reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

~*~Grudnióweczki w kuchni - nasze przepisy ~*~

to ja wkleje na przeboj ostatnich dni:

ZUPA CZOSNKOWA

gotujesz duzo bulionu (ja gotuje normalny rosol na wolowinie i kurczaku i odlewam czesc dla glonow). wlewasz do garnka sam bulionik, pieknie zlocisty i klarowny ;-)
podsmazasz na patelni 2-3 cebule (zalezy od ilosci i upodobania), 3 zabki czosnku (to samo), dodajesz soli, curry (obowiazkowo! gdzies z 1 lyzka) i troche ostrej papryki (jak lubisz na ostro ;-) )
posmazone, troche podduszone (zeby cebula byla lekko twarda) wrzucasz do wrzacego rosolu.
robisz ciacho na lane kluchy i wlewasz do zupy, roztrzepujac, zeby byly minimini.
i juz :-) jest PYCHA!!!

i LAZANKI - super danie na swieta bn (nie wiem, czy juz nie wklejalam), kazdy sie zajada o kazdej porze roku :-)

gotujesz makaron typu lazanki, podgotowujesz kapuste (niemloda).
ze 2 posolone cebule podsmazasz na patelni, dusisz.
kroisz kapuste dosc drobno i wrzucasz do cebuli - uwaga, musi byc wielka patelnia (edit - ja robie w woku)
na oddzielnej patelni podsmazasz drobniutko skrojone pieczarki. na koniec wszystko trzeba wymieszac w tej patelni, podsmazajac wedle upodobania (ja lubie przypalone z deka ;-) ) i mocno popieprzyc :-)

finis ;-)
 
Ostatnia edycja:
reklama
Biszkopt z truskawkami

Składniki
4 jaja
1 szklanka mąki tortowej
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 szklanka cukru zwykłego
2 łyżeczki proszku do pieczenia

około 0,5 litra śmietany 18 %
truskawki do wyłożenia na ciasto
2 galaretki truskawkowe


Ubić mikserem białka , do sztywnych białek dodać cukier i ubijać dalej, a następnie dodać po jednym żółtku i nadal ubijać mikserem.
Do ubitej piany z cukrem i zółtkami wsypuję przesiane mąki i proszek do pieczenia i lekko ale dokładnie mieszam.
Przełozyć do okrągłej blaszki z odpinanym brzegiem i wysmarowanej masłem ale nie posypanej ani bułką ani kaszą manną ani niczym innym. Moja blaszka ma średnicę około 28 cm.
Piec w rozgrzanym do 175-180 stopni piekarniku aż do zezłocenia się ciasta, czasami około 40 minut a czasem dłużej.
Po upieczeniu wyjąć z piekarnika gorące ciasto. Odpiąć brzeg gorącej formy. Przekroić gorące ciasto na dwie części. Zdejąć górę- ciasta. Dół zostaje na blasze - przypiąć brzeg formy z powrotem. I na to gorące ciasto wlać gęstą śmietanę. Rozsmarować równo śmietanę i nakłożyć uprzednio odcietą górną warstwę ciasta i lekko docisnąć
Na ostudzone wykładam truskawkę obok truskawki. Zalewam tężęjącą galaretką.

Śmietana MUSI być rozsmarowana na bardzo gorące ciasto wyjęte z piekarnika, nie wiem na czym polega fenomen, ale pod wpływem gorącego biszkoptu zmienia się w pyyyszny kremik


wol_error.gif
Ten obrazek jest przeskalowany. Kliknij tu, żeby zobaczyć oryginał (640x480).
dscn0634j.jpg
 
DROZDŻOWE ROGALIKI Z RÓŻĄ

3,5 szklanki mąki
1 palma
8 łyżek śmietany gęstej (kwaśnej)
szczypta soli
cukier waniliowy
drożdże
100ml mleka
2łyżeczki cukru
marmolada z róży
cukier puder, mleko/woda, cytryna - na lukier

rozrobic drożdże w 100ml cieplego mleka i 2 łyżeczkami cukru, odstawic.
w międzyczasie wysypac na stół: mąkę, palmę (rozciapaną na kawałki), szczyptę soli, cukier waniliowy, 8 łyżek śmietany (gdzies tak jedna mała śmietana np 18%), zagnieśc. dodac drożdże (muszą byc 'urosniete' - ale jak podwoją swoją wyjściową objętośc - jest już ok). zagnieśc w jedną, nieklejącą się kulę. odstawic na pół godziny, aż urośnie - gdzieś znowu podwójnie.
dzielic ciasto na kuleczki, takie ja wiem.. średnica gdziec 4-5cm. jak podzielisz już wszystkie, to zaczynij od tych początkowych ;-) (no chodzi o to, żeby jak najdłużej rosły :-D) i rozwałkowuj je kolejno, dodaj marmoladę, tak przez długośc smaruj - radzę nie za dużo, bo za słodkie wyjdą - i lep rogale wg uznania ;-)
jak już ulepisz tyle, że na jedną blachę wejdą - 15-18 szt - to do piekarnika nagrzanego do 180st na około 20min :-) i lepisz dalej, do usranej śmierci :-D

gotowe, na zimno oblewasz lukrem - też symbolicznie, bo marmolada jest b.słodka.

