reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Cos pysznego dla naszych brzuszkow

Wrzucam przepis na zapiekankę z brukselką, ziemniakami i boczkiem.
Przepis jest z netu, ale Judysia właśnie taki mi podała ( w oryginale ser cheddar). Smacznego :)

BRUKSELKA ZAPIEKANA Z BOCZKIEM

Składniki:
0,5 kg brukselki
20 dag boczku wędzonego
40 dag ziemniaków
10 dag sera żółtego2 łyżki masła
Ząbek czosnku
Sól, pieprz, przyprawa do ziemniaków

Sposób przygotowania:
Brukselkę czyścimy, wrzucamy do garnka i gotujemy al dente. Ziemniaki czyścimy, obieramy, kroimy w cienkie plastry i gotujemy przez około 5 minut. Boczek kroimy na drobną kostkę, obsmażamy na patelni, następnie dodajemy posiekany czosnek. Na natłuszczonej brytfance układamy odcedzone i wystudzone i odcedzone plastry ziemniaków, następnie odcedzoną brukselkę oraz podsmażony boczek. Całość posypujemy startym żółtym serem. Wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni C na około 20 minut.Zamiast posypywania startym serem, całość można oblać pysznym sosem beszamelowym, wykonanym z połączenia zasmażki (mąki i masła), mleka lub śmietany, oraz przypraw (soli, pieprzu, gałki muszkatołowej).Aby pozbawić danie wysokokalorycznych i ciężkostrawnych cech, warto wprowadzić kilka zamienników niezdrowych składników. Na przykład zamiast posypywać całość startym żółtym serem można użyć w tym celu sera feta. Śmietanową bazę do sosu należy zastąpić lekkim jogurtem naturalnym, natomiast w miejsce tradycyjnych metod zapiekania brukselki na tłuszczu, wybrać beztłuszczowe pieczenie w folii lub w tzw. rękawie, a zamiast soli- świeże zioła.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Kittkowo-Judysiowa zapiekanka pychotka :tak:

gosienko - babka ziemniaczana dla Ciebie

Składniki:
2kg ziemniaków
2 cebule
35 dag wędzonego boczku
2 czubate łyżki mąki pszennej
3 jaja
sól, pieprz czarny, majeranek

* Zetrzyj ziemniaki na tarce o drobnych oczkach;
* do startych ziemniaków dodaj mąkę i wymieszaj;
* boczek pokrój w kostkę i podsmaż;
* kiedy z boczku wytopi się tłuszcz, wrzuć posiekaną cebulę i poczekaj, aż się zrumieni;
* boczek z cebulą dodaj do masy ziemniaczanej, dodaj jajka, wymieszaj;
* dopraw solą, pieprzem i majerankiem;
* tak przygotowaną masę przelej do posmarowanej smalcem długiej, wąskiej blaszki.
Piecz przez pół godziny w 200 stopniach C, a potem przez godzinę w 150 stopniach.
Podawaj na gorąco lub zimno, z surówką, zsiadłym mlekiem lub jogurtem naturalnym.
SMACZNEGO!
 
Jeszcze co do zupy - tych kostek o ktorych mowi Pascal juz nie ma w sprzedazy - ja kupuje zwykle rosolowe...

chorizo mozna kupic w marketach, delijatesach typu piotr i pawel lub alma, ale swego czasu nawet w biedronce spotkalam...
 
Mam pyszny przepis na chleb, drugi raz już robiłam (Fotka moich wypieków):



Chleb

1)
½ kostki drożdży
1 łyżka cukru
1 litr ciepłej wody (nie gorąca)
Wszystko wymieszać łyżką w misce aż powstaną pęcherzyki.


2)
1 kg mąki tortowej (najlepiej„Lubella”)
1 łyżka soli
½ szklanki otrębów pszennych
½ szklanki siemienia lnianego
½ szklanki słonecznika
½ szklanki pestek dyni
Wszystko wymieszać łyżką.


Jak powstaną pęcherzyki pkt 1) to wlewamy do mąki pkt 2) i dobrze wyrabiamy.
Ciasto na ½ wykładamy do foremek i odstawiamy aby wyrosło.
Nagrzać piekarnik do 200 stopni termoobieg. Piec 1 godzinę.
Po upieczeniu wyciągnąć na ściereczkę lnianą.
 

Załączniki

  • 902353_10200285736824373_584973184_o.jpg
    902353_10200285736824373_584973184_o.jpg
    29 KB · Wyświetleń: 57
maonka - ale mi smaka na ten chleb narobiłaś i przy okazji przypomniałaś, co na listę prezentów powinnam wpisać - maszynę do pieczenia chleba właśnie.

A ja przedświątecznie upiekłam dzisiaj sernik i jest lekki puszysty, najeść się nim nie mogę i dawno mi już taki fajny nie wyszedł więc polecam i wrzucam przepis:
1 kg sera białego zmielonego /używam sera kanapkowo-sernikowego z Wielunia/
5 jajek
1/2 kostki tłuszczu /używam Kaśki/
1 szkl. cukru
cukier waniliowy
1 budyń waniliowy
paczka biszkoptów /np. szampańskie/
polewa czekoladowa opcjonalnie (ja nie dałam)

Żółtka utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym na puszystą masę, dodać tłuszcz, ucierać, następnie porcjami ser nie przerywając miksowania i budyń /proszek/.
Z białek ubić sztywną pianę, dodać do masy serowej i delikatnie drewnianą łyżką wymieszać.
Okrągłą dużą tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia, ułożyć na dnia biszkopty, a na nie wylać masę serową.
Piec w nagrzanym do max. 180st. piekarniku opcja pieczenia góra+dół bez termoobiegu, piekłam na środkowym poziomie, czas: 55min. Po tym czasie piekarnik wyłączyć, a sernik pozostawić do przestudzenia.
Można polać polewą czekoladową.
Następnym razem dodam mniej cukru, a jeśli planujecie z polewą to raczej z gorzkiej czekolady, bo sernik sam w sobie dość słodki jest.
 
reklama
Do góry