reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Urlopy i zasiłki po urodzeniu dziecka

Piq

Fanka BB :)
Dołączył(a)
13 Grudzień 2021
Postów
1 254
Hej, czytałam o świadczeniach przysługujących po urodzeniu dziecka i nie jestem pewna jak to się ma w mojej sytuacji, czy ktoś bardziej zorientowany mógłby mi proszę doradzić?

Jestem w ciąży, termin porodu to środek czerwca, a umowę o pracę mam do końca lipca. Wiem że L4 jest wypłacane w 100%, a po urodzeniu dziecka mogę iść na urlop macierzyński/rodzicielski również płatny 100% przez max 32 tygodnie, czyli 8 miesięcy. Wniosek złożę do pracodawcy (zatrudnia 2 osoby), a potem pracodawca przekaże go do ZUSu, jak skończy mi się umowa. Czyli przez mw 7 miesięcy urlopu będę bezrobotna? Mogę się wtedy zarejestrować w urzędzie pracy, czy dopiero po skończeniu urlopu?

Ponieważ nie będę miała umowy nie przysługuje mi urlop wychowawczy, tak? Więc będę miała jeszcze zasiłek dla bezrobotnych 6 miesięcy, czyli łącznie jakieś pieniądze będę dostawać przez 14 miesięcy po porodzie.

Przede wszystkim interesuje mnie ten urlop wychowawczy i czy w jego trakcie mogę podjąć jakąś pracę zarobkową w niepełnym wymiarze/ na umowę zlecenie czy coś?

I czy po porodzie a do końca umowy (trochę ponad miesiąc) pracodawca może wręczyć mi wypowiedzenie umowy, albo odmówić urlopu macierzyńskiego?
 
reklama
Pracodawca nie może Ci odmówić urlopu macierzyńskiego ani zwolnić. Jeżeli nie przedłuży Ci umowy to wypłatę macierzyńskiego przejmuje ZUS i jesteś wtedy na zasiłku. Po jego skończeniu nie należy się wychowawczy bo nie będziesz już pracownikiem. Idziesz zarejestrować się jako bezrobotna i szukasz pracy.
 
Nie wiem, czy nie przysluguje ci 52 tygodnie macierzynskiego + rodzicielskiego lacznie.
Urlop wychowawczy dotyczy tylko UoP, wiec sie nie bedzie nalezal.
Pracodawca nie moze odmowic ci urlopu macierzynskiego. Jest to uregulowane prawnie.
Zasilek dla bezrobotnych bedzie sie nalezal po ustaniu macierzynskiego/rodzicielskiego, jeżeli podstawę wymiaru składek w tym okresie stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wtedy dopiero tez mozesz sie zarejestrowac.
Jesli chodzi o twoje wyliczenia zasilku macierzynskiego to cos zle liczysz.
Masz dwie opcje:
1. Urlop macierzynski 20 tygodni 100% + urlop rodzicielski 32 tygodnie 70% (plus 9 tygodni wylacznie dla ojca dziecka)
2. Urlop macierzynski + rodzicielski 52 tygodnie 81.5% jesli wybierzesz calosc, czyli te 52 tygodnie
Nie jestem tylko pewna, jak to wyglada po ustaniu zatrudnienia. Bo jest opcja wybrania tylko mscierzynskiego, a rodzicielski mozna wybrac tez w czesciach do 6 r.z. dziecka.
 
Nie wiem, czy nie przysluguje ci 52 tygodnie macierzynskiego + rodzicielskiego lacznie.
Urlop wychowawczy dotyczy tylko UoP, wiec sie nie bedzie nalezal.
Pracodawca nie moze odmowic ci urlopu macierzynskiego. Jest to uregulowane prawnie.
Zasilek dla bezrobotnych bedzie sie nalezal po ustaniu macierzynskiego/rodzicielskiego, jeżeli podstawę wymiaru składek w tym okresie stanowiła kwota co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wtedy dopiero tez mozesz sie zarejestrowac.
Jesli chodzi o twoje wyliczenia zasilku macierzynskiego to cos zle liczysz.
Masz dwie opcje:
1. Urlop macierzynski 20 tygodni 100% + urlop rodzicielski 32 tygodnie 70% (plus 9 tygodni wylacznie dla ojca dziecka)
2. Urlop macierzynski + rodzicielski 52 tygodnie 81.5% jesli wybierzesz calosc, czyli te 52 tygodnie
Nie jestem tylko pewna, jak to wyglada po ustaniu zatrudnienia. Bo jest opcja wybrania tylko mscierzynskiego, a rodzicielski mozna wybrac tez w czesciach do 6 r.z. dziecka.
Ja miałam umowę przedłużoną do porodu i normalnie rok macierzyńskiego (z rodzicielskim) miałam.
 
Normalnie idziesz na rok macierzyńskiego/rodzicielskiego.
ALE!
Urlop nie jest płatny przez 8 miesiecy 100%! Jest opcja teraz taka, że pół roku 100% i pół roku 70%. Albo z góry za cały rok 81,5%.

Druga opcja. Jak urodzisz to składasz papiery do pracodawcy. I jesteś do 31.07. Na urlopie macierzyńskim. Od 1.08. Jesteś na zasiłku macierzyńskim CO JEST ISTOTNE, bo nie jesteś ubezpieczona od 1.08. Ale masz prawo skorzystać z opieki zdrowotnej na nfz tylko zus niech Ci wyda zaświadczenie że jesteś na zasiłku;-)

Nie możesz zarejestrować się w urzędzie pracy bo tu zgłaszasz gotowość do pracy. A pytasz się o wychowawczy - nie przysługuje Ci.
 
Normalnie idziesz na rok macierzyńskiego/rodzicielskiego.
ALE!
Urlop nie jest płatny przez 8 miesiecy 100%! Jest opcja teraz taka, że pół roku 100% i pół roku 70%. Albo z góry za cały rok 81,5%.

Druga opcja. Jak urodzisz to składasz papiery do pracodawcy. I jesteś do 31.07. Na urlopie macierzyńskim. Od 1.08. Jesteś na zasiłku macierzyńskim CO JEST ISTOTNE, bo nie jesteś ubezpieczona od 1.08. Ale masz prawo skorzystać z opieki zdrowotnej na nfz tylko zus niech Ci wyda zaświadczenie że jesteś na zasiłku;-)

Nie możesz zarejestrować się w urzędzie pracy bo tu zgłaszasz gotowość do pracy. A pytasz się o wychowawczy - nie przysługuje Ci.

Urlop macierzyski to 20 tygodni, nie 6 miesiecy.

Teraz jeszcze znalazlam, ze macierzynskiego obligatoryjnie nalezy wybrac 14 tygodni, a 6 mozna oddac ojcu dziecka.
 
Na wychowawczym można pracować, warunkiem jest dalsze sprawowanie samodzielnej opieki nad dzieckiem. Nigdzie nie ma określone w jakim wymiarze, ale przyjmuje się, że jest to pół etatu. Na rodzicielskim również można pracować.
 
reklama
Do góry