pycha!

jak mi lukier ostygnie (dopiero dzis lukruje) to zrobie fote tych pysznosci :-)
 
ja ostatnio choruje na salatke taka zwykla ;) pomidor, ogorek, salaty, feta, kurczak, por drobno, kukurydza, fasola, i koperek :)) do tego tylko sol i sosik majonezowy. i chlebus. :) a z takich imprezowych salatek to nie wiem. rzadko robie ;)
 
aenye - oo, grecka to podstawa każdego mojego przyjęcia:-) W ogóle uwielbiam sałatki, są super-uzupełnieniem wędlinek.

Wrzucam taką prostą z brokuła:
1 brokuł ugotowany al-dente
pół opakowania ugotowanego drobnego makaronu
kostka (ok 300 dag) sera zółtego
2 sosy sałatkowe (najlepsze koperkowo-ziołowe)
Kroimy brokuła i ser w kostkę, wszystko mieszamy i finito
Dobre na zimno jako sałatka oraz na ciepło jako zapiekanka :tak:
 
co do sosow salatkowych - uwielbiam :D - to pomysl na sniadanie, pewnie nie znacie, ale moze ktoras sprobuje :D ja jestem zakochana, ostatnio moje sniadanie nr 1

twarog typu klinek
papryka drobno
pomidor drobno

polac paprykowo - ziolowym sosem :D no szok, jakie pyszne :D
 
polecam pyszne rollsy

placki tortilla (na 100 g łososia wędzonego optymalnie 2 sztuki) - polecam z biedronki, czasem uda się kupić pełnoziarniste
rukola
pomidory (czerwone, dojrzałe!)
opakowanie łososia wędzonego
pieprz
serek chrzanowy (najlepszy z lidla! no w sumie może być też almette chrzanowe)

placek smarujemy serkiem, na to walimy rukolę, pomidor w plasterki, pieprz i łososia wędzonego
zawijamy dość ściśle i kroimy na małe kawałki, powinno wyglądać jak na 5 obrazku od lewej TU

PYCHA, polecam
 
reklama
już już :)

Lasagne z mięsem i sosem pomidorowym

makaron do lasagne
mięso mielone
cebula i czosnek wg upodobań
pomidory w puszcze
koncentrat pomidorowy
warzywka wg upodobań - ja polecam marchewkę i paprykę; często wrzucam mieszankę włoszczyzna (pycha!)
opcjonalnie pieczarki
ser żółty (polecam mozarellę)
zioła, sól, pieprz

sos beszamelowy
mleko
mąka
masło
gałka muszk. i sól

cebulę i mięso podsmażamy na oliwie (lub bez) dodajemy warzywka bez czosnku i papryki świeżej, dolewamy wody
dusimy do prawie miękkości warzyw, wrzucamy pomidory i koncentrat pomidorowy
dodajemy czosnek (posiekany, wyciśnięty - jak kto lubi) i paprykę pokrojoną w kostkę lub paseczki
przyprawiamy solą, pieprzem, papryką i ziołami wg upodobań
sos musi być średnio gęsty
na blachę wylewamy trochę sosu - najlepiej takiego rzadszego "z góry" MUSI przykryć całą powierzchnię
potem układamy makaron suchy (!!!)
potem wylewamy sos i znów makaron, itd...
można też na sos położyć pokrojone pieczarki i ser żółty
ZAWSZE!!! makaron musi bezpośrednio dotykać sosu
ostatnia warstwa to makaron, bo na to idzie sos beszamelowy (nie zawsze go robię i daję, czasami walę ciut gęściejszy sos pomidorowy)

sos beszamelowy:

masełko rozpuszczamy i dodajemy mąkę
smażymy
dodajemy mleko
gotujemy na wolnym ogniu
sos musi być sprężysty, gładki i lśniący oraz dość gęsty, ale nadal lający
nie podaję proporcji, bo robię "na oko" i to w zależności jaki kto lubi
ale na około czubatą łyżeczkę masła daję łyżkę mąki i chyba z 0,5 l mleka
można do sosu dodać łyżkę koncentratu - wówczas jest on lekko czerwony
pamiętajcie o posoleniu i szczypcie gałki (jak ktoś nie lubi nie trzeba dawać)

tym sosem zalewasz całość i wkładasz POD PRZYKRYCIEM (może być folia) do piekarnika
ja piekę ok. 45-50 min. w temp. 200 stopni na grzałce góra i dół
potem sprawdzam nożem miękkość makaronu i jeśli jest OK daję na górę ser żółty i zapiekam jeszcze z 15-20 min bez przykrycia i wtedy włączam termoobieg i zmniejszam do 180 stopni.

SMACZNEGO!!!
 
Ostatnia edycja:
Do góry