reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Nadszedł kryzys-jak sie nie dać

Annaya z tego co ja słyszałam, to możesz starać się o becikowe tylko w jednym kraju - więc jeśli dostaniesz coś takiego w Irl, to tracisz prawo do becikowego w Polsce. Nie wiem na ile jest to prawdziwa informacja, ani jak oni sprawdzają, czy pobrałaś to świadczenie w innym kraju.
Co do zarejestrowania dziecka w Polsce, to za odpowiednią opłatą tę formalność zdaje się może wykonać za Ciebie konsulat - nazywa się to bodajże "umiejscowienie aktu urodzenia". Jak to wygląda i jaki jest tego koszt, to już musiałabyś sprawdzić na stronie konsulatu.

A jeśli któraś z mam jest już po tych procedurach i wie, jak ich załatwianie wygląda w praktyce, to ja też będę wdzięczna za info:tak:

Tusienka a czy to becikowe to ten caly child supplement ktory obcieli o polowe a od stycznia ma go w ogole nie byc. Bo ja nie slyszalam o czyms takim jak becikowe w Irl.
 
reklama
Tusienka a czy to becikowe to ten caly child supplement ktory obcieli o polowe a od stycznia ma go w ogole nie byc. Bo ja nie slyszalam o czyms takim jak becikowe w Irl.

Według mnie, to jest ten child benefit, płatny do 5 roku życia dziecka, czy jakoś tak.
 
Kluseczka, Annaya z nazwą to ja wam nie pomogę, bo chociaż mieszkam na tej zamej wyspie, to jednak w innym kraju. Myślę, że jeśli chodzi o UK, to będzie mowa o 500 funtach Maternity Sure Start Grant, który dostają ludzie kwalifikujący się do Child Benefit. Nie wiem, czy u Was funkcjonuje taka jednorazowa zapomoga i jak się ona nazywa. A to o czym piszę, to na razie tylko czysta teoria i zasłyszane od znajomych informacje, bo to moje pierwsze dziecko i do tego za granicą. A mieszkamy tu dopiero od 1,5 roku, więc jeszcze nie do końca się orientuję we wszystkich tutejszych procedurach i zasiłkach. Także myślę, że lepiej będzie, jak się zorientujecie na ten temat u źródła - może Dilajla albo Kasia wiedzą coś na ten temat, bo mają już dzieci, prawda?
 
Kluseczka, Annaya z nazwą to ja wam nie pomogę, bo chociaż mieszkam na tej zamej wyspie, to jednak w innym kraju. Myślę, że jeśli chodzi o UK, to będzie mowa o 500 funtach Maternity Sure Start Grant, który dostają ludzie kwalifikujący się do Child Benefit. Nie wiem, czy u Was funkcjonuje taka jednorazowa zapomoga i jak się ona nazywa. A to o czym piszę, to na razie tylko czysta teoria i zasłyszane od znajomych informacje, bo to moje pierwsze dziecko i do tego za granicą. A mieszkamy tu dopiero od 1,5 roku, więc jeszcze nie do końca się orientuję we wszystkich tutejszych procedurach i zasiłkach. Także myślę, że lepiej będzie, jak się zorientujecie na ten temat u źródła - może Dilajla albo Kasia wiedzą coś na ten temat, bo mają już dzieci, prawda?

Tusienka te 500 funtow nie jest zalezne od Child Benefit- u , nalezy sie jesli pobierasz jedno z ponizszych:
Incom Support, jobseeker's allowance, working tax credit, ktor wlicza dodatek dla niepelnosprawnych lub child credit w wyzszej stawce.

Gdybys potrzebowala jakies info to ja troszku sie orietuje. ;-)
 

To znaczy, że nawet jak przebywamy w Irlandii to należy nam się becikowe z PL? A wiesz jak to załatwić? Bo podobno problem jest z samym zarejestrowaniem dziecka w PL jeśli urodziło się za granicą.A zawsze to by było parę groszy, nie? Czy któraś z was rejestrowała dziecko urodzone za granicą w PL?

Aniu jak jak załatwiałam wszystkie formalności z cywilnym to dopytywałam się jak później załatwiać kościelny i o dzidzię też pytałam.
Dzidzia czy tego chcemy czy nie to będzie miała obywatelstwo polskie. No i poprostu musisz po przyjeździe do kraju iść i zarejestrować malucha- tak samo jak to się robi z kazdą dzidzią w PL. Musisz wyrobić mu PESEL,a w związku z tym i Tobie kasa sie należy 1000zł. W końcu jeśli ma być obywatelem to ktoś musi zgłosić istnienie malucha.
Jedynie nie pamiętam jak wygląda sprawa z aktem urodzenia dzidzi- czy tu dają unijny czy może trzeba go tłumaczyć- tego nie wiem.:confused::confused::confused::confused::confused:
 
Aniu jak jak załatwiałam wszystkie formalności z cywilnym to dopytywałam się jak później załatwiać kościelny i o dzidzię też pytałam.
Dzidzia czy tego chcemy czy nie to będzie miała obywatelstwo polskie. No i poprostu musisz po przyjeździe do kraju iść i zarejestrować malucha- tak samo jak to się robi z kazdą dzidzią w PL. Musisz wyrobić mu PESEL,a w związku z tym i Tobie kasa sie należy 1000zł. W końcu jeśli ma być obywatelem to ktoś musi zgłosić istnienie malucha.
Jedynie nie pamiętam jak wygląda sprawa z aktem urodzenia dzidzi- czy tu dają unijny czy może trzeba go tłumaczyć- tego nie wiem.:confused::confused::confused::confused::confused:

trzeba tlumaczyc :baffled: i umiejscowic w Polskim urzedzie :happy2:
 
Tusienka te 500 funtow nie jest zalezne od Child Benefit- u , nalezy sie jesli pobierasz jedno z ponizszych:
Incom Support, jobseeker's allowance, working tax credit, ktor wlicza dodatek dla niepelnosprawnych lub child credit w wyzszej stawce.

Gdybys potrzebowala jakies info to ja troszku sie orietuje. ;-)

Dzięki:-) W tym to się akurat też troszkę orientuję - jakoś tak mi się tu skrótem poleciało - może dlatego, że nam odmówiono tego dodatku, ze względu na brak powyższych świadczeń i powiedziano, że mamy się starać ponownie, jak już dzidzia będzie na świecie i dostaniemy Child Benefit:blink:

Ale dobrze wiedzieć, do kogo się zwrócić, jak będę miała jakieś wątpliwości:tak:

Napiszę jeszcze raz - w razie jakby nie dotarło to do wszystkich zagranicznych Mam - konsulat oferuje pomoc w umiejscowieniu aktu urodzenia (a właściwie załatwia wszystkie związane z tym formalności) za odpowiednią opłatą. Także gdyby, któraś miała z tym problem to najłatwiej wejść na ich stronę internetową i poczytać, bądź zadzwonić i dowiedzieć się wszystkiego dokładnie:tak:
 
reklama
Tusienka

Jak dostaniecie Child Benefit nic to nie zmieni ale jak zlozycie papiery zaraz po urodzeniu dziecka o Child Tax Credit to sa duze szanse a raczej na 99% dostaniecie, ale trzeba dzialac szybko puki malenstwo nie skonczy 3 miesiecy. ;-)
 
Do góry