reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Jak wybrać bezpieczny fotelik samochodowy dla dziecka ? - Poradnik

Witam,
właśnie jestem na etapie zakupu fotelika 9-18 kg dla mojej córki. Samochód to Jeep Grand Cherokee 2006 rok z USA. Z tego co wiem w moim samochodzie jest system Latch, który powinien odpowiadać europejskiemu isofix. Czy mógłbym prosić, bazując na doświadczeniu, o podanie najlepszego fotelika do mojego samochodu w cenie do około 1000 zł? Problemy o jakich czytałem w internecie to niezbyt długie pasy (w przypadku footelika bez isofix) oraz dość nietypowy kąt nachylenia kanapy. Z góry dziękuję za wskazówki.

Oj niestety wirtualnie tu nic nie podpowiem, w każdym przypadku a w szczególności auta zza oceanu należy bezwzględnie udać się do dobrego sklepu i przymierzać, aż znajdzie się najlepiej pasując model dający się najstabilniej zamontować...
 
reklama
Witam
Na początek mam pytanie, czy foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy są faktycznie bezpieczniejsze? Chodzi mi o te większe od 9 kg wzwyż?

Stoję właśnie przed wyborem fotelika dla mojego synka. Mały waży 11kg i ma 11 msc.
Kompletnie się na tym nie znam dlatego postanowiłam zapytać Pana.
Wstępnie upatrzyłam sobie kilka fotelików ale nie wiem, który byłby najlpeszy
Pierwszy z nich to Chicco Neptun 9-36 kg
Drugi z tej samej półki wagowej to Graco Naulitius ( i tu dodatkowe pytanie, czy wiem Pan może jak bardzo można go rozłożyć? Czy dziecko może swobodnie leżeć, czy to raczej takie "wiszenie")
Zupełnie mi nie znany ale może Pan coś doradzi to baby design bento, również 9-36
I ostatni to Chicco key 1 plus do 18 kg.

Trzy pierwsze to pomysły ze względu na finanse, w końcu teoretycznie to foteliki już do końca.
Ostatni jednak polecany przez koleżankę, jako dobrze rozkładający się do spania.
 
Foteliki 9-36 o których Pani tu wspomniała nie maja praktycznie żadnej pozycji "leżącej" dla dziecka, więc w pierwszym okresie użytkowania mogą być lekko nie wygodne. Co do bezpieczeństwa oba fotele (Chicco i Graco) w testach (2012 rok, jeśli dobrze pamiętam?) dostały trzy gwiazdki, na maks cztery w tej grupie wagowej (najbezpieczniejszy tyle otrzymał). Co do Baby Designa odradzam :) Fotele 9-18 zawsze będą miały lepszą pozycje spoczynkową niż fotele 9-36, co do modelu podanego przez Panią teraz jest to Chicco X-pace i w testach wypada też na trzy gwiazdki, chyba że ma Pani isofix wtedy gwiazdki cztery (testy także w poprzednim roku, mówię tu o ADACu). Foteliki bardzo fajne, regulowany zagłówek, pozycja do spania też wystarczająca, z tych foteli o których tu mowa polecałbym najbardziej ten ostatni :)

Pozdrawiam
 
Poczytałem trochę w necie, starałem się też w miarę możliwości przebrnąć przez ten wątek. Nastawiłem się na wybór miedzy MC Tobi a Romero King Plus. Nagle, w sklepie ujrzałem MC Rubi. Bardzo podobny do Tobi choć minimalnie uboższa wersja (brak "odskakujących" pasów i napinacza pasów). Czy wiadomo coś już o tym Rubi :?: Pisał Pan bodaj w listopadzie, że chyba ADAC go nie przebadał jeszcze a po sklepach piszą, że ma 4 gwiazdki:eek: Ma Pan wiedzę, czy rzeczywiście go przebadali i wypadł na 4 :?: Rubi jest minimalnie szerszy (1cm) niż Tobi.
Tak się zastanawiam bo moja córka nie jest kruszynką czy dobrze dopasowany Tobi/Rubi będzie lepszy czy też lepiej wziąć ciut szerszego Kinga :?:
Mierzyłem w aucie Rubi (podstawa ta sama co w Tobi) pasuje jak ulał. Zapinałem też Kinga i też ok.

Co Pan sądzi, a może ktoś z użytkowników ma Rubiego i jakieś opinie na jego temat :?:
 
Rubi nie był przebadany jeszcze przez ADAC, możliwe że sprzedawcy kierują się słowami przedstawiciela, który im wmawiał, ze na pewno w tym roku Rubi cztery gwiazdki dostanie, czasem bywa jednak inaczej:)
 
Nawet na głównej stronie Maxi Cosi wpisane jest "Safety test ratings" i cztery gwiazdki :baffled: Sprawdziłem na stronie ADAC'u i tam o Rubi ani słychu ani widu. Przypuszczam, że kopiowali stronę od Tobi i zostawili cztery gwiazdki.
Wniosek na dziś, lepszy Tobi z testami niż Rubi bez, tak :?: Ewentualnie Romer King, hm :?:
 
