reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Czy można zajść w ciąże mając endometriozę???

hej dziewczyny, czy któraś z was brała Zoladex lub podobne leki przez 9 miesięcy?? Jak długo czekałyście na okres? Ja czekam już 14 tygodni od zakończenia działania leku i nadal mam uderzenia gorąca :(
 
reklama
Sisi172 niestety tego leku co ty nie brałam więc nie pomogę brałam 2 miesiące visanne ale na twarzy pojawiały mi się OGTOMNE pryszcze po których zostawał mi blizny i poprosiłam lekarke o zmianę i zmieniał mi na tabletki antykoncepcyjne, które brałam bez przerwy na okres przez 10 miesięcy i nie miałam zbędnych problemow ani ze skórą ani z niczym.
 
Cześć, trafiłam na to forum szukając czegoś o endometriozie. W wielkim skrócie - od 5 lat miałam plamienia przed miesiączką. Wszystkie wyniki w normie - diagnoza typu "Pani tak ma". Lekarz za lekarzem, w końcu staranie o dziecko - oczywiście bez efektów. W międzyczasie wyszło mi, że mam hiperprolaktynemie, ale unormowanie jej nic nie pomogło. Aktualnie jestem po histeroskopii - usunięcie małego polipa i laserowym usuwaniu ognisk endometriozy z szyjki macicy (co zdiagnozowano przy okazji). Za dwa tygodnie wizyta kontrolna u ginekologa prowadzącego, za dwa miesiące u lekarza wykonującego zabieg. Trochę podpytywałam się lekarza wykonującego zabieg czy laparoskopię wykonuje się po kolejnych nieudanych próbach czy od razu. Najpierw mamy się starać, nóż widelec się uda. No i postanowiłam zapisać się na to forum, bo jakoś lepiej mi się robi jak czytam wasze historie - dużo w nich optymizmu :) I może, któraś z Was mi powie - czy możliwe, że na tych kilkunastu USG, które miałam robione nic by nie wyszło na jajowodach, w jajnikach? Mianowicie, że są zajęte... Czytałam, że to może potwierdzić tylko laparoskopia... Ale, czy któraś z was miała piękne wyniki USG a w jajowodach okazał się, że ma zrosty itp? Bo mnie boli tylko i wyłącznie lewy jajnik - i na miesiączkę, i trochę po i na owulację. I już sobie ubzdurałam, że na pewno tam są zrosty, stan zapalny itp. A z ilości USG, które miałam robione wiem, że głównie on jejeczkuje. No nic, miło było w końcu wyrzucić to z siebie :) Pozdrawiam i za wszystkie trzymam kciuki
 
Cześć Carola88 lokalizację endometriozy za 100% można potwierdzić laparoskopią chyba, że jest ona bardzo zaawansowana i lekarz ma duże doświadczenie to też na USG. I mnie zdiagnozowano ją przypadkiem po bezowocnych staraniach. A miałaś robione badanie HSG czyli drożność jajowodow?
 
Jeszcze nie... Jesteśmy na początku tych naszych starań i w sumie na razie próbują znaleźć przyczynę krwawień. Teraz dopiero idę na kontrolę po obydwu zabiegach i mam nadzieję, że dostanę "instrukcję" dalszego postępowania... :) Z tego co się orientuję to HSG jest z kontrastem prawda? Lekarz wykonujący mi zabieg powiedział, że poleca laparoskopie bo jest bez kontrastu i od razu mogą zadziałać. Ale nie wiem jaki jest schemat postępowania. Na razie czuję się jak dziecko we mgle :) hehe teraz czytam o "diecie" na endometriozę.. nie wiem czy to ma sens ale szczerze w to powątpiewam. ale z drugiej strony zaszkodzić nie powinno :)
 
Ja miałam hsg podczas laparoskopii, ponoć samo hsg mocno nieprzyjemne więc poprosiłam lekarza, żeby zrobili to przy okazji. Miałam hsg z kontrastem.
Ah a co do usg to mój lekarz widział zmiany i wiedział, że to endo ale do np refundowanego leczenia potrzebna jest laparo, żeby postawić diagnozę.

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka
 
Jasne, że przy laparoskopii lekarz może od razy zadziałać wysyłając ogniska endometriozy ale musisz wiedzieć, że laparoskopia to jest operacja a po każdej operacje mogą zrobić się zrosty wewnątrz miednicy mniejszej. Jeśli jesteś na początku starań to radziłbym jednak najpierw zrobić badanie HSG bo to jest badanie nieinwazyjne a będziesz wiedziała, czy masz drożne jajowody i naturalne poczęcie jest możliwe. Jest dużo przypadków kiedy dziewczyny zachodziły w ciążę po badaniu HSG ponieważ podanie kontrastu przez jajowody potocznie mówiąc je przeczyscilo. Ja jestem po 2 laparoskopiach i dopiero 3 in vitro dało ciążę.
 
Endomettioze można też stwierdzić badając marker nowotworowy CA 125 jest wtedy podwyższony pomimo, że to nie nowotwór tylko endometrioza
 
reklama
Ca125 zrobiłam sobie sama po przeczytaniu artykułów, które przeczytałam. Poniżej normy. Ale podobno nie jest wykładnikiem zaawansowania więc chyba nic nowego nie wniesie. Dzięki za informację o HSG - wiem o czym rozmawiać z lekarzem i mniej więcej co jeszcze zostało do zrobienia. No i, że warto się zdecydować. Nie mogę doczekać się wizyty i tego do mi powie... :)
 
Do góry