na wynikach z laboratorium jest tylko:

BHCG wolna 28,21 ng/ml
PAPP-A 1478,00 mlU/L

Wie ktoś czy to dobre wyniki? Mam tylko w takich jednostkach. To chyba się jakoś przelicza i uwzględnia wiek (mam 42 l.), nie wiem czy dla każdego w tych jednostkach oznaczają to samo, ale może ktoś miał podobne.
 
Dziewczyny dzwonił lekarz, przyśle mi później wyniki, tylko powiedział, że ZD jest ok. 1:100. Amniopunkcji nie chcę robić.
Byłam już nastawiona trochę na NIFTY PRO, ale zadzwoniłam do przychodni, żeby się dopytać o to badanie i w trakcie rozmowy Pani poleciła mi SANCO. Podobno te wszystkie porównania NIFTY do SANCO w internecie na stronie NIFTY są stare, bo SANCO się rozwinęło w ostatnim roku i tak naprawdę SANCO ma szerszy zakres, bo NIFTY PRO bada 64 mikrodelecje i duplikacje, a SANCO bada wszystkie ponad 430.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Lil. na forum do którego należę znalazłam taki oto materiał :) mam nadzieje ze się przyda :)

 
Do góry