reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Cos pysznego dla naszych brzuszkow

Elvie- przeklejam (wystarczy w wyszukiwarkę wątku wklikać, co trzeba):

Ja robie kruche (bardzo kruche) tak:

1 kostka masla
2 szklanki maki krupczatki
zoltko ugotowanego jajka
1 cale jajko
szczypta soli
1/4 szklanki cukru
smietana okolo 2-3 lyzek
100 gram mielonych bialych migdalow (mozna z tego zrezygonwac, jak migdaly to smietany 3 lyzki nie mniej)
Zapach cytrynowy (bo lubie)

Wszystko polaczyc siekajac nozem, maslo powinno byc zimne (wtedy wchodzi w reakcje z glutenem i jest bardziej kruche, tak ostatnio w TV landii uslyszalam, w sumie zawsze tak robie, ale dotad nie wiedzialam dlaczego) nie wyrabiac. Do lodowki na minimum 2 h (u mnie na cala noc). W stosownym czasie rozwalkowac, wykrawac ciasteczka, posmarowac bialkiem, mozesz posypac cukrem :p ale bez bialka i cukru tez beda smaczne, piekarnik na 180 i piec do zrumienienia.

Czesto robie je przy okazji spodu do tarty jakiegos ciasta
laugh.gif.pagespeed.ce.Ef0GmO-8PG.gif


Czasem robie z maki tortowej, daje wtedy 2 zoltka, a nie cale jajo i nie daje migdalow, reszta jak powyzej te sa powiedzmy polkruche.
 
reklama
dzisiaj zrobiłam pyszne CUDAKI karnawałowe więc wstawiam przepis , który znalazłam w książce kucharskiej Poradnika Domowego

-2,5 szklanki mąki
-
10 dag masła
-6 jaj
-2 szklanki wody
-szczypta soli
-olej do smażenia
-cukier puder do posypania

Wodę zagotuj z masłem i solą, do wrzącej wsyp mąkę i podgrzewaj, ciągle mieszając, aż masa stanie się szklista.
Odstaw ją do przestygnięcia, a następnie dodawaj po jednym jaju i ucieraj (ja ucierałam mikserem), aż uzyskasz jednolitą masę. Przykryj ją i wstaw na godzinę do lodówki. (nie wytrzymałam i po 30 minutach wyjęłam)
Do rondla (smażyłam w woku bo ma większą objętość) wlej olej na wysokość 3-4 cm i dobrze go rozgrzej. Wyjmij ciasto z lodówki i, nabierając łyżeczką, wkładaj je do gorącego tłuszczu.
Po usmażeniu z obu stron na złoty kolor wyjmij placuszki łyżką cedzakową i osącz je nadmiaru tłuszczu na bibule.
Na końcu - już na półmisku - grubo obsyp cukrem pudrem.


 
SERNIK NA DUŻĄ BLACHĘ


Ciasto - 2 szkl mąki, 2 żółtka, 1 jajko, 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia, 1/3 szkl cukru pudru, 3/4 kostki masła lub margaryny.

Zagnieść składniki, wyłożyć na blachę

Masa - 1,5 kg sera na sernik (ja kupuję z biedronki), 6 jajek, 0,5l śmietany 30%, 3/4 szkl cukru pudru, 1 szkl cukru, 2 budynie śmietankowe lub waniliowe, szklanka kokosu, garść żurawiny

Ser+żółtka+cukier puder zmiksować. dodawać po trochu śmietanę, dodać 2 budynie i kokos+żurawinę. Białka zmiksować, jak zesztywnieją dodawać cukier. Wmieszać w masę serową.

Wylać na ciasto.

Piec 50 minut w temp 175 stopni.
 
Pyszne, zdrowe gofry. Przepis przerobiony na mój;-)
Zacząć nagrzewać gofrownicę. 2 białka z odrobiną soli ubić na sztywną pianę,odstawić. 2 żółtka zmiksować, dodać 2 szklanki mleka, 2 szklanki pełnoziarnistej mąki (np.Lubella), 6 łyżek oliwy z oliwek, 1 łyżeczka brązowego cukru, 1 łyżeczka proszku do pieczenia. Na koniec odstawić mikser, dodać pianę z białek i delikatnie wymieszać z resztą ciasta. Wychodzą chrupiące i takie, że można je zarówno na słodko jak i na słono podać. Lenka uwielbia z dżemem i posypką ozdobną, Maciek z cukrem pudrem lub suche, a ja na ciepłe kładę plasterki sera pleśniowego, na to świeżą rucolę i suszone pomidory, sypię parmezanem i wcinam. Pycha!
 
