reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża w Niemczech

A powiedz mi muszę się do niej jakoś umówić wcześniej? Czy np po porodzie będę mieć jakieś pytania i mogę do niej dopiero napisac ? Czy w szpitalu podaję sie swoją położną? I czy płacimy coś za taką usługę? 😊😊

Za usługi położnej środowiskowej płaci kasa chorych. U mnie to było tak, że po prostu wyguglowałam położne w moim kodzie pocztowym. Czasami są grupy na fb (Hebammenvermittlung + miasto) i tam się można ogłaszać kto czego szuka. Podajesz przewidywaną datę porodu plus swój kod pocztowy czy nazwę dzielnicy i można tak szukać. Ja piszę z Berlina, gdzie tak to wygląda że jest większe zapotrzebowanie niż ilość położnych i czasem już w 1 trymestrze trzeba się rozglądać. W innych miejscach może być łatwiej:)
U ginekologa na którejś wizycie pytali, czy już mam położną i dali mi listę położnych w okolicy.
Jakoś mi się udało znaleźć samej. Taka położna przyjeżdża do domu jeszcze w trakcie ciąży na rozmowę i żeby poznać ewentualne ryzyka ciążowe, podpisuje się wtedy też deklarację, na podstawie której ona rozlicza się z kasą chorych. Może też poradzić np w sprawie wyboru szpitala itp, omawia się wywiad rodzinny, stan zdrowia.
Potem jak wiesz kiedy Cię wypiszą ze szpitala to dajesz znać położnej i umawiacie wizyty domowe w zależności od tego, jakie są potrzeby. Czasem przy wypisie pytają czy masz położną ale nie wiem czy trzeba się spowiadać czy podawać nazwisko.

Edit: dodam jeszcze, żeby nie było za słodko: ja miałam do tej pory jedno spotkanie i nie byłam zadowolona, położna gadała głównie o sobie i nie wzbudziła mojego zaufania. Ale mam nadzieję, że ograniczymy wizyty do tych koniecznych i że przy dziecku naprawdę będzie w stanie pomóc. Na pewno można trafić lepiej, w mojej sytuacji cieszę się, że w ogóle jakąś mam;)
 
Ostatnia edycja:
reklama
na pierwsze miejsce idzie uznanie ojcostwa (ja z Partnerem nie jesteśmy po ślubie wiec jest to konieczne) czekam tylko na akt urodzenia.
Już będę wypisywać wnioski na Elterngeld.
Kindergeld tez już wypisze ale to już przed porodem i oczywiście wszystko trzeba załatwić jeśli chodzi o macierzyńskie, ja idę na trzy lata.
Reszta to już po porodzie, później mogę napisać ci dokładniej, ale teraz leżę jeszcze w łóżku 😃
Jakbyś mogła to z checia sie dowiem jak to z tymi dokumentami :) my jesteśmy po ślubie więc ojcostwo nam odchodzi:) a jeżeli chodzi o macierzyńskie to co trzeba załatwić? Widziałam że na pewno u pracodawcy trzeba zgłosić ale gdzie jeszcze ? :)
 
Za usługi położnej środowiskowej płaci kasa chorych. U mnie to było tak, że po prostu wyguglowałam położne w moim kodzie pocztowym. Czasami są grupy na fb (Hebammenvermittlung + miasto) i tam się można ogłaszać kto czego szuka. Podajesz przewidywaną datę porodu plus swój kod pocztowy czy nazwę dzielnicy i można tak szukać. Ja piszę z Berlina, gdzie tak to wygląda że jest większe zapotrzebowanie niż ilość położnych i czasem już w 1 trymestrze trzeba się rozglądać. W innych miejscach może być łatwiej:)
U ginekologa na którejś wizycie pytali, czy już mam położną i dali mi listę położnych w okolicy.
Jakoś mi się udało znaleźć samej. Taka położna przyjeżdża do domu jeszcze w trakcie ciąży na rozmowę i żeby poznać ewentualne ryzyka ciążowe, podpisuje się wtedy też deklarację, na podstawie której ona rozlicza się z kasą chorych. Może też poradzić np w sprawie wyboru szpitala itp, omawia się wywiad rodzinny, stan zdrowia.
Potem jak wiesz kiedy Cię wypiszą ze szpitala to dajesz znać położnej i umawiacie wizyty domowe w zależności od tego, jakie są potrzeby. Czasem przy wypisie pytają czy masz położną ale nie wiem czy trzeba się spowiadać czy podawać nazwisko.

A z ciekawości taka położna można sor umówić na poród domowy czy w Niemczech jest w ogóle jakieś zainteresowanie takimi porodami?
 
A z ciekawości taka położna można sor umówić na poród domowy czy w Niemczech jest w ogóle jakieś zainteresowanie takimi porodami?

Można sobie wynająć tzw Beleghebamme czyli taką, która pracuje w konkretnym szpitalu albo ma z nim jakaś umowę i towarzyszy przy porodzie 1na 1. Nie wiem jakie są koszty ani jak się sprawa przedstawia, jeśli u takiej położnej zaczną się dwa czy więcej porody na raz😱 Pewnie pracują w teamie w jakimś systemie zmianowym bo chyba inaczej się nie da🤷‍♀️

Co do porodów domowych to też są popularne, podobnie jak w domach narodzin. Mam dwie znajome, które takie miały, jedna nawet swój pierwszy, obie dobrze wspominają. Tutaj też się nie interesowałam kosztami bo ja jestem bardziej ‚szpitalna’.
 
Jakbyś mogła to z checia sie dowiem jak to z tymi dokumentami :) my jesteśmy po ślubie więc ojcostwo nam odchodzi:) a jeżeli chodzi o macierzyńskie to co trzeba załatwić? Widziałam że na pewno u pracodawcy trzeba zgłosić ale gdzie jeszcze ? :)
Mutterschaftsgeld: 7 tygodni przed porodem, potrzebne ci zaświadczenie od ginekologa i wniosek z ubezpieczalni.
Jeżeli chodzi o macierzyński to musiałam poinformować pracodawcę i wystarczyło mu na piśmie ile czasu chce macierzyński i kiedy jest poród, od lekarza dostałam zaświadczenie i resztę załatwił pracodawca.

Jeżeli jesteście małżeństwem to nie musisz załatwiać ojcostwa

Krankenversicherung musisz telefonicznie ich poinformować i oni wyślą ci formularz

Geburtsurkunde możesz dostać w niektórych szpitalach jeśli nie to do jednego tygodnia po porodzie musisz iść do urzędu.

Elterngeld i Kindergeld

później oczywiście paszport dla dziecka w konsulacie jeżeli nie macie obywatelstwa niemieckiego, przetłumaczyć dokumenty i wysłać je do polski żeby można rejestrować dziecko wystarczy upoważnić pewną osobę i ona może to wszystko na miejscu załatwić.

Chyba to wszystko 🤔

Elterngeld możesz już teraz załatwić później tylko musisz dosłać akt urodzenia dziecka.
Jeżeli chodzi o Kindergeld to będzie ci potrzebne to tego Steuer ID od dziecka wiec to już po porodzie, ale ja osobiście już wypełnię tyle ile się da.
 
Ja nie płaciłam za zadne badania krwi ani krzywą cukrową itd. Rodziłam w Hessen. Położną,która przychodziła do mnie do domu była Polka. Do szpitala musialam sie zapisać bodajze w 7-8mcu.
 
Do góry