reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża a zus

reklama
Cholera wie, jak to z tymi kontrolami, ja słyszałam ,że kontrolują tylko w tych godzinach co czynny jest urząd. Geberalnie jak nie ma leżenia to do sklepu mogłaś wyjść czy np zmierzyć ciśnienie w przychodni .
 
Dziewczyny a kiedy trzeba zglosic ze chc3e sie isc na roczny macierzynski?? nie ogarniam tych wszystkich przepisow....
 
[FONT=&quot]W jaki sposób i do kiedy trzeba złożyć wniosek o urlop rodzicielski?
[/FONT]
[FONT=&quot]
W myśl nowych przepisów obowiązujących od dnia 17 czerwca 2013r, o urlop rodzicielski można wystąpić na dwa sposoby:

1. Nie później niż 14 dni po porodzie (co oznacza możliwość wnioskowania w dowolnym terminie jeszcze przed narodzinami dziecka) pracownica może złożyć jeden wspólny wniosek (pracodawca ma obowiązek go uwzględnić) o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim (20tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka), dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze (6 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka) bezpośrednio po nim urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze. (26 tygodni bez względu na liczbę urodzonych dzieci).
To rozwiązanie adresowane do tych kobiet, które od razu zdecydują się na wykorzystanie po urlopie macierzyńskim: podstawowym i dodatkowym nowego urlopu rodzicielskiego.

2. Wniosek o urlop rodzicielski można też złożyć w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem takiego urlopu, czyli w trakcie korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego.


[/FONT]
 
wzór wniosku:

W związku z urodzeniem dziecka w dniu określonym w zaświadczeniu

lekarskim tj. ........................................ proszę o udzielenie mi przysługującego

urlopu macierzyńskiego w okresie 20 tygodni, od dnia ...................................... ,

jednocześnie na podstawie art. 182[SUP]1 [/SUP]K.p. wnoszę o udzielenie mi dodatkowego

urlopu macierzyńskiego na dziecko

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(imię i nazwisko, data urodzenia dziecka)

w wymiarze . . . . . . . . . . . . . . . . . .tygodni , w okresie od dnia . . . . . . . . . . . . . . .

do dnia . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ., tj. bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego.

Bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, wnoszę o udzielenie mi urlopu rodzicielskiego w wymiarze 26 tygodni, rozpoczynając

od dnia..............................................................................

Jednocześnie oświadczam, że z dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego nie będzie korzystał drugi rodzic dziecka,


tj. . . . . . . . . . . . . . . . .
(imię i nazwisko)






. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(podpis pracownika)
 
No i Basia mnie uprzedziła :) Ja osobiście chcę pisać do tych 14 dni po porodzie, wtedy sobie wszystko ładnie rozpiszę od kiedy do kiedy ma być konkretny urlop. Po prostu po porodzie napiszę wniosek o to aby przyznali mi urlop macierzyński od ... do ..., następnie dodatkowy urlop macierzyński od ... do ... oraz urlop rodzicielski w terminie od ... do ... Tak to chcę zrobić, żeby na jednym piśmie było wszystko czarno na białym.

O właśnie coś takiego zamierzam napisać, myślę, że to najlepsze wyjście :)
 
dziewczyny a czy orientujecie się kiedy przychodzą pieniązki z zusu za L4? i czy to szef dostarcza do zusu moje L4 czy ja też jeszcze musze coś tam dostarczyc?

Z góry dziękuję za pomoc ;*
 
Natalia, zus ma 30dni na wypłacenie pieniędzy od momentu wpłynięcia do nich l4. Czyli np dostałaś l4 od lekarza od 5 sierpnia, a zakład pracy dostarczył l4 do zusu 10 sierpnia to oni mają od 10tego jeszcze 30dni na wypłacenie świadczenia..
U mnie jest tak, że ja l4 zanoszę do zakładu, a księgowa zanosi do zusu, dlatego starałam się dostarczać je zaraz tego samego dnia, żeby i księgowa wcześniej zaniosła..
Nie wiem jak to będzie wyglądało u Ciebie, ale ja przeważnie kasę z zusu dostawałam właśnie w granicach tego 30tego dnia.. nigdy wcześniej ;/
Chyba, że masz inną sytuację i u Ciebie w pracy jest ponad 20 pracowników. Jeżeli tak to kasę będziesz dostawała regularnie tak jak wypłatę :) bo wtedy zakład pracy płaci, a później ściąga sobie kasę z zusu :). Ja niestety miałam pecha bo u mnie równo 20 pracowników więc moją wypłatę przejął zus:baffled:
 
reklama
No u mnie jest właśnie poniżej 20 pracowników, więc wypłatę będę teraz dostawać od zusu. L4 za które teraz powinien płacić zus mam od 3 lipca. I tego samego dnia zaniosłam do zakładu pracy. Więc jeżeli księgowa od razu dostarczyła moje zwolnienie do ZUS to już powinnam dostać pieniążki... Gorzej jeśli się z tym ociągała ;/
 
Do góry