Aniam- specjalnie dla Ciebie :)

MURZYNEK:

3 szklanki przesianej mąki tortowej
1,5 szklanki cukru
3 łyżeczki sody
3 łyżeczki przyprawy do piernika (można dać więcej, będzie bardziej korzenny, ja czasem daję ekstra cynamon)
3 łyżeczko kakao (musi być prawdziwe, ciemne)

1,5 szklanki mleka
3 jaja
1 słoik konfitury wiśniowej (nie dżemu- muszą być owoce w całości)
orzechy włoskie (jeśli ktoś lubi- posiekane- jak nie chcecie, żeby na dno opadły, to wsypujecie je jak już ciasto w blaszce i lekko (!) mieszacie
1/2 szklanki oleju

Mieszamy wszystkie suche składniki (oprócz orzechów).
Dodajemy mleko i miksując na niskich obrotach po jednym jajku (całym)
Jak masa jest gładka cieniutkim strumieniem wlewamy olej (miksujemy na najniższych obrotach, aż olej się ładnie wrobi w ciasto).
Przerywamy miksowanie.
Dodajemy konfiturę i mieszamy łyżką (można też na tym etapie dać orzechy).

Foremki (2 podłużne, np. keksówki)- wyściełać folią, albo (ja tak wolę) obsmarować masłem i obsypać bułką tartą.
Wylać masę do połowy objętości foremki (ciasto ładnie rośnie)
Piekarnik na termoobieg na 180 stopni
Czas pieczenia- 1h (do "suchego" patyczka)

Ja podaję z polewą czekoladową.

Jak ciasto się wystudzi, to topię 1 tabliczkę czekolady gorzkiej+ 50 g masła- do roztopionej masy 100 ml śmietanki (nie gotować)- polać ciasto (troszkę będzie spływać, ale polewa jest ładna, a dzięki dodatku masła błyszcząca).

Ja robię to ciasto dzisiaj na dzień babci i dziadka, bo gości mamy jutro. Urobić się przy nim ciężko :)
 
Ostatnia edycja:
reklama
mamusiu - no faktycznie tutaj zdjęcie dodało się w gorszej jakości.
dobra to przepisuje:
Ciasto:
25 dag mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
30 dag cukru kryształu
3 czubate łyżki gorzkiego kakao
szczypta soli
1 cukier waniliowy
2 jajka
1/3 szklanki mleka
250g masła lub dobrej margaryny
200ml coca-coli

Na polewę:
1 czekolada z nadzieniem toffi
2-3 łyżki śmietany kremówki

Przygotowanie:
W jednej misce wymieszać mąkę, proszek do pieczenia, cukier, kakao, sól i cukier waniliowy. Do drugiej miski wbić jajka, dobrze je roztrzepać, potem dodać roztopione i wystudzone masło oraz coca-cole, wymieszać. Mokre składniki dodać do suchych i delikatnie, ale dokładnie wymieszać łyżką. Tortownicę o średnicy 24 cm wysmarować masłem i wysypać bułką tartą. Przygotowaną madę wlać do tortownicy i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Piec 40-50 minut. Wyjąć i zostawić do ostygnięcia. Przygotować polewę: czekoladę połamać i stopić, najlepiej w tzm. "kąpieli Maryśki", to jest umieszczając rondelek na większym garnku z gotującą się wodą. Dodać śmietankę, dokładnie wymieszać. gorącą polewę wylać na ciasto, odstawić do zastygnięcia.


Ja użyłam tortownicy 22 bo taką mam i piekłam 48 min. jak się użyje 24 to pewnie można już po 40 wyłączyć.
 

Załączniki

  • 20140120_181718_Łukowska.jpg
    20140120_181718_Łukowska.jpg
    44,9 KB · Wyświetleń: 73
Do góry