Nawet na głównej stronie Maxi Cosi wpisane jest "Safety test ratings" i cztery gwiazdki :baffled: Sprawdziłem na stronie ADAC'u i tam o Rubi ani słychu ani widu. Przypuszczam, że kopiowali stronę od Tobi i zostawili cztery gwiazdki.
Wniosek na dziś, lepszy Tobi z testami niż Rubi bez, tak :?: Ewentualnie Romer King, hm :?:

Nie wiem skąd wzięły się tam te cztery gwiazdki, ale raczej nie jest to potwierdzone testami po za firmą maxi cosi(?). Ja zawsze uważam, że fotele sprawdzone jak Tobi i Romer King Plus będa lepsze od tych, które testów nie mają, chyba że e-foteliki coś słyszał na temat Rubiego i jest w stanie rozwinąć ? na dzień dzisiejszy fotele w ADACu badane nie były i ja bym sie skłaniał do innego fotela, na pierwszym miejscu niezmiennie King Plus, ewentualnie Tobi :)
 
Wniosek na dziś, lepszy Tobi z testami niż Rubi bez, tak :?: Ewentualnie Romer King, hm :?:

Z testami, King lub Romer, a konkretnie ten który pasuje lepiej do auta i daje się najstabilniej zamontować, lub ewentualnie coś rwf. pzdr

Chociaż sam nie wiem bo :-D
Zaletą Maxi-Cosi Tobi jest to, że dziecko siedzi w nim dosyć wysoko jak na tronie
 
Przyszedł i czas na mnie :-) no i wielki problem ze zdecydowaniem się.
Byłem w kilku sklepach i mam już mętlik w głowie.
Oto kryteria które musi spełnić fotelik dla mojego szkraba:
- jako że mały ma nie całe 8 miesięcy ale już sie nie mieści w "kołysce" a do tego sam jeszcze nie siedzi, jestem zmuszony na przesiadę na następny fotelik i tu rozwiązaniem idealnym jest fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy.
- 9-18 jest OK
- fotelik będzie zamontowany w jednym aucie więc problemy przekładkowe mnie nie dotyczą
- isofix wskazany
- auto to Mazda 6 kombi

Moje typy to
Besafe Izi Combi X3 isofix
Besafe Izi Kid X3 isofix
Recaro Palace

Ten ostatni wiem że nie ma możliwości montażu przodem do kierunku jazdy a biorąc pod uwagę że mały rośnie jak na drożdżach to w penym momencie chyba trzeba będzie odwrócić fotelik przodem... I dlatego montaż tyłem i przodem będzie lepszym rozwiązaniem.

Pan w jednym ze sklepów mówił też że Roemer wypuszcza właśnie model montowany tyłem z isofixem ale będzie dostępny za 2-3 miesiące. To niestety za odległy czas dla mnie i maluszka.

Coś ktoś może dodać w temacie?
Jakie są różnice pomiędzy KIDem a COMBI?
Może jeszcze jakieś foteliki wchodzą w grę ?
 
reklama
Witam,

jeśli komuś pomogę to do vectry c jak ulał pasuje maxi cosi tobi i na taki się zdecydowaliśmy. Mieliśmy kilka przymiarek fotelików m.in maxi cosi mobi i niestety nie jest to najlepszy wybór do tego auta. Tylna kanapa ma niestety zbyt duży przechył siedziska co powoduje że dziecko nie ma pozycji spoczynkowej i siedzi w foteliku prawie pionowo co przy dłuższych podróżach będzie skutkowało opieraniem się na pasach i zwisem główki.

Dziękuję Panu ze sklepu Tosia który nam doradzał i montował fotelik wykazał się wielką cierpliwością i profesjonalizmem.

Dodatkową zaletą fotelika Romer King jest system prowadzenia pasów samochodowych. Fotelik można zapiąć bardzo ścisło (m.in dzięki elementowi dociskającemu pas w który został wyposażony ten fotelik). Po prawidłowym zapięciu fotelik nie kołysze się na zakrętach, ściśle przylega do kanapy i oparcia dzięki czemu zapewnia dziecku wysokie bezpieczeństwo. Pasy samochodowe w Tobi prowadzoną są z goła inaczej tzn. po obwodzie dolnej i górnej części fotelika co nie zapewnia takiego dobrego mocowania jak w Kingu.

Tobi jest zamontowany w naszym aucie tak że nawet nie drgnie na boki - tak więc inny sposób montażu wcale nie przeszkadza w uzyskaniu stabilności na boki.

Polecam wszystkim ten fotelik jeśli kierują się wynikami testów bezpieczeństwa oraz możliwością uzyskania dobrej pozycji spoczynkowej dziecka podczas podróży - 5 stopni regulacji pochylenia oparcia powoduje że dziecko ma pozycję półleżącą.

Podstawa zakupu to przymiarka fotelika do danego auta (nie w sklepie do fotela samochodowego który jest zupełnie inny niż ten w danym samochodzie)

Życzę wszystkim trafnych wyborów.
pozdrawiam
 
Do góry